پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

آناتاز چیست ؟

 

آناتاز ( آناتاس ) ( در لفظ انگلیسی : anatase )، یکی از سه کانی متشکل از دی اکسید تیتانیوم (TiO 2 )، دو ماده دیگر روتیل و بروکیت می باشد . تیتان آناتاز به صورت بلورهای سخت و درخشان با تقارن چهارضلعی و رنگ‌های متنوع در رگه‌ها در سنگ‌های آذرین و دگرگونی و معمولاً در رسوب‌های ریزگردها یافت می‌شود . رسوبات سیاهرگی قابل توجهی در بسیاری از مناطق آلپ وجود دارد. رسوبات پلاسر در Minas Gerais و Bahia، Braz رایج است.

 

مقدار زیادی آناتاز از هوازدگی تیتانیت تشکیل می شود، و خود به روتیل تغییر یافته است. پارامورف های روتیل (جایگزین هایی با شکل بیرونی یکسان) پس از تیتان آناتاز در رسوبات آواری برزیل و منطقه سانارکا در اورال رایج هستند.

 

در تعریف دیگری میتوان گفت تیتان آناتاز یک شکل معدنی متمایل به دی اکسید تیتانیوم (TiO2 ) است. این کانی در اشکال طبیعی بیشتر به صورت جامد سیاه رنگ دیده می شود، اگرچه ماده خالص بی رنگ یا سفید است. دو شکل معدنی دیگر TiO 2 که به طور طبیعی وجود دارند، بروکیت و روتیل شناخته شده اند .

 

این ماده همیشه به صورت کریستال های کوچک، جدا شده و به شدت توسعه یافته یافت می شود ، و مانند روتیل پایدار ترمودینامیکی (شایع ترین چند شکلی دی اکسید تیتانیوم)، در سیستم چهار ضلعی متبلور می شود .

 

در حالی که آناتاز فاز تعادلی TiO2 نیست، در نزدیکی دمای اتاق پایدار است. در دمای بین 550 تا حدود 1000 درجه سانتیگراد، آناتاز به روتیل تبدیل می شود. دمای این تبدیل به شدت به ناخالصی ها یا مواد ناخالص و همچنین به مورفولوژی نمونه بستگی دارد.

 

نام دیگری که معمولاً برای این کانی استفاده می شود, اکتاهدریت میباشد. نامی که در واقع زودتر از آناتاس است و به دلیل عادت رایج (حاد) هشت وجهی کریستال ها است. نام‌های دیگر که اکنون منسوخ شده‌اند، اوسانیت و دوفینیت هستند که از محله فرانسوی معروف است.

 

 

آناتاس

 

تفاوت تیتان آناتاز و تیتان روتایل

 

 • تیتان آناتاز در تمام دماها و فشارها بی ثبات است ولی روتیل پلی مورف متعادل است.

 

 • آناتاس اغلب اولین فاز دی اکسید تیتانیوم است که به دلیل انرژی سطحی پایین تر ، با تبدیل شدن به روتیل در دماهای بالا, در بسیاری از فرآیندها تشکیل می شود. اگرچه درجه تقارن برای هر دو فاز آناتاز و روتیل یکسان است، اما هیچ ارتباطی بین زوایای سطحی دو کانی وجود ندارد، مگر در ناحیه منشور 45 درجه و 90 درجه.

 

 • هرم معمولی آناتاس، موازی با وجود آن که شکاف‌های کاملی دارد، بر لبه قطبی 82 درجه و 9 دقیقه زاویه دارد و زاویه مربوط به روتیل 56 درجه و 52 ½ دقیقه است. با توجه به این هرم تندتر، در سال 1801، رنه ژست هاوی ، کانی را آناتاز نامید  که محور عمودی کریستال ها طولانی تر از روتیل است.

 

 • تیتان آناتاز سخت‌تر (5.5-6 در مقابل 6-6.5 Mohs ) و متراکم است (وزن مخصوص حدود 3.9 در مقابل 4.2).

 

 • آناتاز از نظر نوری منفی است در حالی که روتیل مثبت است.

 

 • و درخشندگی آناتاز حتی شدیدتر از روتیل آدامانتین یا فلزی-آدامانتین است.

 

 • آناتاس چند شکلی از TiO 2 است که در دمای پایین تشکیل می‌شود و در غلظت‌های جزئی در سنگ‌های آذرین و دگرگونی وجود دارد.

 

 • لایه‌های نازک شیشه‌های پوشش‌داده‌شده TiO 2 خاصیت ضد مه‌گیری و خود تمیز شوندگی را تحت اشعه ماوراء بنفش نشان می‌دهند.

 

آناتاز مصنوعی

 

با توجه به کاربرد بالقوه آن به عنوان یک نیمه هادی، این ماده اغلب به صورت مصنوعی تهیه می شود. آناتاز کریستالی را می توان در آزمایشگاه ها با روش های شیمیایی مانند روش سل-ژل تهیه کرد. به عنوان مثال می توان به هیدرولیز کنترل شده تتراکلرید تیتانیوم (TiCl 4 ) یا اتوکسید تیتانیوم اشاره کرد. اغلب مواد ناخالص در چنین فرآیندهای سنتزی برای کنترل مورفولوژی، ساختار الکترونیکی و شیمی سطح آناتاس گنجانده می شوند.

 

 

تیتان آناتاز

 

 

خصوصیات فیزیکی تیتان آناتاز :

 

 • رنگ قهوه ای تا سیاه و همچنین زرد و آبی است.
 • درخشندگی تا زیر فلز است.
 • کریستال های شفافیت مات هستند.
 • سیستم کریستال چهارضلعی است. 4/m 2/m 2/m
 • عادات کریستالی شامل دو هرم های چهارضلعی معمولی است که به نقاط انتهایی کشیده و تیز می رسند. این کریستال ها مانند هشت وجهی های کشیده به نظر می رسند.
 • برش در جهت پایه و در چهار جهت هرمی کامل است.
 • شکستگی ساب کنووئیدی است.
 • سختی 5.5 – 6 است
 • وزن مخصوص 3.8 – 3.9 است (میانگین برای کانی های فلزی)
 • رگه سفید است.
 • کریستال ها به راحتی در طبیعت تغییر می یابند و گاهی اوقات حفره دار می شوند.

 

 

مواد معدنی مرتبط

 

 • شامل بروکیت ، روتیل ، کوارتز ، فلدسپات ، آپاتیت ، هماتیت ، کلریت ، میکا ، کلسیت و اسفن است.
 • رویدادهای قابل توجه عبارتند از Somerville، ماساچوست و Gunnison Co.، کلرادو، ایالات متحده. تاویستوک، دوون، انگلستان؛ اتریش؛ ناحیه دیامانتینا، برزیل؛ در کوه های آلپ فرانسه و در منطقه بیناتال سوئیس.
 • بهترین شاخص های میدان عبارتند از عادت کریستالی، درخشندگی، برش، تراکم، رگه، تداعی ها و محل.

 

 

سوالات متداول:

 

کاربردهای تیتان آناتاز کدامند؟

 

دو تغییر کریستالی دی اکسید تیتانیوم وجود دارد: روتیل و آناتاز. فقط واریته آناتاز به عنوان افزودنی رنگی برای مواد غذایی استفاده می شود. عمده استفاده از این رنگدانه سفید طبیعی در پوشش فرعی محصولات شیرینی پزی و در نوشیدنی ها می باشد.

 

دی اکسید تیتانیوم آناتاز اثر فوتوکاتالیستی خوبی دارد و به طور گسترده در فتوکاتالیست ها و تصفیه کننده های هوا استفاده می شود.

 

دی اکسید تیتانیوم آناتاز به دلیل سطح ویژه عظیم به طور گسترده در سلول های خورشیدی، تصفیه محیط، فتوکاتالیز، محیط کاتالیزور، حسگرهای گاز و باتری های لیتیومی استفاده شده است.

 

 

ماده معدنی آناتاز در کجا یافت می شود؟

 

این یک کانی نسبتا کمیاب است که در رگه‌ها و حفره‌های شیست، گنیس، گرانیت، سینیت و سایر سنگ‌های آذرین مرتبط یافت می‌شود.

 

 

آناتاز چه نوع سنگی است؟

 

یکی از سه کانی متشکل از دی اکسید تیتانیوم (TiO2)، دو ماده دیگر روتیل و بروکیت می باشد . به صورت بلورهای سخت و درخشان با تقارن چهارضلعی و رنگ‌های متنوع در رگه‌ها در سنگ‌های آذرین و دگرگونی و معمولاً در رسوب‌های ریزگردها یافت می‌شود.

 

 

آیا آناتاز پایدارتر از روتیل است؟

 

روتیل پایدارتر از آناتاز است. این توسط مطلب مطالعات ترمودینامیکی تأیید شده است، که نشان می دهد فشارهای منفی برای پایدارتر بودن آناتاز از روتیل لازم است.  بنابراین تبدیل به روتیل غیر قابل برگشت است.

 

 

چرا آناتاز واکنش پذیرتر از روتایل است؟

 

برای آناتاز، فعالیت برای فیلم‌هایی با ضخامت 5 نانومتر افزایش می‌یابد، در حالی که فیلم‌های روتیل در حال حاضر به حداکثر فعالیت خود برای فیلم‌های 2.5 نانومتری رسیده‌اند. این نشان می‌دهد که حامل‌های بار که در قسمت عمده‌تر برانگیخته می‌شوند، به واکنش‌های سطحی در آناتاز نسبت به روتایل کمک می‌کنند.

 

 

آناتاس چه نوع ساختاری دارد ؟

 

ساختاری چهارضلعی دارد (گروه فضایی I41/amd) در حالی که بروکیت اورتورومبیک است (گروه فضایی Pbca).

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

ترکیبات آلی در افزودنی های غذایی کدامند ؟ آنچه باید در مورد رزین پلی استر محلول در آب بدانیم ترکیبات شیمیایی چایی کدامند ؟  
سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

 

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟ مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید ! مونو پروپیلن گلایکول و اطلاعات کاملی از این ماده معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مشخصات و کاربردهای تولوئن تیتان و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی
اسید فسفریک در نوشابه نقش اسید فسفریک در پسته فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟ اسید فرمیک زنبورداری اسید اگزالیک و معرفی این ماده اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

 

 

منابع:

wiki

britannica.com

 

shorturl.at/nvB17 https://tinyurl.com/2p95ryyu https://cutt.ly/9Iz4wIH
https://bit.ly/3qw7zSA https://b2n.ir/r40001
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.