پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

شرایط تعلق تخفیف ۵ درصدی خوراک پالایشگاه‌ها مشخص شد

شرایط تعلق تخفیف ۵ درصدی خوراک پالایشگاه‌ها مشخص شد

خوراک پالایشگاه‌ها

 

نمایندگان مجلس ضمن تعیین تکلیف برای دولت به‌منظور افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی و ارزش افزوده محصولات در زنجیره پایین‌دستی با هدف مطابقت با قوانین داخلی و استانداردهای جهانی، شرایط تخفیف پنج درصدی خوراک پالایشگاه‌ها را مشخص کردند.

به گزارش پک هاوس به نقل از شانا، نمایندگان مجلس شورای اسلام در جلسه علنی نوبت عصر روز دوشنبه (۱۷ مهرماه) در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با اصل ماده ۴۵ مخالفت کردند و از آنجا که پیشنهادی برای حذف کل آن ارائه نشد، پیشنهاد ارائه متن جایگزین از سوی کمیسیون انرژی مجلس مطرح و با موافقت نمایندگان روبه‌رو شد.

براساس ماده ۴۵ اصلاحی لایحه یادشده؛ دولت مکلف است در راستای افزایش ارزش افزوده محصولات در زنجیره پایین دستی پتروپالایشگاهی و نیز افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی و تطابق آن با استانداردها و الزام‌های قانونی داخلی و بین‌المللی سازوکارهای مورد نیاز برای ارتقای کیفی فرآورده‌های تولیدی و کاهش تولید فرآورده‌های سنگین را به‌نحوی تهیه کند که تا سال پایان برنامه، ترکیب و کیفیت فرآورده‌های نفتی تولیدشده از سوی شرکت‌های پالایش نفت و پتروپالایشی استانداردهای لازم را دارد.

تبصره: تخفیف پنج درصدی خوراک واحدهای پالایشگاهی و نیز تخفیف خوراک گاز طبیعی تحویلی به واحدهای پتروشیمی موجود، مابه التفاوت قیمت خوراک گاز تحویلی با تکلیف مندرج در قانون هدفمندی یارانه‌ها مشروط به اختصاص حداقل ۴۰ درصد از سود خالص سالانه این واحدها به حساب اندوخته سرمایه‌ای مخصوص طرح‌های کیفی‌سازی و توسعه زنجیره پایین‌دستی صنعت آنهاست.

آیین نامه اجرائی این ماده از سوی وزارت نفت و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان حفاظت محیط زیست ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.