پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

خطرات اسید سولفوریک

خطرات اسید سولفوریک

خطرات اسید سولفوریک

List of Contents

 

خطرات اسید سولفوریک ( dangers of sulfulic acid ) از جمله مباحثی است که شما باید با آن کاملا آشنا باشید. در این مقاله کامل به این موضوع پرداختیم. این ماده برای تمام بافت های بدن بسیار خورنده است و در تماس با پوست یا چشم باعث تخریب سریع بافت و سوختگی های شیمیایی جدی می شود. تماس پوستی یا چشمی نیاز به کمک های اولیه فوری دارد. استنشاق غبار یا بخار اسید سولفوریک ممکن است باعث تحریک بینی، گلو و مجاری تنفسی شود.

 

 

خطرات شدید سلامتی مرتبط با اسید سولفوریک

 

اسید سولفوریک غلیظ بسیار  خورنده است و در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث سوختگی جدی شود. این ماده شیمیایی منحصر به فرد است زیرا نه تنها باعث سوختگی شیمیایی می شود، بلکه باعث سوختگی حرارتی ثانویه نیز در نتیجه کم آبی می شود.

 

این ماده شیمیایی خطرناک در برخی موارد می تواند پوست، کاغذ، فلزات و حتی سنگ را خورده کند. اگر اسید سولفوریک مستقیماً با چشم تماس پیدا کند، می تواند باعث کوری دائمی شود. در صورت بلعیدن، این ماده شیمیایی ممکن است باعث سوختگی داخلی، آسیب غیرقابل برگشت اندام و احتمالاً مرگ شود.

 

قرار گرفتن در معرض آئروسل های اسید سولفوریک  در غلظت های بالا منجر به تحریک شدید چشم و دستگاه تنفسی و آسیب بافت می شود. قرار گرفتن مداوم در معرض آئروسل های اسید سولفوریک، حتی در غلظت های پایین، می تواند باعث فرسایش دندان های فرد شود. در محیط های آزمایشگاهی یا صنعتی، استفاده از PPE مناسب هنگام کار با اسید سولفوریک مهم است.

 

در خانه، هنگام استفاده از پاک کننده فاضلاب اسیدی، به احتمال زیاد با مقادیر غلیظ اسید سولفوریک مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از این خطرات جدی (احتمالاً تهدید کننده زندگی) مهم است که دستورالعمل های ایمنی روی برچسب پاک کننده تخلیه را دنبال کنید.

 

خطرات سلامتی اسید سولفوریک

 

 

نحوه مدیریت ایمن خطرات اسید سولفوریک

 

هنگام استفاده از اسید سولفوریک خالص در محیط آزمایشگاهی یا صنعتی، یا هنگام استفاده از محصولات حاوی اسید سولفوریک غلیظ، اولویت دادن به اقدامات احتیاطی مهم است. هنگام استفاده از این ماده باید از تجهیزات حفاظتی زیر استفاده شود:

 

  • دستگاه تنفس
  • دستکش لاستیکی بلند
  • چکمه
  • پیش بند صنعتی
  • عینک ایمنی شیمیایی
  • محافظ صورت

 

همچنین اگر از این ماده در محل کار خود استفاده می کنید، بهتر است به آب جهت شستشوی چشمهایتان دسترسی داشته باشید. یکی دیگر از نکات مهم خطرات اسید سولفوریک در هنگام کار این است که در صورت تماس با آب می تواند به شدت واکنش نشان دهد.

 

 

مراقبت از قرار گرفتن در معرض خطرات اسید سولفوریک

 

اثرات بالقوه اسید سولفوریک برای سلامتی چیست؟

 

مسیرهای اصلی قرار گرفتن در معرض: تماس پوستی – ارتباط چشمی – بلع – استنشاق

 

قرار گرفتن در معرض این اسید می تواند به صورت تماس پوستی/بدنی، بلعیدن یا استنشاق بخارات رخ دهد. هر نوع قرار گرفتن در معرض می تواند خطرات جدی برای سلامتی شما ایجاد کند و باید فورا و به طور مناسب توسط یک متخصص پزشکی مدیریت شود تا آسیب و خطرات سلامتی به حداقل برسد.

 

تماس با پوست – خورنده. تماس می تواند باعث درد، قرمزی، سوختگی و تاول شود. جای زخم دائمی می تواند ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض شدید می تواند باعث مرگ شود.

 

تماس چشمی – خورنده. تماس باعث سوختگی شدید همراه با قرمزی، تورم، درد و تاری دید می شود. آسیب دائمی از جمله کوری می تواند منجر شود.

 

بلع – می تواند لب ها، زبان، گلو و معده را بسوزاند. علائم ممکن است شامل تهوع، استفراغ، گرفتگی معده و اسهال باشد. آسیب دائمی می تواند منجر شود. و حتی می تواند باعث مرگ شود.

 

استنشاق – در صورت استنشاق آئروسل های اسید سولفوریک، فوراً به دنبال هوای تازه و مراقبت های پزشکی باشید.  انتظار نمی رود که یک خطر استنشاق باشد مگر اینکه حرارت داده شود یا مه شده باشد. بسیار سمی، می تواند باعث مرگ شود. می تواند باعث تحریک شدید بینی و گلو شود. می تواند باعث تجمع خطرناک مایع در ریه ها (ادم ریوی) شود. علائم ممکن است شامل سرفه، تنگی نفس، تنفس دشوار و سفتی در قفسه سینه باشد. آسیب طولانی مدت ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض شدید کوتاه مدت ایجاد شود.

 

سرطان زایی – مشخص نیست که باعث سرطان شود. مه های معدنی قوی حاوی این اسید برای انسان سرطان زا هستند. با  سرطان حنجره و سرطان ریه مرتبط است.

 

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) – به طور خاص ارزیابی نشده است. (اسید سولفوریک) گروه 1 – سرطان زا برای انسان. (مه های معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک)

 

کنفرانس آمریکایی برای بهداشتکاران صنعتی دولتی (ACGIH) – به طور خاص تعیین نشده است.  A2 – مشکوک به سرطان زا برای انسان. (مه های معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک).

 

تراتوژنیک / سمیت جنینی – مشخص نیست که به جنین آسیب برساند.

 

سمیت تولیدمثلی – خطر تولید مثل شناخته نشده است.

 

جهش زایی – مشخص نیست که جهش زا باشد.

 

 

اقدامات کمک های اولیه در مواجه با خطرات اسید سولفوریک 

 

اقدامات کمک های اولیه در مواجه با خطرات اسید سولفوریک

 

 

تماس با پوست: از تماس مستقیم خودداری کنید. در صورت لزوم از لباس های محافظ شیمیایی استفاده کنید. لباس‌ها، کفش‌ها و کالاهای چرمی آلوده (مانند بند ساعت، کمربند) را به سرعت درآورید. به سرعت و به آرامی مواد شیمیایی اضافی را پاک کنید یا پاک کنید. بلافاصله با آب ولرم و به آرامی به مدت حداقل 30 دقیقه بشویید. فلاشینگ را قطع نکنید. اگر می توان با خیال راحت انجام داد، شستشو را در حین انتقال به بیمارستان ادامه دهید. فوراً با مرکز سموم یا پزشک تماس بگیرید. درمان فوری مورد نیاز است. انتقال به بیمارستان. دو کیسه، مهر و موم، برچسب بزنید و لباس‌ها، کفش‌ها و کالاهای چرمی آلوده را برای دفع ایمن در محل بگذارید.

 

اگر با پوست شما تماس پیدا کرد، فوراً ناحیه آسیب دیده را به آرامی با آب ولرم به مدت حداقل 30 دقیقه بدون وقفه بشویید. فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

 

تماس چشمی: از تماس مستقیم خودداری کنید. در صورت لزوم از دستکش های محافظ شیمیایی استفاده کنید. به سرعت و به آرامی مواد شیمیایی را از روی صورت پاک کرده یا با برس بکشید. بلافاصله چشم(های) آلوده را با آب ولرم و به آرامی به مدت حداقل 30 دقیقه در حالی که پلک(ها) را باز نگه داشته اید بشویید.

 

اگر لنز تماسی وجود دارد، شستشو را به تاخیر نیندازید یا سعی نکنید لنز را بردارید. محلول نمک خنثی ممکن است به محض در دسترس بودن استفاده شود. فلاشینگ را قطع نکنید. در صورت لزوم، شستشو را در حین انتقال به بیمارستان ادامه دهید. مراقب باشید که آب آلوده را به چشم یا روی صورت نکشید. فوراً با مرکز سموم یا پزشک تماس بگیرید. درمان فوری مورد نیاز است. انتقال به بیمارستان. اگر وارد چشم شما شد، فوراً چشم(ها) را حداقل به مدت 30 دقیقه با آب بشویید و سپس سریع به پزشک مراجعه کنید .

 

 

بلع: از قربانی بخواهید دهان خود را با آب شستشو دهد. اگر استفراغ به طور طبیعی رخ می دهد، قربانی را به جلو خم کنید تا خطر آسپیراسیون کاهش یابد. از قربانی بخواهید دوباره دهان خود را با آب شستشو دهد. فوراً با مرکز سموم یا پزشک تماس بگیرید. درمان فوری مورد نیاز است. انتقال به بیمارستان.

 

اگر این اسید را خوردید ، بلافاصله دهان خود را با آب بشویید. گلو و دهان خود را برای استفراغ تحریک نکنید. به طور مداوم دهان خود را با آب بشویید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

 

استنشاق: برای اطمینان از ایمنی خود قبل از اقدام به نجات اقدامات احتیاطی را انجام دهید (مثلاً از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنید). حرکت قربانی به هوای تازه. در وضعیتی که برای تنفس راحت است استراحت کنید. اگر تنفس دشوار است، پرسنل آموزش دیده باید اکسیژن اضطراری را تجویز کنند. به قربانی اجازه ندهید که بی جهت حرکت کند. علائم ادم ریوی ممکن است به تعویق بیفتد. فوراً با مرکز سموم یا پزشک تماس بگیرید. درمان فوری مورد نیاز است. انتقال به بیمارستان.

 

 

نظرات کمک های اولیه: برخی از روش های کمک های اولیه توصیه شده در اینجا به آموزش کمک های اولیه پیشرفته نیاز دارند. تمام مراحل کمک های اولیه باید به طور دوره ای توسط پزشک آشنا با مواد شیمیایی و شرایط استفاده از آن در محل کار بررسی شود.

 

 

ذخیره سازی و دفع مناسب

 

اسید سولفوریک یا محصولاتی که حاوی اسید سولفوریک غلیظ هستند باید در مکانی خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما نگهداری شوند. این ماده نباید به مقدار زیاد در داخل خانه نگهداری شود تا از تجمع احتمالی بخارات جلوگیری شود. ظروف محصول باید به طور منظم توسط کارشناسان حرفه ای MSDS برای علائم آسیب یا نشت بررسی شوند.

 

چه در حال تمیز کردن فاضلاب خود در منزل باشید و چه با هر غلظتی از این ماده شیمیایی در محل کار، ایمنی مناسب اسید سولفوریک بسیار مهم است.

 

 

مضرات اسید سولفوریک

 

همانطور که گفته شد,‌ از مضرات اسید سولفوریک این است که این ماده بسیار خورنده است که به صورت غلیظ قابلیت انفجار دارد. می تواند باعث سوختگی شدید پوستی شود، می تواند بینی و گلو را تحریک کند و در صورت استنشاق باعث مشکلات تنفسی شود، می تواند چشم ها را بسوزاند و احتمالاً باعث کوری شود و در صورت بلعیدن می تواند سوراخ های معده را بسوزاند.

 

 

مهمترین چیزهایی که باید در مورد مضرات اسید سولفوریک در مواقع اضطراری بدانید چیست؟

 

بررسی اجمالی اضطراری: مایع روغنی بی رنگ شفاف. بی بو نخواهد سوخت. بسیار سمی در صورت استنشاق کشنده می تواند محصولات تجزیه بسیار خطرناک را تشکیل دهد. بسیار واکنش پذیر با بسیاری از مواد شیمیایی رایج ناسازگار است. با آب به شدت واکنش نشان می دهد. خورنده. منجر به سوختگی شدید پوست و آسیب به چشمان می شود. مه های اسید معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک سرطان زا هستند.

 

 

اثرات قرار گرفتن در معرض طولانی مدت (مزمن):

 

در غلظت های پایین: می تواند باعث خشکی، قرمزی و ترک خوردن پوست (درماتیت) در پی تماس با پوست شود.

 

در غلظت های بالا: ممکن است مینای دندان در هنگام تنفس از بین برود. ممکن است به سیستم تنفسی آسیب برساند. می تواند راه های هوایی را تحریک و ملتهب کند.

 

 

سوالات متداول در مورد مضرات اسید سولفوریک

 

خطرات آتش سوزی و وسایل خاموش کننده

 

خواص قابل اشتعال: نمی سوزد.

 

رسانه اطفای حریق مناسب: قابل احتراق نیست. از مواد خاموش کننده مناسب برای آتش سوزی اطراف استفاده کنید. فقط از آب برای خنک نگه داشتن ظروف بدون نشتی و در معرض آتش استفاده کنید.

 

وسایل خاموش کننده نامناسب: از آب یا مواد خاموش کننده مبتنی بر آب استفاده نکنید.

 

خطرات خاص ناشی از مواد شیمیایی: تماس با آب باعث ایجاد کف و پاشیدن شدید می شود. با فلزات واکنش می دهد و گاز هیدروژن بسیار قابل اشتعال تولید می کند. ظروف در بسته ممکن است با گرم شدن محتویات به شدت پاره شوند. در آتش سوزی، مواد خطرناک زیر ممکن است تولید شوند: اکسیدهای گوگرد خورنده.

 

 

خطرات پایداری و واکنش پذیری

 

پایداری شیمیایی: به طور معمول پایدار است.

 

شرایطی که باید اجتناب کنید: آب، رطوبت.

 

مواد ناسازگار: بسیار واکنش پذیر. به شدت با: بسیاری از مواد شیمیایی از جمله آب واکنش نشان می دهد. خورنده برای: آلیاژهای آلومینیوم، فولاد کربن و سایر فلزات.

 

محصولات تجزیه خطرناک: مشخص نیست.

 

احتمال واکنش های خطرناک: مشخص نیست.

 

 

اقدامات آزادسازی تصادفی

 

اقدامات احتیاطی شخصی: فوراً منطقه را تخلیه کنید. منطقه خطر را ایزوله کنید. پرسنل غیر ضروری و محافظت نشده را دور نگه دارید. به ظروف آسیب دیده یا محصول ریخته شده دست نزنید مگر اینکه از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنید. مواد ناسازگار و سایر مواد خطرناک را حذف یا جدا کنید.

 

 

روش‌های مهار و پاک‌سازی :

 

نشت‌های کوچک: نشت را با یک جاذب که با محصول ریخته شده واکنش نشان نمی‌دهد، نگه دارید و خیس کنید. جاذب مورد استفاده را در ظروف مناسب، سرپوشیده و دارای برچسب برای دفع قرار دهید.

 

نشت های بزرگ: نشت را با جاذب که با محصول ریخته شده واکنش نشان نمی‌دهد، نگه دارید و خیس کنید. برای جلوگیری از روان شدن، محصول ریخته شده را دایک کنید. مایع را با استفاده از پمپ یا تجهیزات خلاء خارج کنید یا بازیابی کنید. جاذب مورد استفاده را در ظروف مناسب، سرپوشیده و دارای برچسب برای دفع قرار دهید. محصول بازیابی شده را در ظروف مناسب نگهداری کنید که عبارتند از: مقاوم در برابر خوردگی. جاذب آلوده خطری مشابه محصول ریخته شده دارد.

 

اطلاعات دیگر: نشت های بزرگ: برای کمک با تامین کننده، آتش نشانی محلی و خدمات اضطراری تماس بگیرید. در صورت لزوم، موارد نشت را به مقامات محلی بهداشت، ایمنی و محیط زیست گزارش دهید.

 

 

از چه روش‌های نگهداری باید استفاده کرد؟

 

جابجایی: از تولید بخار یا مه خودداری کنید. فورا نشت، ریزش یا خرابی تجهیزات ایمنی (مانند سیستم تهویه) را گزارش دهید. از تماس تصادفی با مواد شیمیایی ناسازگار جلوگیری کنید. هرگز به مواد خورنده آب اضافه نکنید. همیشه مواد خورنده را به آرامی به آب سرد اضافه کنید. اگر محصول به ظرف دیگری منتقل می شود، اطمینان حاصل کنید که ظرف جدید برای محصول مناسب است. هرگز از ظروف خالی استفاده مجدد نکنید، حتی اگر به نظر تمیز می رسند.

 

انبارداری: در محلی که: خنک، خشک، دور از تابش مستقیم آفتاب و دور از منابع حرارتی و اشتعال، جدا از مواد ناسازگار نگهداری شود. از نگهداری فله در داخل خانه خودداری کنید. به طور مرتب تغییرات فیزیکی یا علائم تبلور، آسیب یا نشتی را بررسی کنید.

 

 

حد مجاز قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک توسط کنفرانس بهداشتکاران صنعتی دولتی آمریکا (ACGIH®) چیست؟

 

ACGIH® TLV® – TWA: 0.2 میلی گرم / متر 3 (T)

 

نظرات دستورالعمل قرار گرفتن در معرض: TLV® = مقدار حد آستانه. TWA = میانگین وزنی زمان. T = ذرات قفسه سینه. این اسید از نظر سرطان زایی مورد ارزیابی قرار نگرفته است. با این حال، ACGIH مه های معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک را ارزیابی کرده است. این طبقه بندی A2 – مشکوک به سرطان زا برای انسان است.

 

توجه: در بسیاری از (و نه همه) حوزه های قضایی کانادا، محدودیت های قرار گرفتن در معرض مشابه ACGIH® TLVs® است. از آنجایی که قوانین بسته به حوزه قضایی متفاوت است، برای جزئیات دقیق با حوزه قضایی محلی خود تماس بگیرید. فهرستی در پاسخ های OSH در بخش بهداشت و ایمنی شغلی دولتی کانادا موجود است .

 

 

کنترل های مهندسی در مواجه با خطرات اسید سولفوریک چیست؟

 

کنترل های مهندسی: در صورت لزوم از یک تهویه خروجی محلی و محفظه برای کنترل مقدار هوا استفاده کنید. از اقدامات کنترلی سختگیرانه مانند محفظه فرآیند برای جلوگیری از انتشار محصول در محل کار استفاده کنید. از یک سیستم تهویه خروجی مقاوم در برابر خوردگی جدا از سایر سیستم های تهویه استفاده کنید.

 

 

جهت جلوگیری از خطرات اسید سولفوریک به چه تجهیزات حفاظت فردی (PPE) نیاز است؟

 

تجهیزات حفاظت فردی در مقابله با خطرات اسید سولفوریک

 

 

محافظت از چشم/صورت: در صورت امکان از عینک ایمنی شیمیایی و محافظ صورت استفاده کنید.

 

محافظت از پوست: از لباس های محافظ شیمیایی مانند دستکش، پیش بند، چکمه استفاده کنید. مواد مناسب عبارتند از: لاستیک بوتیل، Viton®، Viton®/لاستیک بوتیل، Barrier® – PE/PA/PE، Silver Shield® – PE/EVAL/PE، Trellchem® HPS، Trellchem® VPS، Saranex®™، Tychem® BR /LV، Tychem® Responder® CSM، Tychem® TK.

 

حفاظت تنفسی:

تا 15 میلی گرم / متر 3 :
(APF = 25) هر گونه تنفسی عرضه-هوا در یک حالت با جریان پیوسته عمل ؛ یا هر ماسک تنفسی نیرومند و تصفیه کننده هوا با کارتریج(های) گاز اسید در ترکیب با فیلتر ذرات با راندمان بالا.

(APF = 50) هر ماسک کارتریج شیمیایی با یک صفحه کامل و کارتریج گاز اسیدی همراه با فیلتر N100، R100، یا P100. یا هر دستگاه تنفسی تمام صورت تصفیه کننده هوا (ماسک گاز) با کپسول گاز اسیدی شبیه چانه، جلو یا پشت که دارای فیلتر N100، R100، یا P100 باشد. یا هر دستگاه تنفسی مستقل با صورت کامل. یا هر ماسک تنفسی با هوای عرضه شده با صورت کامل.

 

* باعث تحریک یا آسیب چشم می شود. محافظت از چشم مورد نیاز است

 

APF = ضریب حفاظت اختصاص داده شده

 

توصیه‌ها فقط در مورد ماسک‌های مورد تایید موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) اعمال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای جیبی NIOSH برای خطرات شیمیایی مراجعه کنید .

 

 

لوزی خطر اسید سولفوریک چیست ؟

 

لوزی خطر اسید سولفوریک

 

یادآوری خطرات مواد شیمیایی مختلف و نحوه مقابله با آنها برای همه آسان نیست. به همین دلیل از لوزی چهار خانه برای ارائه اطلاعات آسان در مورد خطرات احتمالی هر ماده شیمیایی استفاده می شود. تا همه را از خواص این ماده و نحوه مدیریت خطرات این ماده شیمیایی آگاه کند.

 

 

معنای هر خانه از لوزي خطر اسید سولفوریک چیست؟

 

رنگ قرمز براي خانه بالا : قابليت اشتعال.
رنگ آبي براي خانه سمت چپ : خطرات بهداشتی.
رنگ زرد براي خانه سمت راست : قابليت فعل وانفعال شيميايي.
خانه پايين بيرنگ و يا اينکه به رنگ بدنه محموله ميباشد  :  خطرات خاص

 

 

معنای درجه بندی داخل هر خانه از لوزی خطر

 

هر یک از موارد فوق (واکنش شیمیایی، اشتعال پذیری، خطرات شیمیایی) به پنج درجه از صفر تا چهارم تقسیم می شود. در این طبقه بندی، نمره 0 نشان دهنده ایمنی ماده شیمیایی و نمره 4 نشان دهنده خطر بالای ماده شیمیایی است.

 

این طبقه بندی برای ریسک های خاص اعمال نمی شود.

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

آنچه باید در مورد رزین پلی استر محلول در آب بدانیم

معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی

مونو پروپیلن گلایکول و اطلاعات کاملی از این ماده

مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید !

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

اسید اگزالیک و معرفی این ماده

اسید فرمیک زنبورداری

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

اسید نیتریک و طلا

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

معرفی کامل اسید انیدرید

تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده

معرفی کامل اسید سولفوریک

استون و همه اطلاعات از این ماده

اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات

اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

 

منابع:

https://www.ehs.com/

tehranacid

 

https://bit.ly/3IXgq6T https://b2n.ir/f03930 https://tinyurl.com/3teeh9n2
yun.ir/0oqzvd shorturl.at/foCD7 https://cutt.ly/5YNIyWS

 

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.