پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

متانول چیست ؟ کاربردهای متانول کدامند ؟

متانول چیست ؟ کاربردهای متانول کدامند ؟

متانول چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

متانول ( در لفظ انگلیسی : Methanol ) یک ماده شیمیایی مایع شفاف است که در هزاران محصول روزمره ، از جمله پلاستیک ، رنگ ، مواد آرایشی و سوخت استفاده می شود. متانول همچنین یک منبع انرژی است که در بخشهای دریایی ، خودرویی و برق مورد استفاده قرار می گیرد و یک منبع انرژی تجدید پذیر در حال ظهور است.در این مقاله همه چیز درباره ی متانول خواهید خواند.

 

متانول در تولید مواد شیمیایی و همچنین در ساخت الیاف پلی استر، پلاستیک های اکریلیک و انواع داروها استفاده می شود. متیل الکل علاوه بر اینکه جزء اصلی مایع شوینده شیشه جلو است، به عنوان یک افزودنی در بنزین نیز استفاده می شود .هنگامی که به بنزین اضافه می شود به عنوان یک ضد یخ و تقویت کننده اکتان عمل می کند تا سوخت بهتر و تمیزتر سوخته شود.

 

مانند بسیاری از مشتقات هیدروکربنی ، متانول در صورت ترکیب با گرما و اکسیژن تحت احتراق قرار می گیرد. این واکنش باعث آزاد شدن انرژی ، دی اکسید کربن و آب می شود .

 

 

حلالیت متانول در آب

 

متانول (CH3OH) محلول در آب و به راحتی قابل تجزیه بیولوژیکی است که از چهار قسمت هیدروژن ، یک قسمت اکسیژن و یک قسمت کربن تشکیل شده است. این ماده ساده ترین عضو گروهی از مواد شیمیایی آلی به نام الکل است.

 

 

این ماده سوختی با سوخت تمیز و قابل تجزیه زیست است. مزایای زیست محیطی و اقتصادی متانول به طور فزاینده ای آن را به یک سوخت جذاب و جایگزین برای تأمین انرژی وسایل نقلیه و کشتی ها ، پخت و پز غذا و گرمایش خانه ها تبدیل کرده است.

 

فرمول متانول

اینفوگرافیک ضروری

 

متانول محصولی کاملاً متنوع است که خود را در بسیاری از محصولات خانگی همه جا حاضر ، اجزای اساسی برای اتومبیل ها و همچنین تولید سایر مواد شیمیایی مفید پیدا می کند. قابلیت انعطاف پذیری این ماده انعطاف پذیری آن برای تولید از منابع مختلف است – از گاز طبیعی ، پسماند و CO2 جذب شده همراه با هیدروژن سبز.

 

 

به طور فزاینده ای ، Methanol به عنوان یک سوخت پاک و پایدار مورد توجه قرار می گیرد نه فقط یک پتروشیمی. این ماده دارای خاصیت ذاتی سوزش تمیز است که باعث تولید گازهای گلخانه ای کمتری می شود (ضمن بهبود بهره وری سوخت) هنگام احتراق در یک وسیله نقلیه زمینی / دریایی.

 

 

هنگامی که Methanol از مواد خوراکی تجدیدپذیر مانند CO2 ضایعات یا ضایعات تولید می شود ، به یک سوخت خنثی بدون کربن خالص مطابق با سیاست های تغییر آب و هوا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تبدیل می شود.

 ظرف نگهدارنده متانول

 

کاربردهای متانول

 

 

متانول به عنوان یک واحد ساختاری بسیار متنوع برای تولید محصولات بی شماری روزمره مانند رنگ ، فرش ، پلاستیک و موارد دیگر ، در صنعت شیمیایی موقعیت مهمی را اشغال می کند.

 

 

به طور فزاینده ، Methanol در سراسر جهان در تعدادی از برنامه های ابتکاری به کار گرفته می شود تا تقاضای ما برای انرژی را تأمین کند. از این ماده برای سوخت رسانی به اتومبیل ها و کامیون های ما ، شناورهای دریایی ، دیگهای بخار ، اجاق های آشپزی و کوره ها ، در میان لیست های فزاینده ای از کاربردهای بازار ، استفاده می شود.

 

 

کاربرد متانول در سوخت های جاده ایی

 

 

استفاده از Methanol در سوخت های حمل و نقل در حال رشد است. Methanol به دلیل احتراق کارآمد ، سهولت توزیع و در دسترس بودن گسترده در سراسر جهان ، یک سوخت جایگزین متنوع و مقرون به صرفه است. از متانول در مخلوط بنزین در سراسر جهان با درصد حجمی کم (3-5٪) ، میانی (30-30٪) و زیاد (50-100٪) و به عنوان جایگزین گازوئیل برای استفاده در وسایل نقلیه سنگین (HDV) استفاده می شود.

 

 

چین با تبلیغ سوخت M100 (100٪ متانول) و سوختهای مشتق شده از Methanol مانند A20 ، مخلوط 15٪ متانول-5٪ بیواتانول ، در ایتالیا پیشرو است.

 

 

موسسه متانول (MI) دو گزارش در مورد استفاده از این ماده به عنوان سوخت جایگزین ایمن ، کارآمد و تمیز برای اتومبیل ها ، کامیون ها و اتوبوس ها منتشر کرد.

 

 

SGS Inspire گزارشی با عنوان “متانول: خواص و کاربردها” را برای موسسه متانول تهیه کرده است که توضیحاتی در مورد خصوصیات اصلی فیزیکی و شیمیایی متانول و همچنین تأثیر این خواص بر انواع مختلف موتورهای احتراق داخلی موجود در بازار ارائه می دهد.

 

 

این گزارش خلاصه ای از تجزیه و تحلیل خصوصیات فیزیکی 19 نمونه بنزین و متانول و همچنین حلالهای مشترک اتانول ، متیل ترت بوتیل اتر (MTBE) و الکل ترتبوتیل (TBA) در نسبت های مختلف مخلوط را ارائه می دهد. در مجموع ، 203 ویژگی در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت ، در مجموع نزدیک به 4000 آزمایش. این گزارش امکان سنجی فنی سوخت های متانول را تأیید می کند و شامل بررسی ادبیات موجود و شواهد علمی در مورد استفاده از متانول به عنوان سوخت است.

 

 

متانول

 

 

کاربرد متانول در گرما

 

 

متانول یک سوخت گرمایش جایگزین تمیز است. از متانول صنعتی به عنوان سوخت اجاق گاز برای آشپزخانه های رستوران ، برای گرم کردن ساختمان ها و برای خشک کردن چای استفاده می شود.

 

 

در چین ، بزرگترین بازار برای این کاربردها ، حرکت به سمت Methanol به دلیل آلودگی هوا بسیار زیاد شده است. سوزاندن گسترده زغال سنگ باعث مه و کیفیت پایین هوا شد. در مقایسه با زغال سنگ ، دیگهای بخار متانول دارای مزایای انتشار بالاتر از حداقل 75 درصد کاهش در کل انتشار از نظر PM ، SOx و NOx هستند.

 

 

اجاق های آشپزی متانول

 

 

در سال 2016 ، یک مطالعه نشان داد که نزدیک به 2.6 میلیون نفر در جهان در اثر قرار گرفتن در معرض مضر در برابر انتشار PM2.5 تولید شده از پخت و پز با سوخت های آلاینده مانند زیست توده و زباله ، جان خود را از دست دادند.

 

 

این امر آلودگی هوای داخل خانه را به یکی از مهمترین عوامل خطر بهداشتی در کشورهای در حال توسعه تبدیل کرده است.

 

 

Methanol به عنوان یک سوخت سوزاننده ، میزان انتشار مضر کمتری را برای بدن ایجاد می کند که برای سلامتی مضر است. این یک سوخت ایمن است که به راحتی کنترل می شود زیرا در دمای و فشار محیط مایع است و باعث می شود برای مناطقی که به سوخت های گازی دسترسی ندارند مناسب باشد.

 

 

از ویژگی های متانول صنعتی به عنوان سوخت ، این ماده به عنوان سوخت پخت و پز در آشپزخانه های صنعتی ، خانوارها ، اردوگاه های پناهندگان و کشتی ها استفاده می شود. از همه مهمتر ، این یک سوخت مقرون به صرفه برای خانوارهای کشورهای در حال توسعه است که مایل به انتقال به راه حل های تمیزتر هستند.

 

متانول فرمول

 

دیگهای بخار صنعتی متانول

 

به عنوان ساده ترین مولکول الکل ، متانول نه تنها به عنوان یک عنصر سازنده هزاران ماده شیمیایی بلکه به عنوان یک انرژی پاک برای اتومبیل ، پخت و پز و کاربردهای دریایی به طور گسترده ای استفاده می شود. در کشورهایی مانند چین ، از متانول به عنوان سوخت جایگزین تمیز برای جایگزینی ذغال سنگ در کاربردهای مختلف در گرمایش ، کشاورزی و تولید استفاده می شود.

 

 

کاربرد متانول در سوخت دریایی

 

متانول سوختی در سطح جهانی است که بیش از 100 بندر در سراسر جهان دارد و از کمترین میزان انتشار سوخت برای موتورهای دریایی است. Methanol در حال حاضر در بنادر و در دریای آزاد ، تأمین نیرو در نفتکش ها ، کشتی ها ، قایق های خلبان و غیره تأثیرگذار است.

 

 

این ماده فقط به تغییرات جزئی در زیرساخت های فعلی پناهگاه نیاز دارد و با فن آوری های موجود موتور به عنوان قطره یا دوگانه سوز کار می کند. متانول مطابق با مقررات سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) 2020 است و مسیری را برای صاحبان کشتی و اپراتورها فراهم می کند تا به اهداف کاهش CO2 IMO2030 و IMO2050 برسند.

 

 

متانول: سوخت در حال ظهور دریایی

 

 

متانول یک سوخت مایع ساده و ایمن است که در آب قابل اختلاط است و به وفور یافت می شود ، در سطح جهانی موجود است و از نظر قیمت قابل رقابت با MGO است. با فن آوری های موجود موتور به عنوان افت یا سوخت دوگانه کار می کند. همچنین با IMO2020 که مسیر دسترسی به IMO 2030 و 2050 را فراهم می کند مطابقت دارد. این فقط به تغییرات جزئی در زیرساخت های فعلی بانکرینگ نیاز دارد.

 

متانول و اتانول

کاربرد متانول در سلول های سوختی

 

 

سلول های سوختی متانول: تأمین انرژی در وبینار آینده

 

 

سلول های سوختی از هیدروژن به عنوان سوخت برای تولید برق تمیز و کارآمد استفاده می کنند که می تواند ماشین ها ، کامیون ها ، اتوبوس ها ، کشتی ها ، برج های تلفن همراه ، خانه ها و مشاغل را تأمین کند. متانول یک سوخت حامل هیدروژن عالی است ، بسته بندی هیدروژن در این مولکول الکل ساده بیشتر از ماده ای است که در هیدروژن فشرده (350-700 بار) یا مایع (-253˚C) یافت می شود.

 

 

برای تولید هیدروژن برای اتومبیل های سلول سوختی می توان متانول را در محل “اصلاح” کرد. یا در واحدهای نیروگاهی ثابت برای تغذیه سلول های سوختی برای برج های تلفن همراه ، سایت های ساختمانی یا شناورهای اقیانوس ها. سوخت پیل های سوختی متانول می تواند به همان سرعت سوخت بنزینی یا دیزلی فعلی شما باشد و می تواند برد یک وسیله نقلیه الکتریکی باتری را از 200 کیلومتر به بیش از 1000 کیلومتر برساند.

 

 

از آنجا که متانول از طیف گسترده ای از مواد اولیه متداول و تجدیدپذیر قابل تولید است ، مقرون به صرفه ترین ، پایدارترین و قابل حمل ترین سوخت حامل هیدروژن است.

 

 

متانول

 

Blue World Technologies

 

 

Blue World Technologies ، دفتر مرکزی آن در آلبورگ ، دانمارک ، توسعه دهنده و تولید کننده پیشرفته اجزا و سیستم های سلول سوختی متانول صنعتی برای استفاده در برنامه های حرکتی و خودرویی است. نتیجه این امر وسایل نقلیه الکتریکی با برد 1000 کیلومتر ، 3 دقیقه سوخت گیری با استفاده از زیرساخت های موجود و انتشار صفر مضر است.

 

 

سوخت انحصاری برای سیستم های Blue World متانول است که یک سوخت ساده مایع – تجدید پذیر و مقرون به صرفه است که می تواند سالها ذخیره شود و بر خلاف سایر گزینه ها به سراسر جهان منتقل شود.
Blue World Technologies بر روی فناوری PEM با دمای بالا همراه با اصلاح متانول صنعتی متمرکز شده است. این ترکیب یک طراحی ساده سیستم را با کارایی تبدیل بالا و مطابقت با الزامات طراحی خودرو تضمین می کند. راه حل نهایی وسیله نقلیه ای با تمام مزایا است. برد طولانی ، سوخت گیری سریع ، انتشار صفر مضر و هزینه سوخت پایین.

 

 

کاربرد متانول در مشتقات

 

 

متانول یکی از اجزای اصلی صدها ماده شیمیایی است که جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند. بیشترین کاربرد از نظر حجم ، فرآوری در فرمالدئید است که بیشتر برای تشکیل رزین ، چسب و پلاستیک های مختلف و تولید اسید استیک که اساساً برای تولید الیاف پلی استر و پلاستیک PET استفاده می شود ، تحت درمان قرار می گیرد.

 

 

کاربرد متانول در تصفیه آب

 

 

چگونه متانول کیفیت آب را بهبود می بخشد؟

 

 

Methanol نقش مهمی در پاکسازی آبی دارد که توسط تأسیسات تصفیه فاضلاب در سراسر جهان تخلیه می شود. تاسیسات تصفیه فاضلاب از طریق فرایندی که به عنوان “دنیتریفیکاسیون” شناخته می شود ، نیترات اضافی را به گاز نیتروژن تبدیل می کند که به جو آلوده می شود تا حوضه های حساس حوزه را آلوده کند.

 

 

در حال حاضر تقریباً 200 تاسیسات تصفیه فاضلاب در سراسر ایالات متحده از Methanol در فرآیند denitrification خود استفاده می کنند. در واشنگتن دی سی ، تأسیسات تصفیه فاضلاب Blue Plains که یکی از بزرگترین واحدهای کشور است ، هر ساله با افزودن Methanol به فرآیند تصفیه ، بطور مداوم استانداردهای ملی را برای بارگیری نیتروژن در آب رعایت می کند.

 

فرمول متانول

 

 

سوختن متانول

 

متانول به عنوان سوخت قابل احتراق استفاده می شود. در زیر یک عکس هست که واکنش خالصی را که در طی احتراق هیدروکربن متانول رخ می دهد را نشان می دهد:

 

 

 

 


 

پک هاوس تامین و تولید کننده متانول با کیفیتی عالی و درجه ۱ و قیمتی باورنکردنی است! جهت خرید متانول می توانید با کارشناسان ما به شماره های ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ و ۰۲۱۸۶۰۵۸۹۱۳ و ۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸ تماس بگیرید. این ماده جزو مواد شیمیایی داخلی می باشد.

 

 

و یا چنانچه هر گونه سوالی در این زمینه دارید و نیاز به مشاوره رایگان دارید ,‌نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان بخش فنی با شما تماس بگیرند.

 

———————————————————————————————————————

 

سایر مقالات پربازدید :

 

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

خطرات اسید سولفوریک

معرفی کامل اسید انیدرید

۳ روش مهم تهیه و تولید استون

معرفی کامل اسید سولفوریک

استون و همه اطلاعات از این ماده

اسید نیتریک و اطلاعات جامعی از این ماده شیمیایی

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

معرفی جامع روغن سیلیکون به همراه مزایا و کاربردها

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

سایر محصولات مرتبط و پرکاربرد:

 

فروش نرمال بوتانول

 

فروش متیلال

 

 

منبع:

Home

https://energyeducation.ca

 

https://bit.ly/3MqUnXU https://b2n.ir/s39020 https://cutt.ly/tAlUpi4
yun.ir/r3j9i7 shorturl.at/ijmzF https://tinyurl.com/5n78fm99

8 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.