معرفی آنتی اکسیدان و انواع و کاربردهای این ماده

معرفی آنتی اکسیدان و انواع و کاربردهای این ماده

آنتی اکسیدان چیست؟

 

 

آنتی اکسیدان ( در لفظ انگلیسی : Antioxidants ) افزودنی های پلیمری پیشرفته ایی هستند که از تخریب مواد در مرحله پردازش حرارتی جلوگیری می کند ، در حالی که چرخه عمر مطلوبی را برای بسیاری از محصولات پلاستیکی تضمین می کند. 

 

در این مقاله ، ما درباره افزودنی های آنتی اکسیدانی پلاستیک ها بحث خواهیم کرد . ما به اهمیت آنها به عنوان تثبیت کننده هایی که با اکسیداسیون که می تواند باعث تخریب محصول مضر شود ، می پردازیم ، می پردازیم. در پک هاوس، ما افزودنیهای آنتی اکسیدانی پیشرفته ای را برای طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی تولید و تامین می کنیم.

 

این آنتی اکسیدان ها بخشی جدایی ناپذیر از مجموعه راه حل های شرکت هستند. پس از خواندن این مقاله ، بسیاری از شما سوالات بیشتری دارید. در این صورت ، لطفاً با تیم پک هاوس تماس بگیرید. خوشحال می شویم اطلاعات ارزشمندی در مورد افزودنی های آنتی اکسیدانی پلاستیک ها یا هر راه حل دیگری که مورد علاقه شما است در اختیار شما قرار دهیم.

 

آنتی اکسیدان

 

پلیمرها با گذشت زمان در اثر تابش ، گرمای بیش از حد و یا محیط خورنده ، تغییر خواهند کرد. این تغییرات نتیجه تجزیه اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد است که از طریق تجمع هیدروژن یا برش همولیتیک پیوندهای کربن-کربن هنگام قرار گرفتن پلیمرها در معرض گرما ، اکسیژن ، ازن یا نور ، تشکیل می شود. این تغییرات می تواند تأثیر چشمگیری بر عمر مفید و خصوصیات پلیمر داشته باشد.

 

اغلب آنتی اکسیدان ها و تثبیت کننده های UV برای جلوگیری یا کاهش سرعت تخریب اضافه می شوند. دو کلاس اصلی آنتی اکسیدان ها ، جاذب های رادیکال های آزاد و پاک کننده های پراکسید هستند.

 

به پاک کننده های رادیکال آزاد گاهی اوقات آنتی اکسیدان اولیه یا خاتمه دهنده های زنجیره رادیکال گفته می شود. در حالی که پاک کننده های پراکسید اغلب آنتی اکسیدان ثانویه یا تجزیه کننده هیدروپراکسید نامیده می شوند.

 

 

 

آنتی اکسیدان های اولیه

 

 

همانطور که از نام آن پیداست ، رفتگران رادیکال های آزاد در واکنش ختم زنجیره ای با رادیکال های تکثیر کننده زنجیره مانند رادیکال های پراکسی ، الکوکسی و هیدروکسی واکنش نشان می دهند. به طور خاص تر ، این Antioxidants هیدروژن به رادیکال های الکوکسی و هیدروکسی اهدا می کنند که به ترتیب آنها را به الکلهای بی اثر و آب تبدیل می کند.

 

 

آنتی اکسیدان های اولیه تجاری معمولی مانع از فنل ها و آمین های معطر ثانویه هستند. این ترکیبات در طیف گسترده ای از وزنها ، ساختارها و ویژگیهای مولکولی قرار دارند.

 

 

آنتی اکسیدانت های اولیه ای که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند ، فنول های با مانع استریکی هستند. آنها در هنگام پردازش و پیری حرارتی طولانی مدت ، اسکن کننده های رادیکال بسیار موثری هستند و به طور کلی رنگ آنها تغییر نمی کند. بسیاری نیز تأییدیه FDA را دریافت کرده اند. مکانیسم مهار رادیکالهای اکسی در زیر نشان داده شده است:

 

Hindered Phenols

 

موثرترین Antioxidants اولیه ، آمین های معطر ثانویه هستند. با این حال ، آنها باعث تغییر قابل توجهی می شوند و فقط در صورت استفاده از مواد مخدر ، مانند محصولات لاستیکی پر از کربن ، می توان از آنها استفاده کرد. آنها همچنین به عنوان ضد عفونی کننده و غیرفعال کننده یون فلزی عمل می کنند.

 

 

آنتی اکسیدان

 

آنتی اکسیدان های ثانویه (کنده کننده های پراکسید)

 

 

همانطور که از نام آن پیداست ، پاک کننده های پراکسید (آنتی اکسیدانت های ثانویه) هیدروپراکسیدها (ROOH) را قبل از تجزیه به رادیکال های آلکوکسی و هیدروکسی ، به محصولات غیرفعال تجزیه می کنند. آنها اغلب در ترکیب با پاک کننده های رادیکال های آزاد (آنتی اکسیدان های اولیه) برای دستیابی به یک اثر مهار هم افزایی استفاده می شوند.

 

 

متداول ترین Antioxidants ثانویه ، ترکیبات سه ظرفیتی فسفر (فسفیت) هستند. آنها هیدروپراکسیدها را به الکل های مربوطه کاهش داده و خود به فسفات تبدیل می شوند. مکانیسم کلی تجزیه پراکسید در زیر نشان داده شده است.

 

Phosphites

 

دسته دیگری از Antioxidants ثانویه تی اترها یا سولفیدهای آلی هستند. آنها دو مولکول هیدروپراکسید را به الکل های مربوطه تجزیه کرده و به سولفوکسیدها و سولفون ها تبدیل می شوند:

 

Sulfides

سولفیدها

 

 

سولفیدهای آلی تجزیه کننده های بسیار موثر پراکسید هیدروژن هستند.

 

 

در طی پیری حرارتی طولانی مدت و اغلب در ترکیب با Antioxidants دیگر که محافظت خوبی را در هنگام پردازش ایجاد می کنند مانند فنل های با مانع استفاده می شود.

 

 

به منظور انتخاب موثرترین بسته تثبیت کننده ، مهم است که بدانید پلیمر در چه محدوده دمایی قرار خواهد گرفت. یک بسته تثبیت کننده خوب باید از پلاستیک محافظت کند ، هم در فرآیند ذوب شدن و تشکیل رزین و هم در طول عمر در معرض دمای بالای سرویس آن.

 

آنتی اکسیدان

 

اهمیت افزودنی های آنتی اکسیدانی در صنعت پلاستیک

 

افزودنی های پلیمری آنتی اکسیدان ها ضروری هستند زیرا از فرایند اکسیداسیون جلوگیری می کنند. با این کار آنها می توانند کیفیت محصولات پلاستیکی را تثبیت کرده و روند تخریب را کند کنند.

 

همانطور که ممکن است بدانید اکسیداسیون فرآیندی است که در آن اکسیژن با ماده خاصی در تماس است و بر آن ماده تأثیر می گذارد. این ضربه ، که معمولاً شکلی از تخریب است ، به دلیل رادیکال های آزاد رخ می دهد که به مولکول های ماده واکنش نشان می دهند و باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای شیمیایی می شوند. اکسیداسیون بیشتر از آنچه فکر می کنید شایع است. فقط آخرین باری را که میوه ای را مشاهده کردید که به تدریج قهوه ای شده بود یا گوشتی در یخچال که بوی متفاوتی داشت را به یاد آورید.

 

از بسیاری جهات ، اکسیداسیون می تواند به همان شیوه روی پلیمرها عمل کند. اما در حالی که فرایند اکسیداسیون اساساً یکسان است ، تأثیر روی پلیمرها با تأثیر روی سیب یا هلو تفاوت فاحشی دارد. اول از همه ، محصولات پلاستیکی در دمای شدید تولید می شوند. این امر پلیمرهای خام را به خطر می اندازد ، زیرا در معرض فرایندی به نام اکسیداسیون حرارتی قرار می گیرند. برای موفقیت این فرایند – و برای اینکه پلیمر پایدار بماند – باید آنتی اکسیدان ها را در طول فرایند تولید معرفی کرد.

 

اما این همه ماجرا نیست. پس از تولید ، پلاستیک ها هنوز می توانند در برابر اکسیداسیون آسیب پذیر باشند. برخی از پلاستیک ها آسیب پذیرتر از بقیه هستند ، اما اکسیداسیون می تواند بر کیفیت خارجی محصول و چرخه حیات آن تأثیر منفی بگذارد. یک مستربچ آنتی اکسیدانی می تواند به مهار فرایندهای اکسیداتیو مضر کمک کند.

 

 

محصولات پلاستیکی که بیشتر حاوی مواد افزودنی آنتی اکسیدان هستند عبارتند از:

 

  • انواع لوله ها و اتصالات مورد استفاده در صنعت ساختمان و ساختمان
  • فیلم های پلی اتیلن (فیلم های PE) از کاربردهای مختلفی از ساخت تا بسته بندی مواد غذایی استفاده می کردند
  • محصولات و فیلم های ساخته شده از پلی پروپیلن (PP)

 

———————————————————————————————————————

 

پک هاوس تامین و تولید کننده انواع آنتی اکسیدان با کیفیت بی نظیر و قیمتی رقابتی می باشد. جهت خرید این ماده میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

چنانچه هر گونه سوالی در این زمینه دارید و نیاز به مشاوره رایگان کارشناسان بخش فنی ما دارید,‌نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

و همچنین برای مشاهده افزودنی های پلیمری پک هاوس کلیک کنید.

 

———————————————————————————————————————

 

منابع:

polymerdatabase.com

https://www.tosaf.com/

 

https://bit.ly/3jFHD2j https://b2n.ir/r78455 https://cutt.ly/fQTKmj8
yun.ir/9aif4 shorturl.at/cwCUX https://tinyurl.com/4992cfka
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.