پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

اسید نیتریک و طلا

اسید نیتریک و طلا

پالایش طلا با اسید نیتریک

 

اسید نیتریک و طلا ( Nitric Acid And Gold ) مبحثی است که در این مقاله به آن میپردازیم . در واقع چگونگی استخراج و پالایش طلا با اسید نیتریک را کامل توضیح دادیم . در حالی که طلا بسیار ارزشمند می باشد ، رایج ترین منابع حاوی طلا که ممکن است فکر کنید وجود دارند,  به ندرت خالص هستند. چه سنگ معدن طلای تازه استخراج شده باشد و چه طلای تصفیه شده که در جواهرات استفاده می شود، معمولاً آلاینده ها، مواد معدنی ناخواسته و سایر فلزات در اینها وجود دارد.

 

حلقه ها، زنجیرها و گردنبندهای طلا اغلب آلیاژی از طلا هستند که با درصدی از نقره مخلوط شده اند، نه اینکه به تنهایی طلا باشند.

 

در حالی که روش‌های مختلف می‌توانند طلا را با استفاده از موادی مانند نمک یا بتن خالص کنند، امروزه اسید نیتریک همراه با اسید کلریدریک می‌تواند “آکوا رژیا” را تولید کند تا این روش را تا حد امکان آسان کند.

 

برای پالایش طلا با اسید نیتریک ( بررسی چگونگی رابطه اسید نیتریک و طلا )، ابتدا باید اسید نیتریک را با اسید کلریدریک مخلوط کنید تا آب رگیا تولید شود. سپس، شما باید طلا را از مواد متصل به آن حل، فیلتر و بازیابی کنید.در هنگام دست زدن به مواد مختلف درگیر در مراحل اولیه فرایند پالایش و وقتی ذوب ذرات طلا در طول فرایند بازیابی , فوق العاده مراقب باشید . فقط در یک بوته مطمئن یا ظرف ذوب فلز ذوب شده و از تجهیزات ایمنی در کل فرآیند استفاده کنید. و پس از خنثی کردن اسیدها ابتدا آنها را دور بریزید.

 

اولین گام برای پالایش طلا با اسید نیتریک شامل ایجاد “آکوا رژیا”- ترکیبی از اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک که به دلیل توانایی آن در ذوب طلا نامگذاری شده است – و استفاده از آن روی طلای مورد نظر است.

 

پس از انتخاب محل کار با تهویه مناسب و پوشیدن عینک ایمنی، دستکش لاستیکی و پیش بند لاستیکی، محصول یا محصولات طلایی را که قصد دارید پالایش کنید، وزن کنید. این فرآیند به یک لیوان با ظرفیت 300 میلی لیتر برای هر اونس وزن نیاز دارد. با طلای داخل لیوان، به ازای هر اونس وزن اندازه گیری شده خود، 30 میلی لیتر اسید نیتریک و سپس به ازای هر اونس وزن، 120 میلی لیتر اسید کلریدریک نیز به دقت اضافه کنید. مراقب باشید بخارهای آزاد شده توسط اسیدها را استنشاق نکنید.

 

 

پالایش طلا و اسید نیتریک

 

 

انحلال و فیلتر کردن

 

هنگامی که این دو اسید روی طلا اعمال شدند، فرآیند انحلال آغاز شده است. با شروع حل شدن طلا، مخلوط طلا و آکوا رژیا بسیار داغ می شود. اجازه دهید یک شب دست نخورده بماند تا طلا کاملا حل شود. روز بعد، اسید را از طریق قیف فیلتر صاف کنید تا ذرات مواد نامطلوب حذف شوند.

 

این روند را تکرار کنید تا رنگ آبی شفاف سبز شود. سپس اسید را در یک ظرف شیشه ای بزرگتر بریزید که می تواند مقدار زیادی مایع را در خود نگه دارد. قبل از مخلوط کردن با یک پوند اوره، یک لیتر آب را بجوشانید و آن را از منبع حرارت خود خارج کنید. مخلوط را به آرامی و با احتیاط داخل اسید سبز بریزید تا کف کند و در این مرحله آماده تهیه طلای خود خواهید بود.

 

 

آماده سازی راه حل ها

 

قبل از افزودن یک اونس رسوب دهنده فلز گرانبها به ازای هر اونس فرآورده طلایی که با آن شروع کرده اید، یک لیتر دیگر آب را بجوشانید و آن را از منبع حرارت خود خارج کنید. این را کم کم اضافه می کندمحلول اسید باعث می شود که رنگ آن قهوه ای شود زیرا طلای محلول با رسوب کننده متصل می شود.

 

بگذارید حداقل 30 دقیقه بماند، در این مرحله می توانید آزمایش کنید که آیا طلا کاملاً حل شده است یا خیر. یک میله همزن را به محلول اسید آغشته کنید و انتهای میله را روی دستمال کاغذی بکشید.

 

یک قطره مایع تشخیص فلز گرانبها را روی نقطه مرطوب روی دستمال کاغذی بمالید. اگر مایع به رنگ بنفش تیره در آمد، محلول آماده نیست و باید نیم ساعت دیگر صبر کنید تا دوباره امتحان کنید. اگر مایع آزمایش دوباره بنفش شد، محلول رسوب‌دهنده فلزی اضافی را به اسید اضافه کنید و هر 30 دقیقه یکبار آزمایش کنید تا زمانی که تست تشخیص به رنگ بنفش در نیاید. وقتی این اتفاق افتاد، می توانید طلای خود را پس بگیرید.

 

 

بازیابی طلا

 

بازیابی طلا و اسید نیتریک

 

هنگامی که آزمایش تشخیص به رنگ بنفش در نمی آید، به این معنی است که طلای محلول کاملاً خود را با رسوب کننده پیوند داده است. محلول اسید را از طریق قیف فیلتر بوشنر بگذرانید تا ذرات قهوه ای طلا را استخراج کنید و محلول اسید باقیمانده را کنار بگذارید تا با آب و جوش شیرین خنثی شود.

 

ذرات قهوه ای را قبل از اینکه با آب لوله کشی بپوشانید و قبل از صاف کردن از صافی، آب باقیمانده را دور ریخته و چندین بار تکرار کنید، آن را داخل یک لیوان دیگر قرار دهید. مقدار کمی آکوا آمونیاک را روی ذرات طلا بریزید تا اسیدهای باقی مانده را خنثی کنید، قبل از اینکه آمونیاک را فیلتر کنید، ذرات را با آب مقطر بشویید و برای آخرین بار صاف کنید. آنچه اکنون دارید طلای تصفیه شده است. شما فقط باید آن را ذوب کرده و ریخته گری کنید.

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

اسید اگزالیک و معرفی این ماده

اسید فرمیک زنبورداری

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

خطرات اسید سولفوریک

معرفی کامل اسید انیدرید

تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده

معرفی کامل اسید سولفوریک

استون و همه اطلاعات از این ماده

اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات

اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

 

yun.ir/aijbj7 shorturl.at/ersxC https://cutt.ly/mUnJ6Nz
https://tinyurl.com/bdzeube4 https://b2n.ir/s38068

 

 

منبع:

https://sciencing.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.