پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

ایزوپروپیل الکل چیست ؟

 

ایزوپروپیل الکل ( در لفظ انگلیسی : Isopropyl alcohol ) (2-پروپانول)، همچنین به عنوان ایزوپروپانول یا IPA نیز شناخته می شود، رایج ترین و پرمصرف ترین ضد عفونی کننده در داروسازی، بیمارستان ها، اتاق های عمل، و لوازم الکترونیکی یا تولید تجهیزات پزشکی است. محلول‌های مختلف، درجه‌های خلوص، غلظت‌ها و انواع الکل زمانی که به درستی استفاده شوند، خواص پاک‌کنندگی و ضدعفونی مفیدی دارند. یا ممکن است  عواقب خطرناکی در صورت استفاده نادرست داشته باشد.

 

این مقاله به شما کمک می کند تا کاربردهای کلیدی ، بهترین شیوه ها و ضد عفونی مناسب با ایزوپروپیل الکل را بشناسید .

 

ایزوپروپانول برای استفاده مصرف کننده با آب مخلوط می شود و به عنوان محلول ضد عفونی کننده یا تمیز کننده استفاده میشود .

 

این ماده وقتی با آب مخلوط می شود ، غالباً با غلظت 70٪ (هفت قسمت الکل مخلوط با سه قسمت آب) یا 91٪ (91 قسمت الکل با 9 قسمت آب) فروخته می شود.

 

فرمول شیمیایی ایزوپروپانول C3H8O می باشد .

 

ایزوپروپانول می تواند به عنوان ضد عفونی کننده ، حلال یا ماده تمیز کننده استفاده شود. هنگام استفاده از این ماده باید احتیاط کنید زیرا قابل اشتعال است. و در صورت استفاده نادرست یا بلعیده شدن می تواند اثرات سوئی بر سلامتی شما ایجاد کند.

 

 

ایزوپروپیل الکل ۷۰٪, موثرترین غلظت برای ضدعفونی کردن

 

 

ایزوپروپیل الکل ۷۰درصد
ایزوپروپیل الکل ۷۰درصد

 

 

“ایزوپروپیل الکل” ، به ویژه در محلول های بین 60 تا 90 درصد الکل با 10 تا 40 درصد آب تصفیه شده ، به سرعت در برابر باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها ضد میکروبی است. هنگامی که غلظت الکل به زیر 50 drop کاهش می یابد ، مفید بودن برای ضدعفونی به شدت کاهش می یابد. توجه کنید که غلظت بیشتر الکل خاصیت باکتری کش ، ویروس کش یا قارچ کش مطلوب تری ایجاد نمی کند.

 

وجود آب یک عامل حیاتی در از بین بردن یا مهار رشد میکروارگانیسم های بیماری زا با ایزوپروپیل الکل است. آب به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و نقش کلیدی در تغییر رنگ پروتئین های غشای سلولی رویشی ایفا می کند.

 

محلول های IPA 70٪ به طور کامل به دیواره سلولی نفوذ می کند که در کل سلول نفوذ کرده ، تمام پروتئین ها را منعقد می کند و بنابراین میکروارگانیسم ها می میرند. محتوای آب اضافی تبخیر را کند می کند، بنابراین زمان تماس با سطح  و اثربخشی را افزایش می دهد. غلظت ایزوپروپانول الکل بیش از 91 درصد ,پروتئین ها را فورا منعقد می کند. در نتیجه ، یک لایه محافظ ایجاد می شود که پروتئین های دیگر را از انعقاد بیشتر محافظت می کند.

 

محلولهای> 91 IP IPA باکتریها را از بین می برد ، اما گاهی اوقات زمان بیشتری برای ضدعفونی کردن نیاز است و باعث می شود که اسپورها بدون کشته شدن در حالت خفته قرار بگیرند. در این تجزیه و تحلیل ، محلول ایزوپروپانول الکل ۵۰٪ ،  استافیلوکوکوس اورئوس را  در کمتر از 10 ثانیه از بین می برد ، با این حال محلول ۹۰٪ با زمان تماس بیش از دو ساعت بی اثر است.

 

برخی از مواد ضدعفونی کننده اسپورها را که در دسته مواد ضدعفونی کننده شیمیایی طبقه بندی می شوند ، از بین می برد . بنابراین چرا محلول های الکلی بالاتر نتایج کمتری برای نتایج ضد باکتری و ضد میکروبی به همراه دارند؟

 

چرا نباید از غلظت های بالاتر ایزوپروپیل الکل (91٪ +) استفاده کرد ؟

 

ایزوپروپیل الکل ۹۱درصد
ایزوپروپیل الکل ۹۱درصد

 

الکل ایزوپروپیل ۹۹٪ درجه USP

الکل ایزوپروپیل ۷۰٪  الزامات کلیدی را برای استفاده به عنوان ضد باکتری در اتاق های تمیز یا امکانات پزشکی ، بلکه برای اهداف عمومی ، حفظ می کند. محلول‌های آب 70% IPA/30% بخار و بوی کمتری تولید می‌کنند، بنابراین خطرات دود سمی یا احتراق را کاهش می‌دهند.

 

وقتی این ماده با هوا ، نور و اکسیژن واکنش نشان می دهد ، پراکسیدهای ناپایداری ایجاد می کند که احتمال انفجار را افزایش می دهد ، به ویژه هنگامی که با آلومینیوم گرم می شود. فرار IPA با زمان ذخیره سازی و غلظت الکل افزایش می یابد ، به ویژه هنگامی که چندین سال پس از باز شدن در معرض نور قرار می گیرد  .

 

70 IPA کمتر قابل اشتعال است ، اما همچنین مقرون به صرفه ترین قیمت را برای پاک کردن عمومی و ضدعفونی سطوح بزرگ ارائه می دهد. به همین ترتیب ، الکلهای با رطوبت بالا کندتر تبخیر می شوند و زمان تماس را بدون خشک شدن سریع افزایش می دهند.

 

حال سوالی که مطرح است اینکه اگر 70 IPA به عنوان یک پاک کننده و ضد عفونی کننده عمومی کاربرد دارد ، چرا از ایزوپروپیل الکل ۹۹٪ استفاده می شود؟

 

 

چه موقع از 99٪ الکل ایزوپروپیل استفاده می شود؟

 

 

ایزوپروپیل الکل ۹۹درصد
ایزوپروپیل الکل ۹۹درصد

 

 

ایزوپروپیل الکل ۹۹٪  به عنوان یک حلال یا عامل پاک کننده برای صنایعی که اقلام حساس به آب تولید می کنند ایده آل است، بنابراین تبخیر سریع و محتوای کم آب مطلوب است. 99٪ USP IPA کمترین مقدار آب را فراهم می کند و در برخی از اشکال عاری از مواد خنثی کننده است.

 

تکنسین‌های کامپیوتر، سازندگان دستگاه‌های پزشکی، تولیدکنندگان برد مدار چاپی، و تکنسین‌های لحیم کاری و کار مجدد، تبخیر فوری را برای کار با دستگاه‌های حساس مانند آداپتورهای مدار مجتمع، تراشه‌های کامپیوتر و بردهای مدار ترجیح می‌دهند.

 

ایزوپروپانول الکل ۹۹٪ بخار تمیز تبخیر شده و مواد باقی مانده را به حداقل می رساند. تبخیر سریع عمر ماندگاری را کاهش می دهد اما در برابر باقی مانده های چسبنده، گریس و کثیفی موثرتر از غلظت 70 درصد است. از آنجا که ایزوپروپانول رطوبت سنج است ،  استون ممکن است نتایج بهتر مبارزه با جوهر را برای جوهرها یا روغن ها به ارمغان آورد.

 

 

تاثیر ایزوپروپیل الکل در برابر قارچ ها و اسپورهای قارچی

 

تاثیر ایزوپروپیل الکل در برابر قارچ ها و اسپورهای قارچی
تاثیر ایزوپروپیل الکل در برابر قارچ ها و اسپورهای قارچی

 

ایزوپروپانول الکل ممکن است به طور متناوب در برابر قارچ موثر باشد اما در برابر اسپور قارچ موثر نیست. درمان کپک و قارچ به طور کلی مشکل رطوبت در نظر گرفته می شود. استفاده از پاک کننده سطح ممکن است تأثیر کمی بر حذف قارچ داشته باشد. سفیدکننده و پراکسید هیدروژن بیشتر با درمان شیوع قارچ مرتبط هستند.

 

 

تفاوت بین انواع ایزوپروپیل الکل

 

ایزوپروپیل گرید USP چیست و چه کاربردی دارد؟

 

ایالات متحده Pharmacopeial کنوانسیون (USP) یک سازمان غیر انتفاعی علمی است که توسعه و انتشار استانداردهای کیفیت عمومی برای دارو، مواد غذایی و مکمل است. گواهی ایزوپروپیل الکل درجه USP تضمین می کند که هم ایزوپروپانول الکل و هم هرگونه افزودنی از بالاترین درجه خلوص ، قدرت و غلظت دقیق برخوردار هستند. تولید، بسته‌بندی و ذخیره‌سازی باید از دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه پیروی کند و همه تأسیسات تولید باید از ثبت و بازرسی FDA حمایت کنند. این مشخصات قوام و ایمنی را برای مصارف صنعتی ، دارویی ، طعم و عطر یا آزمایشگاه بهبود می بخشد.

 

 

الکل ایزوپروپیل درجه NSF چیست؟

 

بنیاد ملی بهداشت ( NSF ) یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی است که به طور مستقل بر سلامت عمومی و ایمنی صنایع غذایی ، منابع آب ، محصولات مصرفی و محیط های انسانی تمرکز دارد. استانداردهای سختگیرانه شامل تست محصول و تجزیه و تحلیل مواد در هر جنبه ای از توسعه محصول است. صدور گواهینامه NSF شامل بازرسی های منظم در محل از امکانات تولیدی و آزمایش مجدد منظم محصولات است. اگر محصولی نتواند معیارها را برآورده کند، NSF اقداماتی از جمله فراخوانی، اطلاع رسانی عمومی یا حتی لغو گواهینامه را اجرا می کند.

 

 

الکل ایزوپروپیل خالص چیست؟

 

ایزوپروپیل الکل خالص
ایزوپروپیل الکل خالص

 

الکل ایزوپروپیل خالص بدون افزودنی های رایج مانند دناتورنت ها تولید و پردازش می شود که باعث می شود الکل برای مصرف انسان نامناسب باشد. الکل ایزوپروپیل خالص با الکل ایزوپروپیل استریل یا درجه USP قابل تعویض نیست ، اما نام های اشتباه اغلب به وجود می آید زیرا الکل درجه USP همیشه خالص است.

 

 

الکل درجه صنعتی چیست؟

 

الکل ایزوپروپیل درجه صنعتی ، همچنین به عنوان الکل ایزوپروپیل درجه فنی نیزشناخته می شود ، بیشتر برای اهداف تولید و پردازش غیر مهم مانند حذف نمک های یونی از PCB ها ، خمیر حرارتی از سینک های گرمایی و بسته های IC یا حل اسیدهای آلی در رزین استفاده می شود.این یک گزینه اقتصادی برای تمیز کردن سطوح وسیع و کاهش آلودگی های عمومی مانند گرد و غبار ، زباله ، چربی و چسب های موجود در سایر فرایندهای تولید است.

 

 

کاربردهای ایزوپروپیل الکل درجه صنعتی:

 

  • نمک های یونی را از PCB ها ، خمیر حرارتی را از سینک های داغ و بسته های IC جدا کرده و اسیدهای آلی را در جریان لحیم کاری بر اساس رزین حل می کند .
  • قطعات را پاک میکند تا آلاینده های عمومی مانند گرد و غبار و زباله های موجود در سایر فرآیندهای تولید را کاهش دهد .
  • سطوح چربی ، چربی ، رنگ و سایر روکش ها را سریعتر از جایگزینهای کم غلظت برمیدارد.

 

 

الکل ایزوپروپیل استریل چیست؟

 

ایزوپروپیل الکل استریل
ایزوپروپیل الکل استریل

 

الکل ایزوپروپیل استریل دارای بالاترین استانداردهای خلوص در محیط های آسپتیک است. صدور گواهینامه استریل فیلتر 0.22 میکرون ، تابش گاما بین 25kGy-50kGy و رعایت دستورالعمل های اصلاح شده  AAMI/ANSI/ISO 11137: 2006 را تأیید می کند.

 

IPA استریل در اتاق تمیز بسته بندی می شود و معمولاً در همان محیط برای پاک کردن گذرگاه ها، مبلمان اتاق تمیز، هودهای جریان آرام، مبلمان اتاق تمیز و میزها یا سطوح کار استفاده می شود.

 

آیا ایزوپروپیل الکل همان الکل مالیدنی است؟

 

الکل مالش کننده یک ضد عفونی کننده است که  حاوی حداقل 68 و بیش از 72 درصد ایزوپروپیل الکل نیست. حجم باقی مانده شامل آب ، با یا بدون تثبیت کننده های مناسب ، روغن های عطر و افزودنی های رنگی است که توسط FDA برای استفاده در داروها تأیید شده است.

 

تفاوت بین الکل مالیدنی  و اشکال خالص تری از ایزوپروپیل الکل در این است که الکل مالیدنی حاوی مواد ضدعفونی کننده است که محلول را برای مصرف انسان نامطلوب می کند. از نظر فنی ، تمام نمک های حاوی الکل حاوی 68 تا 72 درصد الکل ایزوپروپیل تحت نام “الکل مالش” برای مصارف خانگی قرار می گیرند.

 

غلظت ایزوپروپیل الکل> 91 volume حجم دارای اثر ضد باکتریایی محدود است و برای استفاده از ضد عفونی کننده خیلی موثر نیست ، بنابراین تمایز آن به عنوان “الکل مالیدنی ” موجه نیست و ممکن است باعث سردرگمی شود.

 

در اسناد ذکر شده توسط CDC ، “الکل مالیدنی ” به عنوان الکل ایزوپروپیل ۷۰٪ و ۳۰٪ آب تعریف شده است .

 

 

مزایای دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکلی

 

دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکلی
دستمال مرطوب ایزوپروپیل الکلی

 

دستمال های یکبار مصرف اشباع شده ایزوپروپیل دارای مزایای فنی برای نظافت و بهداشت است. اول ، مکانیسم فیزیکی پاک کردن سطح تأثیرات مفیدی بر روی حذف میکروب ها و باکتری ها دارد.

 

دستمال مرطوب الکل از پیش اشباع شده 70٪ امکان دسترسی آسانتر را فراهم می کند و مقدار مناسب الکل را بدون زباله یا بوی زیاد روی سطح اعمال می کند.

 

دستمال مرطوب الکلی 99٪ اغلب برای تولید و مونتاژ قطعات الکترونیکی استفاده می شود. الکل خلوص بالا و محتوای کم آب قادر است رزین ها یا خمیرها را بدون باقی ماندن آب باقی بماند. از آنجایی که دستمال مرطوب با پلی استرهای بسیار بادوام یا پارچه های نبافته تولید می شود، دستمال مرطوب، ذرات و پرز را روی اجزای حساس نمی ریزد.

 

در نهایت ، دستمال های مرطوب از تولید انرژی ساکن در هنگام خیسی جلوگیری می کند. پلی استرها و دستمال های بافته نشده در صورت اشباع بیشتر برای وسایل الکترونیکی حساس ایمن تر هستند ، زیرا بار استاتیک را از بین می برند.

 

نامگذاری

 

ایزوپروپانول و ایزوپروپیل الکل نام های مختلفی برای ترکیب شیمیایی یکسان هستند. سردرگمی ناشی از مخلوط کردن دو استاندارد برای نامگذاری مواد شیمیایی است. پسوند “ol” بخشی از سیستم نامگذاری اتحادیه بین المللی شیمی خالص و کاربردی (IUPAC) است. در حالی که پیشوند “iso” به جای کنوانسیون نامگذاری ترکیبات شیمیایی ، از سیستم نامگذاری مشترک ناشی می شود. نام صحیح تحت سیستم IUPAC Propan-2-ol است. با این حال ، الکل ایزوپروپیل متداول ترین نام برای این ماده شیمیایی است.

 

 

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

 

ایزوپروپیل الکل مایعات قابل اشتعال شفاف در دمای اتاق است و قابلیت مخلوط شدن با آب را دارد. ایزوپروپیل الکل بویی دارد که شبیه بوی الکل اتیل است (که معمولاً به عنوان نوشیدن الکل شناخته می شود). نقطه ذوب این الکل 88- درجه سانتی گراد (-124 درجه فارنهایت) و نقطه جوش آن 108 درجه سانتیگراد (219 درجه فارنهایت) است.

 

 

برنامه ها و کاربردهای ایزوپروپانول الکل

 

ایزوپروپیل الکل علاوه بر استفاده به عنوان محلول تمیز کننده یا ضد عفونی کننده ، معمولاً به عنوان حلال استفاده می شود. الکل هایی مانند ایزوپروپانول با سایر مواد شیمیایی که دارای ساختار شیمیایی مشابه هستند ، مانند برخی از انواع جوهر و رنگ ، به خوبی با یکدیگر مخلوط می شوند.

 

این خاصیت این الکل اجازه می دهد تا از آن برای حل بسیاری از ترکیبات آلی استفاده شود که سایر حلال ها مانند آب نمی توانند آنها را حل کنند. این ماده همچنین  برای حل برخی از انواع پلاستیک ها مانند رزین های اکریلیک و اپوکسی استفاده می شود.

 

 

ایمنی و سم شناسی

 

هنگام کار با الکل ایزوپروپیل خیلی باید احتیاط کنید ، چرا که این ماده قابل اشتعال است. و می تواند برای سلامتی انسان بسیار مضر باشد . به عنوان مثال ، استنشاق بخارات این ماده ممکن است دستگاه تنفسی شما را تحریک کند. و غلظت بالای بخار آن می تواند باعث سرگیجه ، خواب آلودگی ، سردرد ، لرزش و بیهوشی شود.

 

مصرف این ماده می تواند باعث مشکلات دستگاه گوارش مانند گرفتگی عضلات ، استفراغ و حالت تهوع شود. همچنین می تواند پوست و چشم شما را تحریک کند و همچنین باعث آسیب به چشم شود.

 

برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض بیش از حد با این ماده ، اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن تجهیزات محافظتی – مانند عینک آزمایشگاهی و دستکش های محافظ – و همچنین کار با الکل ایزوپروپیل را در یک منطقه با تهویه مناسب انجام دهید.

 

—————————————————————————-

پک هاوس, تامین کننده و تولید کننده ایزوپروپیل الکل با کیفیت بالا و قیمت رقابتی در بازار مواد شیمیایی می باشد.

 

چنانچه تمایل به مشاوره رایگان در این زمینه از سمت همکاران بخش فنی ما را دارید,‌نام و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند.

جهت مشاهده مشخصات و شرایط فروش ایزوپروپیل الکل و خرید این ماده کلیک کنید.

این ماده در گروه مواد شیمیایی و مواد اولیه ضدعفونی کننده قرار دارد.

 

—————————————————————————-

 

مطالعه سایر مقالات را توصیه میکنیم :

 

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

نقش اسید فسفریک در پسته

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

۳ روش مهم تهیه و تولید استون

معرفی کامل اسید سولفوریک

اسید نیتریک و اطلاعات جامعی از این ماده شیمیایی

اسید فسفریک چیست؟کاربردها,تولید,خطرات و…

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

معرفی جامع روغن سیلیکون به همراه مزایا و کاربردها

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

 

https://bit.ly/3vPC3jH https://b2n.ir/a82650 https://cutt.ly/gREr61R
yun.ir/phjwc shorturl.at/fzJLW https://tinyurl.com/rwebf58t

 

منبع:

gotopac.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.