پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

اسید فرمیک زنبورداری – کنترل کنه واروا

اسید فرمیک زنبورداری – کنترل کنه واروا

اسید فرمیک در زنبورداری یا کنترل کنه واروآ

 

اسید فرمیک زنبورداری ( Formic acid and beekeeping ) یا همان کنترل کنه واروا با اسید فرمیک از مباحث جالب و کاربردی است که هر زنبورداری و کشاورزی باید با آن آشنا باشد. در ادامه و در این مقاله به این موضوع مهم پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

 

مبارزه دائمی برای کنترل کنه های واروآ در کندوهای زنبور عسل یک مبارزه همیشگی برای زنبورداران بوده است. زمانی که این آفات به کندوهای ما حمله می کنند، با تلاش برای کشتن حشره روی حشره مواجه می شویم. این کار همیشه آسان نیست. در میان بسیاری از گزینه های درمانی، استفاده از اسید فرمیک بسیار رایج است . محصول Formic Pro یکی از راه های محبوب برای کنترل کنه های واروآ در کندوهای زنبور عسل است. در اینجا مزایا و معایب استفاده از فرمیک پرو برای درمان کنه های واروآ آورده شده است.

 

 

اسید فرمیک زنبورداری

 

 

اسید فرمیک زنبورداری, کنه ها را از بین می برد

 

بر خلاف بسیاری از ترکیبات مصنوعی ایجاد شده برای کنترل کنه، اسید فرمیک یک اسید آلی ساده است. این جزء طبیعی در بسیاری از غذاهایی که می خوریم – حتی عسل – یافت می شود.

 

مورچه ها همچنین حاوی این اسید در بدن خود هستند. با این حال، این اسید طبیعی نیز می تواند قدرتمند باشد. هنگامی که در دمای اتاق گرم تبخیر می شود، بخار تبدیل به ماده بخوری می شود که کنه های واروآ را از بین می برد.

 

همچنین گزارش شده است که به کنترل کنه نای کمک می کند. هر دوی این آفات کلنی های زنبور عسل باعث مرگ بسیاری از زنبورها می شوند.

 

با این حال، ترفند این است که غلظت بخار وجود داشته باشد که کنه ها را بدون آسیب رساندن به زنبورها یا سایر منابع مستعمره از بین ببرد.

 

 

اسید فرمیک برای زنبورداری

 

 

چگونه از اسید فرمیک برای زنبورها استفاده کنیم؟

 

ایمن ترین راه برای استفاده از اسید فرمیک برای زنبورداری ، محصولی است که توسط NOD Apiary در کانادا ساخته شده است. آنها با نام های Mite Away Quick Strips (MAQS) و Formic Pro فروخته می شوند.

 

این پدهای پنبه ای مخصوص حاوی استر فرمت است و در کندو قرار می گیرد. همانطور که پد بخار آب داخل کندو را جذب می کند، بخار اسید فرمیک تشکیل شده و به آرامی آزاد می شود. این بخار است که کنه های واروآ را از بین می برد.

 

Formic Pro محصول جدیدتری است، اما تفاوت اصلی بین آن و MAQS قبلی موجود در این است که ماندگاری طولانی‌تر دارد. اگر هر یک از محصولات را خریداری می کنید، تاریخ فروش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که محصول تازه دریافت می کنید.

 

پدهای درمانی در کشتن کنه ها با درصد کارایی در دهه 90 بسیار موثر هستند. آن‌ها نه تنها کنه‌های فورتیک (آنهایی که روی زنبورهای بالغ هستند) را می‌کشند، بلکه مایت‌های موجود در سلول‌های مولد زنبور عسل را نیز از بین می‌برند.

 

پدها در کندو قرار می گیرند و نیازی به برداشتن آنها نیست. پس از دوره درمان، می توان آنها را دور انداخته یا کمپوست کرد. این باعث می شود که استفاده از اسید فرمیک راهی سریع و آسان برای کنترل سطوح واروآ در کلنی های شما باشد.

 

 

چالش های استفاده از این درمان طبیعی

 

هیچ درمان کاملی برای کنه واروآ وجود ندارد. هر روشی خطری دارد که ممکن است منجر به ضرر شود. زنبوردارانی که از اسید فرمیک استفاده می کنند باید از این مسائل آگاه باشند.

 

  • دما در مرحله درمان
  • برخی از زنبورها و/یا مولدین از بین می روند
  • جانشینی احتمالی ملکه
  • دمای تابستان با درمان های طبیعی تداخل دارد

 

درمان کنه ها در وسط تابستان گرم همیشه برای زنبورداران ساکن جنوب چالش برانگیز بوده است. دستورالعمل های درمانی به وضوح در مورد استفاده از اسید فرمیک برای کنترل کنه ها زمانی که دمای هوا در روز بالاتر از 85 درجه فارنهایت است، هشدار می دهد.

 

این محدوده دما، و فراموش نکنید که رطوبت بالا را نیز اضافه کنید، ادامه دارد. اگرچه در سال های اخیر از اسیدهای آلی یا تیمول استفاده نشده است ، اما بسیار موثر و سریع هستند.

 

با این حال، اگر در ابتدای دوره درمان به مدت 3 تا 4 روز در گرما با دمای سردتر استراحت کنید، می‌توانید در تابستان از اسید فرمیک استفاده کنید.

 

 

آیا Formic Pro زنبورها را می کشد؟

 

استفاده از Formic Pro یا هر گونه درمان کنه می تواند منجر به از دست دادن برخی از زنبورها و/یا نوزادان شود. حقیقت این است که کندوهای آلوده به کنه در مقایسه با کندوهای بدون آلودگی مایت ناسالم هستند.

 

درمان یک کندو برای کنه باعث ایجاد استرس در زنبورها می شود. با این حال، از دست دادن تعداد کمی از زنبورهایی که ممکن است در حال حاضر ضعیف باشند یک خطر قابل قبول برای اکثر زنبورداران است. بهتر است تعداد کمی را از دست بدهید و اعضای سالم کندو را دوباره بسازید.

 

معمولاً در روزهای اول درمان، برخی از نوزادان از کندو یا شاید چند زنبور مرده دیگر خارج می شوند. اگر کندوی ضعیف با جمعیت کم دارید، یک گزینه درمانی متفاوت برای کنترل کنه واروآ انتخاب کنید.

 

 

مستعمرات ممکن است جانشین ملکه خود شوند

 

تحقیقات نشان می‌دهد که درصد بیشتری از جایگزینی ملکه در برخی از کندوهای تحت درمان با اسید فرمیک وجود دارد.

 

البته، دلایل زیادی وجود دارد که یک کندو ممکن است تصمیم بگیرد یک ملکه جدید بسازد. با هر گونه درمان کنه، و به ویژه فرمیک – حتما یک ماه پس از درمان وضعیت ملکه خود را بررسی کنید.

 

 

آیا درمان روی عسل در کندو تأثیر می گذارد؟

 

خیر، هنگامی که طبق توصیه های سازنده استفاده می شود، باقی مانده اسید فرمیک در عسل به سطح قابل توجهی افزایش نمی یابد . به همین ترتیب، شانه عسل تحت تأثیر تجمع اسید قرار نمی گیرد.

 

 

درمان با اسید فرمیک در کندو

 

زنبورها با داشتن یک دوره دمای خنک، تحت درمان با فرمیک پرو هستند. کندو ها با دمای روز در دهه 70 فعال هستند و در جستجوی غذا هستند.

 

مواد مورد نیاز:

  • درمان کنه Promic Pro
  • تخته شبکه (برای بستن تخته های پایین صفحه)
  • عسل خالی اضافی فوق العاده (جعبه)
  • دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی
  • عینک – آستین بلند و غیره
  • سطل آب نزدیک در صورت تصادف

 

 

دستورالعمل کلی استفاده از اسید فرمیک در زنبورداری و کندوها

 

۱- دستورالعمل های بسته بندی را بخوانید. گاهی اوقات دوست داریم با عجله جلو برویم و همه اقدامات احتیاطی روی بسته ها را نخوانیم. اما، شما باید دستورالعمل های سازنده را برای اهداف ایمنی و بهترین استفاده از محصول دنبال کنید.

 

هر بسته پلاستیکی مهر و موم شده حاوی 4 نوار Formic Pro است. گزینه درمانی استاندارد استفاده از 2 عدد در هر کندو است. بنابراین یک بسته برای درمان 2 کندو کافی است.

 

 

اسید فرمیک و کنه واروا

 

 

۲- تجهیزات ایمنی را آماده کنید – انتخاب طرح را تعیین کنید پس از پوشیدن وسایل ایمنی – همانطور که روی برچسب بسته بندی مشخص شده است، بسته را باز کنید. در داخل 2 بسته فویل مهر و موم شده و یک جزوه دستورالعمل پیدا خواهید کرد.

 

هر بسته فویل مهر و موم شده شامل 2 نوار درمان است. دستورالعمل های ضمیمه شده گزینه هایی را در مورد نحوه قرار دادن پدها روی کندوها به شما ارائه می دهد.

 

 

اسید فرمیک برای کنه واروا

 

 

۳- کیسه درمانی باز را برش دهید . از قیچی برای برش دادن یکی از کیسه های درمان فویل استفاده کنید. کمی عقب بایستید، نفس خود را کمی حبس کنید – این مواد بوی بدی می دهد. پدهای اسید فرمیک چه بویی دارند؟

 

برخی از مردم می گویند که بوی سرکه می دهد – من می گویم فقط بوی قوی دارد. عطر در یک دقیقه از بین می رود.

 

پد شما ممکن است در یک انتها کمی به هم متصل شوند، فقط آنها را جدا کنید. اما، لنت ها را باز نکنید – آنها همان طور که هستند داخل کندو می شوند.

 

 

اسید فرمیک در زنبورداری

 

 

۴- کندوی عسل را برای درمان کنه فرمیک آماده کنید. پس از خواندن جزوه آموزشی که در Formic Pro شما آمده است، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه پدها را در کندو قرار دهید.

ممکن است از 2 نوار در هر کندو استفاده کنید – که روی میله های بالایی قسمت پایینی یا بدنه کندو قرار می گیرد. (در حال حاضر الگوی هوای خنک داریم).

 

دود خود را روشن کنید، کمی دود سفید را در ورودی کندو و زیر درب بالا بکشید. یک دقیقه به آن فرصت دهید تا کار کند.

 

کندو را جدا کنید تا زمانی که از جعبه مولد پایین بیایید. اگر کمی شانه بر روی میله های بالایی دارید – آن را خراش دهید.

 

 

زنبورداری و اسید فرمیک

 

 

۵- نوارهای فرمیک پرو را در کندو قرار دهید. نوارهای درمان فرمیک پرو را مستقیماً روی میله های بالایی پایین ترین جعبه مولد قرار دهید. دستورالعمل ها چندین گزینه برای قرار دادن در اختیار شما قرار می دهند. از یکی که به بهترین وجه با وضعیت کندو شما سازگار است استفاده کنید.

 

اگر زنبورها در راه هستند، ابتدا آنها را به آرامی دود کنید. وقتی پد فرمیک را بو می کنند – از مسیر خارج می شوند!

 

 

کنه واروا و اسید فرمیک

 

۶- اجزای کندو را دوباره مونتاژ کنید. جعبه های دیگر را همانطور که بودند روی کندو خود قرار دهید. شما نیازی به استفاده از شیم (یا فاصله دهنده) بین جعبه ها ندارید.

 

یک شکاف کوچک ممکن است در ابتدا قابل توجه باشد، اما هنگامی که همه چیز دوباره به هم رسید، باید به هم متصل شود. تا زمانی که هیچ زنبوری نتواند وارد شود – شما خوب هستید.

 

اسید فرمیک و زنبورداری

 

 

۷- جعبه فوق العاده اضافی اضافه کنید. سازنده توصیه می کند که یک عسل فوق العاده به کندو خود اضافه کنید. این به زنبورها فضایی را می دهد تا در طول درمان با اسید فرمیک گسترش یافته و در عین حال در کندو بمانند.

 

 

اسیدفرمیک زنبورداری

 

۸- بستن صفحه پایین – ورودی جلو بازبرای تسهیل حرکت بخار اسید فرمیک در کندو، 2 کار باقی مانده است که باید انجام دهید.

 

اگر از تخته های پایین غربال شده روی کندوهای خود استفاده می کنید، از تخته شبکه برای بستن آنها در طول درمان 10 روزه استفاده کنید.

 

و مهمتر از همه، ورودی کندو خود را به عرض کامل باز کنید. زنبورها معمولاً کندو را از طریق دهانه جلویی تهویه می کنند – یک ورودی کاملاً باز هنگام استفاده از اسید فرمیک برای زنبورها مهم است.

 

 

فرمیک اسید زنبورداری

 

 

گزینه درمانی با استفاده از اسید فرمیک پرو برای کنه های واروآ

همانطور که به وضوح در دستورالعمل ذکر شده است، 2 روش برای استفاده از پدهای اسید فرمیک در کندو وجود دارد. یک روش (همانطور که در اینجا نشان داده شده است) از 2 پد در هر کندو استفاده می کند.

 

روش دوم کمی متفاوت است. یک پد روی میله های بالای جعبه مولد قرار می گیرد. 10 روز بعد، آن پد برداشته می شود و دیگری به جای آن اضافه می شود.

 

روش استفاده از 1 پد در یک زمان برای مستعمرات کوچکتر یا مواقعی که پنجره درمان دما نزدیک به حد مجاز است مفید است.

 

با این حال، استفاده از 1 پد در یک زمان، کنه ها را در سلول های مولد درپوش نیز از بین نمی برد. از آنجایی که بیشتر کنه‌ها در آنجا زندگی می‌کنند، گزینه قوی‌تر را انتخاب کنید .

 

 

نظرات نهایی در مورد استفاده از اسید فرمیک پرو برای کنترل کنه های واروا

 

اگرچه از تبخیر اسید اگزالیک به عنوان روش اصلی کنترل کنه استفاده می شود، اما مواقعی وجود دارد که محصولات دیگر موثر هستند. اسید فرمیک یک گزینه درمانی بسیار موثر برای زنبوردارانی است که در مناطقی که دما اجازه می دهد زندگی می کنند.

 

مقداری ریش زنبور در طول روز اول طبیعی است – اما زنبورهای شما نباید به طور کامل کندو را ترک کنند. حتما یک ماه پس از درمان وضعیت ملکه خود را بررسی کنید. امیدواریم این درمان سریع و آسان با اسید فرمیک شما را در مسیر رسیدن به زنبورهای سالم تر قرار دهد.

 

 

منبع:

carolinahoneybees.com

 

 

 

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟ از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟ مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید !  

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

مونومر استایرنچیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مشخصات و کاربردهای تولوئن تیتان و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی
اسید فسفریک در نوشابه نقش اسید فسفریک در پسته فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟ حلال ویژه یا وایت اسپریت اسید اگزالیک و معرفی این ماده
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.