پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

بوتانون چیست ؟ کاربردها و سایر اطلاعات مفید MEK

بوتانون چیست ؟ کاربردها و سایر اطلاعات مفید MEK

بوتانون چیست ؟

 

بوتانونمتیل اتیل کتون یا MEK یا 2-بوتانون  و یا متیل استون – یک حلال است که مدت هاست در آزمایشگاه ها و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. خواص آن مانند استون است اما در دمای بالاتر می جوشد و با سرعت کمتری تبخیر می شود.

 

 

بوتانون بعد از استون دومین و مهمترین کتون تجاری است. در درجه اول با کمبود آب بوتانول تولید می شود. بوتانون به عنوان حلال در رنگها و چسبها استفاده می شود و روز به روز تقاضای آن بیشتر میشود.

 

 

بوتانون به عنوان یک حلال با جوش کم با ویسکوزیته کم ، غلظت جامدات بالا و تحمل رقیق کننده های گسترده ، کاربرد گسترده ای در صنعت پلیمر دارد ، جایی که به عنوان یک رقیب قوی برای استات اتیل در نظر گرفته می شود.

 

 

در صنایع شیمیایی ،بوتانون می تواند به عنوان یک فعال کننده برای واکنش های اکسیداتیو ، به عنوان عامل استخراج کننده ، حلال و به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه استفاده شود. این ماده در سال 2005 ، از فهرست آلاینده های خطرناک هوا حذف شد.

 

کاربرد های بوتانون

 

 • در محصولات خانگی ، به عنوان یک حلال برای لاک و سایر پوشش ها و به عنوان پاک کننده رنگ
 • در صنعت ، در تولید پارچه ، پلاستیک و موم
 • در آزمایشگاه ، به عنوان یک ماده تمیز کننده و چربی زدایی
 • تولید رنگ
 • ساخت نوارهای مغناطیسی برای ذخیره سازی داده ها
 • پاک کننده قطعات الکترونیکی
 • از بین برنده ی اسپورهای باکتریایی را در ابزارهای جراحی
 • طعم دهنده مصنوعی
 • همچنین در کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و روانگردان به عنوان پیش ماده تولید مواد مخدر ذکر شده است
 • به عنوان حلال مایع در پوششهای سطحی ، چسبها ، جوهرهای چاپ ، واسطه های شیمیایی ، نوارهای مغناطیسی و عوامل تخریب روغن
 • عنوان یک ماده استخراج کننده برای چربی ها ، روغن ها ، موم ها و رزین ها

 

مانند اکثر حلالهای آلی ، بوتانون بسیار اشتعال پذیر و تا حدی سمی است. کار با این ماده باید در مناطق با تهویه مناسب و به دور از گرما و شعله های آتش انجام شود.

 

کسانی که مدل های پلاستیکی هواپیما یا مشابه آن را می سازند ، آن را به عنوان سیمان پلی استایرن می شناسند. و بسیاری دیگر به سادگی آن را بوی مشخص قلم های نشانگر تخته سفید می دانند.

 

سیمان پلی استایرن

 

اگرچه سیمان پلی استایرن به عنوان چسب به بازار عرضه می شود ، اینگونه نیست. بوتانون به جای اینکه به عنوان چسب اصلی عمل کند – به سطح مواد متصل شود – به طور موثر یک ماده جوش شیمیایی است. سطوح پلاستیکی در اثر تماس حل می شوند ، و سپس با تبخیر شدن “چسب” ، آنها دوباره پلیمری می شوند و به یک ساختار پیوند خورده جدید تبدیل می شوند.

 

 

این بدان معنی است که اتصالات در مدل های پلاستیکی اغلب تقریباً به اندازه مواد اصلی هستند و اگر مانند ابر چسب بی خیال شوید ، انگشتان را به هم نمی چسباند. همچنین به هیچ وجه موی برس طبیعی ایجاد نخواهد شد. و بعید به نظر می رسد که درب آن را به لوله یا بطری موجود در آن بچسبانید. اگرچه روی طیف وسیعی از پلاستیک ها کار می کند ، اما روی همه آنها کار نخواهد کرد.

 

 

جریان جوهر

 

شاید شما بیشتر با بوتانون به عنوان حلال آشنا شوید که باعث می شود جوهر در قلم های نشانگر خشک پاک کنی که برای نوشتن روی تخته های سفید استفاده می کنیم ، جریان پیدا کند و بوی مشخص و شیرین و تیز آنها را به آنها بدهد. این ماده باعث حمل خوب جوهر می شود زیرا می تواند طیف وسیعی از مخلوط های رنگدانه را رقیق کند و گرانروی کمی دارد تا جوهر به جریان بیفتد.

 

 

شرایط محل استفاده از بوتانون

 

به همان اندازه که ممکن است از بوی این ماده آن لذت ببرید ، فقط باید از بوتانون در یک مکان تهویه مناسب استفاده کنید. استفاده گسترده در صنعت و مواجهه با آن ، به ما این امکان را داده است که اطلاعات جامعی را در مورد تعامل آن با بدن انسان جمع آوری کنیم. اگر بخار استنشاق شود یا مایع به طور تصادفی بلعیده شود ، به راحتی جذب می شود. به سرعت به پوست نفوذ می کند و در اطراف اندام های اصلی توزیع می شود. خوشبختانه ، این مشکل معمولاً به سرعت توسط مسیرهایی مانند سیستم مونوکسیژناز سیتوکروم p450 تجزیه می شود و بقیه از طریق ادرار دفع می شود.

 

 

تاثیر بر سلامتی انسان

 

خوشبختانه تأثیری که بر سلامتی انسان می گذارد نسبتاً خوش خیم است. اثر این ماده می تواند غشای مخاطی مانند ریه ها را تحریک کند . اما به نظر می رسد اثرات سو جدی فقط پس از دوزهای غیر معمول زیاد رخ می دهد. اما اثرات منفی برخی مواد دیگر را افزایش می دهد . به عنوان مثال مسمومیت عصبی هگزان و سمیت کبد و کلیه حلال های هالو آلکان را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است از چنین قرار گرفتن در معرض مزمن جلوگیری شود.

 

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

 

MEK به دلیل اثر بخشی خود به عنوان یک حلال ، به ویژه در فرمولاسیون پوشش های جامد بالا که به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از عملیات پوشش دهی کمک می کند ، بسیار ارزشمند است. MEK جز طبیعی بسیاری از غذاها از جمله آب سیب ، لوبیا ، مرغ ، عسل و انواع پنیرها است.

 

 

MEK یک افزودنی غذایی غیرمستقیم برای چسبها و پلیمرها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) است.

 

 

حذف مجوز آلودگی هوا توسط MEK

 

 

در 19 دسامبر 2005 ، EPA قانون نهایی را صادر کرد که MEK را از قانون هوای پاک حذف کرد. EPA تعیین کرد که غلظت محیط ، تجمع زیستی یا رسوب MEK به طور منطقی ممکن است پیش بینی نکند که باعث اثرات سو بر سلامت انسان یا اثرات زیست محیطی شود. نتایج مدل سازی پراکندگی هوا نشان داد که غلظت محیط  بوتانون، حتی در بالاترین سطح حصارکشی ، زیر سطح نگرانی است.

 

 

در تاریخ 30 ژوئن 2005 ، EPA بوتانون را از لیست مواد شیمیایی قابل گزارش تحت بخش 313 قانون برنامه ریزی اضطراری و قانون حق شناخت جامعه برای انتشار سم (TRI) و بخش 6607 قانون پیشگیری از آلودگی سال 1990 حذف کرد. دیگر نیازی به گزارش انتشار و سایر اطلاعات مدیریت پسماند در MEK نیست.

 

—————————————————————————————————–

پک هاوس تامین و تولید کننده بوتانون ( متیل اتیل کتون MEK) با کیفیتی بی نظیر و قیمتی رقابتی در بازار مواد شیمیایی می باشد.

 

 

جهت خرید و یا کسب هرگونه اطلاعات در این مورد این ماده می توانید با کارشناسان بخش فنی تماس بگیرید.

 

 

و یا جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما, نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان فنی بخش شیمیایی با شما نماس بگیرند.

 

—————————————————————————————————–

 

 

منابع:

https://www.acs.org/

https://www.chemistryworld.com/

https://onlinelibrary.wiley.com/

https://www.americanchemistry.com/

 

https://b2n.ir/r18141

https://bit.ly/3o4uJwB

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.