مواد افزودنی پلیمری : شفاف کننده ها یا هسته زا ؟

مواد افزودنی  پلیمری : شفاف کننده ها یا هسته زا ؟

اثربخشی مواد افزودنی پلیمر

 

مواد افزودنی پلیمر ( در لفظ انگلیسی : Polymeric additives ) با یک شعار به پلیمرها اضافه می شوند: مصرف کم، اثربخشی بالا! اما همین اثربخشی بالا تنها در صورتی بدست می آید که افزودنی مناسب انتخاب و به مقدار کافی استفاده شود.

 

 

تولید پلاستیک به مرور زمان پیشرفت چشمگیری داشته است. پلاستیک در ابتدا با استفاده از چند ماده طبیعی تولید می شد اما اکنون هزاران پلاستیک از طیف گسترده ای از مواد طبیعی و مصنوعی فرموله شده است. یکی از تغییرات بزرگ با گذشت زمان در فرمولاسیون های پلاستیکی ، استفاده از مواد افزودنی پلیمری است.

 

 

مواد افزودنی پلیمری چگونه موادی هستند؟

 

 

 مواد افزودنی پلیمری , مواد شیمیایی هستند که برای بهبود قابلیت پردازش ، افزایش طول عمر و یا دستیابی به خصوصیات فیزیکی یا شیمیایی مطلوب در محصول نهایی ، به پلیمر پایه اضافه می شوند. در حالی که محتوای مواد افزودنی معمولاً تنها چند درصد است ، تأثیر آنها بر عملکرد و پایداری پلیمر قابل توجه است. پس از افزودن مواد افزودنی ، از ترکیب پلیمر به عنوان یک دسته اصلی یاد می شود و بر این اساس پردازش می شود.

 

افزودنی های شفاف کننده

 

 

یکی از جذاب ترین گروه مواد افزودنی پلیمر مورد استفاده در پلیمرهای مختلف، افزودنی های تغییر دهنده خواص ظاهری محصولات پلیمری هستند. این بخش در خصوص افزودنی های موسوم به شفاف کننده (Clarifier) صحبت خواهد کرد.

 

 

اگر قرار باشد یک قطعه پلیمری مانند یک ظرف را شفاف ببینیم، باید اندازه واحدهای ساختاری این پلیمر کوچکتر از طول موج نور مرئی باشد. در مورد پلیمرهای بی نظم یا آمورفی چون PET, PC, PVC, PS و … به دلیل اینکه واحدهای بلورین تشکیل نمی شوند و اندازه زنجیره ها کوچکتر از طول موج نور مرئی است، پس تمام قطعات تولیدی از پلیمر خالص شفاف خواهند بود.

 

 

توصیه میکنیم بخوانید:

پلی اتیلن چیست ؟ انواع و کاربردهای PE

معرفی پلی پروپیلن PP

 

 

اما این نکته در مورد پلیمرهای بلورینی چون PP و PE ما را با مشکل مواجه می کند. در واقع در PE و PP در حین خنکسازی قطعات تولیدی، بلورچه هایی تشکیل می شوند که ابعادی بزرگتر از طول موج نور مرئی دارند. در همین جا می توان نتیجه گرفت که وظیفه عوامل شفاف کننده یا همان مستربچ های Clarifier، جلوگیری از تشکیل بلورچه های بزرگ است.

 

 

اما کار به همین سادگی نیست، به منظور تولید افزودنی های شفاف کننده مناسب بایستی مکانیسم بلورینگی و ایجاد بلورچه های هر پلیمر را به صورت کامل شناخت و برای هر پلیمر افزودنی اختصاصی تولید و به مقدار کافی در شرایط فرایندی مناسب ( به خصوص دمای شکل دهی و سرعت و دمای خنک سازی)، این افزودنی ها را در قطعه پلیمری قرار داد.

 

 

نقش PP در مواد افزودنی پلیمری

 

 

به دلیل کاربرد فراوانی که PP دارد و انواع شفاف آن می تواند جایگزینی برای PS, PET و حتی PC باشد، افزودنی های شفاف کننده این پلیمر تجاری سازی شده اند. اما به دلیل حساسیت این کاربری و دستیابی به نتایج مطلوب، بایستی در حین انتخاب شفاف کننده مناسب نهایت دقت مهندسی را به خرج داد. این شفاف کننده ها عموما از خانواده سوربیتل ها هستند و به صورت مستربچ تولید و به مصرف می رسند. اخیرا تلاش های موفقی برای تولید ” افزودنی های شفاف کننده ” PE نیز صورت گرفته است.

 

 

این مقالات هم یک نگاهی بندازید:

پلی اتیلن ترفتالات چیست ؟ مزایا,خواص شیمیایی و محدودیت های PET

پلی کربنات چیست ؟

 

عوامل هسته زا

 

 

شفاف کننده ها علاوه بر ایجاد شفافیت در قطعات تولیدی، به دلیل تقویت فاز بلورین پلیمر منجر به تقویت خواص مکانیکی محصول نیز می شوند. همچنین سیکل تزریق محصولات نیز به دلیل بلور شدن سریعتر کوتاهتر می شود و نرخ تولید به کمک این عوامل بالا می رود.

 

 

به همین دلیل در کاربری هایی که شفافیت مهم نیست، گروه خاصی از افزودنی ها با نام عوامل هسته زا توسعه داده شده اند که وظیفه اصلی آن ها تقویت خواص مکانیکی و کاهش سیکل تزریق است. همچنین این عوامل شرینکیج یا آبرفتگی را نیز کنترل می کنند. علاوه بر PE و PP، عوامل هسته زا برای PA ها و PET نیز در دسترس هستند.

 

 

به کمک عوامل هسته زا امروزه پلی پروپیلن هایی تولید می شود که از نظر خواص مکانیکی قادرند حتی جایگزینی برای ABS باشند. عوامل شفاف کننده و هسته زا ” مواد افزودنی پلیمر ” مهندسی هستند که با انتخاب درست می توانند اثرات بزرگی را ایجاد کنند و در کاهش هزینه ها موثر باشند.

 

 

———————————————————————–

 

پک هاوس تامین تولید کننده و فروشنده انواع محصولات پلیمری و افزودنی های پلیمری با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب می باشد. بدین منظور و جهت تهیه و خرید با کارشناسان پک هاوس به شماره ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ تماس بگیرید.

از این لینک نیز میتوانید تمام افزودنی های پلیمری را مشاهده نمایید.

 

———————————————————————-

 

 

منابع :

https://amcorplastics.com/ 

https://polymer-pishrafteh.ir/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.