پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

ایزوفتالیک اسید چیست؟ کاربردها /قیمت گذاری /فن آوری و چشم انداز

ایزوفتالیک اسید چیست؟ کاربردها /قیمت گذاری /فن آوری و چشم انداز

اسید ایزوفتالیک چیست ؟

 

 

ایزوفتالیک اسید یک ماده جامد بلوری بی رنگ است. این ماده به عنوان واسطه در درجه اول برای رزین های پلی استر غیر اشباع و رزین های پوشش آلکیدی و پلی استر استفاده می شود. برنامه های دیگر شامل استفاده در الیاف آرامید ، به عنوان یک جز از رزین های کوپلی استر و در پلیمرهای با درجه حرارت بالا است. اسید ایزوفتالیک تقریبا خالص دارای خلوص> 99.8٪ است. به این ماده اسید ایزفتالیک خالص یا PIA گفته می شود.

 

 

کاربردهای ایزوفتالیک اسید

 

 

ایزفتالیک اسید خالص (PIA) عمدتا به عنوان واسطه ای در تولید رزین های پلی استر غیر اشباع و به دنبال آن رزین های پلی استر و آلکید (عمدتا برای پوشش های سطحی) و جوهرها ، پلاستیک های تقویت شده و کاربردهای بسته بندی استفاده می شود. سریعترین کاربرد آن به عنوان کمونر در تولید رزینهای بطری پلی اتیلن ترفتالات (PET) است. PIA سختی ، مقاومت در برابر خوردگی و لک شدن ، پایداری هیدرولیتی و حرارتی و رنگ رزین پایین را فراهم می کند.

 

 

تقاضا برای ایزفتالیک اسید

 

 

ظرفیت کلی جهانی همچنان به طور قابل توجهی از تقاضا فراتر رفته و مواد در آینده قابل پیش بینی بیش از حد عرضه خواهد شد. تولیدکنندگان می گویند اروپا از نظر ظرفیت نصب شده نسبتاً متعادل است ، اما ایالات متحده هنوز هم ظرفیت بزرگی دارد که در آسیا نیز مازاد است. ظرفیت جهانی ایزوفتالیک اسید در حدود 750000 تن در سال است ، در حالی که تقاضای جهانی در سال گذشته به تقریباً 500000 تن رسیده است

 

 

مصرف به طور عمده توسط بخش PET رشد می کند. بازیکنان می گویند تقاضای کلی در اروپا سال گذشته با مصرف PET 5-7٪ افزایش یافته است ، در حالی که تقاضا برای بخش های پلی استر و پوشش ها تا حد زیادی ثابت است. اروپا معمولاً حدود 20 هزار تن در سال مواد وارداتی تأمین می کند ، عمدتا از آسیا که به دلیل کاهش ارزش دلار ، حجم قابل توجهی صادر کرده است.

 

 

بازسازی و منطقی سازی همچنان در دستور کار است. BP نوامبر گذشته 50٪ سهام خود را در AG International Chemical به شریک میتسوبیشی گاز شیمیایی فروخت. همچنین اوایل سال گذشته تجارت PIA خود را به بازار عرضه کرد و می گوید هنوز هم به طور فعال در حال بحث در مورد فروش است. بلژیک شامل این کارخانه است اما BP می گوید که مالکیت و بهره برداری از این واحد را با توافق نامه تولید عوارض با خریدار ادامه خواهد داد ، زیرا این مرکز در یک سایت یکپارچه قرار دارد.

 

 

برنامه های Lonza برای فروش تجارت واسطه های پلیمری خود در سال 2002 در دو نوبت متوالی شکست خورد ، ابتدا به PPM Ventures و سپس Bear Stearns Merchant Fund. پس از کسری سود ، لونزا تصمیم گرفته است که طبق پیش بینی های انجام شده ، تجارت را در سال 2004 به فروش نرساند.

 

 

قیمت گذاری ایزوفتالیک اسید

 

 

قیمت های اروپا در حدود 960-1040 یورو در هر تن تحویل برای خریداران بزرگ است. تولید کنندگان از افزایش 80 یورو به ازای هر تن در ماه دسامبر خبر دادند و گفتند که به حدود 40-50 یورو در هر تن رسیده اند. ایالات متحده با رشد 4 سنت در پوند خریداران بزرگ را به 45-51 سنت در پوند رساند. در آسیا گزارش شده است که تأمین کنندگان پس از جستجوی 100 دلار اضافی در هر تن ، در سه ماهه یکم حدود 80-90 دلار / تن افزایش پیدا کرده اند. منابع می گویند که حاشیه ها در طی 12-18 ماه گذشته به دلیل افزایش قابل توجه هزینه های مواد اولیه کاهش یافته اند و باید بهبود یابند.

 

 

فن آوری ایزوفتالیک اسید

 

 

PIA با اکسیداسیون کاتالیزوری متاکسیلن در اسید استیک آبی تولید می شود. BP (Amoco) یکی از اولین شرکت هایی بود که فناوری PIA را تجاری کرد ، که می تواند در کارخانه اختصاصی یا واحد اسید ترفتالیک تصفیه شده (PTA) “swing” استفاده شود.

 

 

در فرآیند BP ، مخلوطی از اسید استیک ، آب ، متاکسیلن ، کاتالیزور و هوا به یک راکتور وارد می شود. اسید ایزوفتالیک حاصل در محل متبلور می شود تا جداسازی مکانیکی از حلال را تسهیل کند. برای تصفیه بیشتر اسید ، آن را با یک حلال مخلوط کرده و از قبل گرم کرده و محلول حاصل به راکتور خورانده می شود. مجدداً پساب راکتور متبلور شده و به صورت مکانیکی از حلال جدا می شود. سپس اسید خالص شده خشک شده و برای خلوص از آن نمونه برداری می شود.

 

 

سلامت و امنیت ایزوفتالیک اسید

 

 

PIA یک پودر بلوری و بی رنگ است که در آب سرد حل نمی شود اما در حلالهای اکسیژنه و الکل محلول است. قابل احتراق است و ذرات ریز پراکنده در هوا مخلوط انفجاری ایجاد می کنند. استنشاق یا بلعیدن می تواند اندکی چشم ، پوست و دستگاه تنفسی را تحریک کند.

 

 

چشم انداز ایزفتالیک اسید

 

 

انتظار می رود تقاضای جهانی برای PIA با نرخ سالانه 6-8٪ افزایش یابد که توسط بخش سریع رشد PET افزایش می یابد. تقاضای PET در اروپا رشد می کند و در حدود 8-9٪ / سال رشد می کند که توسط بازارهای جدید در شرق اروپا رشد می کند. همچنین ایالات متحده و آمریکای جنوبی شاهد افزایش 8/9 درصدی مصرف PET در سال خواهند بود ، در حالی که آسیا رشد دو رقمی را تجربه خواهد کرد.

 

 

تقاضا برای پوشش ها و رزین ها بسته به منطقه ، رشد مداوم تا 1-2٪ بالاتر از تولید ناخالص داخلی را نشان می دهد. پیش بینی می شود مصرف جهانی PIA توسط PCI Xylenes & Polyesters تا سال 2009 به 700000 تن برسد.

 

 

انتظار می رود در صورت ادامه رشد قوی ، بازار طی دو سال آینده با جذب ظرفیت مازاد در پنج سال آینده به وضعیت متعادل تری برسد.

 

 

آسیا مکان مناسبی برای یک کارخانه جدید است و یک مرکز نوسان PTA / PIA توسط Taiwan’s Formosa Chemicals & Fiber برنامه ریزی شده است. واحد PIA 150 000 تن در سال در Loong-der ، Taichung ساخته می شود و قرار است در سال 2005 شروع به کار کند ، اگرچه بیش از شش ماه در یک سال PIA تولید نمی کند.

 

 

—————————————————————————————————–

پک هاوس تامین و تولید کننده ایزفتالیک اسید با کیفیتی بی نظیر و قیمتی رقابتی در بازار مواد شیمیایی می باشد.

 

 

جهت خرید و یا کسب هرگونه اطلاعات در این مورد این ماده می توانید با کارشناسان بخش فنی تماس بگیرید.

 

 

و یا جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما, نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان فنی بخش شیمیایی با شما نماس بگیرند.

 

—————————————————————————————————–

 

منبع :‌ icis.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.