پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

معرفی اسیدهای پرکاربرد و 10 اسید رایج و کاربردی

معرفی اسیدهای پرکاربرد و 10 اسید رایج و کاربردی

اسیدهای پرکاربرد کدامند؟

 

اسیدهای پرکاربرد و آشنایی با ۱۰ اسید رایج و کاربرد آنها هنگام بررسی فرآیندهای تولید یا محصولات مختلف ضروری است. اکثر اسیدها و مواد شیمیایی علیرغم خطرناک بودن در کارهای روزمره و فرآیندهای مختلف تولید ضروری هستند. آنها برای تولید یا ساخت محصولات مختلف یا چیزهایی که در خانه ها، فرآیندهای بدن، سنتز ارگانیک و اهداف مختلف صنعتی استفاده می کنید، حیاتی هستند.

 

این مقاله کاربردهای برتر اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج را شرح می دهد پس در ادامه با ما همراه باشید:

 

 

1. موارد استفاده از اسید سولفوریک

 

این یک اسید متداول حاوی تعداد متفاوتی از اتم های گوگرد، اکسیژن و هیدروژن است. کاربردهای متداول اسید سولفوریک در بیشتر صنایع کاهش خوردگی در فولاد، ایجاد کودها و پالایش فلزات و روغن های مختلف است. اکثر صنایع این اسیدها را از واکنش‌ها یا فرآیندهای شیمیایی مختلف به‌عنوان محصولات زائد دریافت می‌کنند.

 

 

2. استفاده از اسید نیتریک

 

اسید نیتریک نام رایجی است که به 10 اسید برتر و کاربرد آنها نگاه می کنیم. اسید از پیوند حاصل از هیدروژن، نیتروژن و سه اتم اکسیژن می آید. اکثر شرکت های فرآوری معمولاً از اسید نیتریک برای تولید رنگ های انفجاری و اشکال مختلف کود استفاده می کنند. علاوه بر این، آنها می توانند از آن برای ساخت آتش بازی های با کیفیت و گران قیمت استفاده کنند.

 

 

3. استفاده از اسید هیدروکلریک

 

این اسید آزمایشگاهی کلاسیک از اتم های کلر و هیدروژن به دست می آید. اسید هیدروکلریک در اکثر صنایع و آزمایشگاه‌های مؤسسات در سراسر جهان رایج است. کاربرد اصلی اسیدهای هیدروکلریک برای ساخت ژلاتین، پی وی سی یا مواد غذایی مختلف یا مواد نگهدارنده است. علاوه بر این، برخی از صنایع تولید فلز از این اسید برای استخراج فلزات استفاده می کنند.

 

 

4. استفاده از اسید سیتریک

 

این یک ترکیب آلی یا اسید معمولی است که برای فرآیندهای ساخت ضروری مهم است. اسید سیتریک می تواند به طور طبیعی در مرکبات یا در کارخانه ها تولید شود. مهمترین کاربردهای اسید سیتریک شامل خدمت به عنوان یک اسید ضروری است که می توانید به عنوان یک نگهدارنده طبیعی یا تولید نوشابه ها و سایر غذاها به دلیل طعم ترش یا اسیدی آن استفاده کنید. علاوه بر این، برای فرآیندهای مختلف بیوشیمی ضروری است زیرا یک واسطه در چرخه اسید نیتریک است.

 

 

5. استفاده از اسید سولفوریک

 

بیشتر افراد از آن به عنوان پادشاه مواد شیمیایی یاد می کنند زیرا یک ماده شیمیایی ضروری صنعتی است. مهمترین موارد استفاده از این اسید عبارتند از: برای ساخت باتری در صنایع مختلف خودروسازی ضروری است. علاوه بر این، برخی از صنایع از آن برای تولید رنگ، دارو و حتی ساخت کودهای مختلف استفاده می کنند.

 

 

6. اسید استیک

 

این یک اسید رایج در اکثر صنایع تولیدی برای انواع مختلف است. استفاده از اسید استیک در بخش‌های مختلف پردازش حیاتی و استفاده خانگی گسترده است. به عنوان مثال، برخی افراد از آن برای بهبود طعم غذا و از بین بردن لکه های فرش چوبی یا مبلمان استفاده می کنند. قابل ذکر است که اکثر صنایع از آن به عنوان یک ماده نگهدارنده و پاک کننده استفاده می کنند.

 

 

7. استفاده از اسید کربنیک

 

نام کربنیک یکی از اسیدهای محبوب و ضروری در اکثر شرکت ها یا صنایع می باشد. کاربردهای قابل توجه اسید کربنیک برای تولید نوشابه های گازدار است و صنایع غذایی از آن برای نمک زدن استفاده می کنند. همچنین برای روشن کردن پوست و درمان درماتیت در بخش سلامت حیاتی است.

 

 

8. استفاده از اسید هیدروفلوئوریک

 

هیدروفلوریک اسید یک اسید معدنی رایج در اکثر صنایع به ویژه فرآوری است. کاربردهای اسید هیدروفلوئوریک ضروری شامل سنتز ترکیبات آلی مختلف مبتنی بر فلوئور برای به دست آوردن محصولات با کیفیت بالا است که برای تهویه مطبوع یا یخچال ضروری است. علاوه بر این، به عنوان یک کاتالیزور اسیدی برای پردازش نفت و تمیز کردن سطوح ویفر سیلیکونی ضروری است.

 

 

9. موارد استفاده از اسید استیل سالیسیلیک

 

اسیدها همچنین در صنایع پزشکی و دارویی نقش مهمی دارند. ما اسیدهای مختلفی و کاربردهای آنها در زمینه پزشکی داریم، اما اسید استیل سالیکتیتیک رایج است. بیشتر افراد از آن به عنوان آسپرین یاد می کنند و برای تسکین درد و تسکین موقت هر نوع التهاب ضروری است.

 

 

10. موارد استفاده از اسید برونستد

 

علیرغم اینکه یکی از اسیدها یا مواد شیمیایی کمتر شناخته شده است، این اسید برنزه شده کاربردهای مختلفی در صنایع تولیدی و فرآوری دارد. به عنوان مثال، بیشتر صنایع از این اسید یا ماده شیمیایی برای تبدیل انواع چربی به بیودیزل استفاده می کنند. بنابراین، ترانس استری کردن چربی های مختلف به بیودیزل که برای محیط زیست و موجودات زنده بی ضرر است، در صنایع تبدیلی ضروری است.

 

 

نتیجه گیری

 

اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج که در این مقاله ذکر شدند,‌ بسیار کاربردی هستند و نقش حیاتی در فعالیت‌های معمول و فرآیندهای مختلف تولید ما دارند. ما اسیدهای مختلفی داریم که صنایع برای تولید محصولات مختلف یا افزایش اثربخشی فرآیند تولیدشان استفاده می کنند. شما همچنین می توانید از این اسیدها برای کارهای معمول خود مانند تمیز کردن، نگهداری غذا یا اهداف پزشکی غذایی استفاده کنید. موارد فوق ۱۰ اسید متداول و کاربرد آنها برای کارهای روزمره یا اهداف صنعتی شما هستند.

 

 

سایر مقالات پربازدید:

 

مونو پروپیلن گلایکول چیست؟

   
اسید اگزالیک و معرفی این ماده اتیلن گلیکول مونو استئارات و معرفی کامل این ماده مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید ! از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟ آیا از بوراکس برای از بین بردن مورچه هادر خانه استفاده می کنید؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

مونومر استایرنچیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مشخصات و کاربردهای تولوئن تیتان و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی
اسید فسفریک در نوشابه نقش اسید فسفریک در پسته فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟ حلال ویژه یا وایت اسپریت اسید فرمیک زنبورداری – کنترل کنه واروا

 

منبع:

echemi.com

 

yun.ir/lg79k4 https://b2n.ir/r92872 https://bit.ly/3KAP5HO
shorturl.at/jyPQW https://tinyurl.com/4xd6yyhv https://cutt.ly/GANbtBy
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.