پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

ایران همزمان با آماده‌سازی برای برداشته شدن تحریم‌ها، محموله‌های نفتی کمتری را به معامله‌کنندگان چینی پیشنهاد داد

ایران همزمان با آماده‌سازی برای برداشته شدن تحریم‌ها، محموله‌های نفتی کمتری را به معامله‌کنندگان چینی پیشنهاد داد

بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، شرکت ملی نفت ایران تخفیفات نفت خام خود را لغو می کند

 

 

معامله‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند ایران تخفیفات خود را لغو کند. نفت خام ایرانی در حدود 8 دلار در هر بشکه ارزان‌تر از دیگر گریدهای مشابه است. ایران می‌تواند تا اوت 1.75 میلیون بشکه در روز به بازار عرضه کند.

 

به گزارش پک هاوس به نقل از پتروتحلیل ,‌ منابع تجاری چینی که با محموله‌های ایرانی معامله می‌کنند در 28 فوریه گفتند، به نظر می‌رسد همزمان با احتمال بالقوه برداشته شدن تحریم‌ها، شرکت ملی نفت ایران در حال ارائه محموله‌های کمتری به بازار بوده و خود را برای فروش مستقیم آماده می‌کند.

 

یکی از تحلیل‌گران واقع در پکن گفت: «ایران به طور رسمی در حال بازگشت به بازار بوده، و خریداران مشتاقانه در انتظارند تا از این طریق کاهش احتمالی عرضه روسی را جبران کنند» و اضافه کرد، بازار به طور کلی پیش‌بینی می‌کند بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، شرکت ملی نفت ایران تخفیفات نفت خام خود را لغو کند.

 

براساس یادداشتی از تحلیل‌گران پلتس در 23 فوریه: «فرض مرجع ما برای مدت‌ها یک توافق کوتاه‌مدت تا آوریل بود، اما با توجه به پیشرفت‌های دیپلماتیک قابل توجه در دور آخر مذاکرات، محتمل‌ترین نتیجه از نظر ما بازگشت کامل طرفین به برجام می‌باشد.»

 

آن‌ها اضافه کردند: «توافقی تا اوخر فوریه یا اوایل مارس می‌تواند فی‌الواقع منتج به اعمال کامل مفاد مورد توافق و برداشته شدن تمام تحریم‌های صادرات نفت ایران از ماه مه شود. تخمین می‌زنیم که در نتیجه این امر در طی سه ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها تولیدات ایران 750 هزار بشکه در روز افزایش یافته، علاوه بر این در حدود 300 هزار بشکه در روز از ذخایر شناور به بازار عرضه شده، که کل صادرات نفت و میعانات گازی کشور در ماه اوت را به 1.75 میلیون بشکه در روز می‌رساند.»

 

در حال حاضر چین بشکه‌های ایرانی را از طریق گریدهای نفتی دیگر مناطق مانند گرید مالزی، عمان و زاکوم بالایی وارد می‌کند.

 

داده‌های پلتس نشان داد، پالایشگاه‌های مستقل در استان شاندونگ در سال 2021 تقریباً تمام این محموله‌ها که به 22.8 میلیون تن یا 458 هزار بشکه در روز می‌رسد را تهیه کرده، و همچنین در ژانویه سال جاری 2.275 میلیون تن از محموله‌های ایرانی را خریدارای کرده‌اند.

 

یکی از تاجران واقع در شهر کینگ‌دائو، استان شاندونگ، اشاره داشت که شرکت او در ماه فوریه تنها 100 هزار تن محموله ایرانی دریافت کرد، در حالی که این میزان در ماه‌های گذشته به 300 هزار تن می‌رسید.

 

در این میان، منابع بازار اشاره داشتند که ترخیص ذخایر شناور ایرانی در آب‌های شاندونگ نیز دشوار شده، و این اتفاق تنها در صورت پرداخت کامل صورت می‌گیرد. پیش از این، می‌توانستیم با پرداخت ودیعه محموله‌های خود را دریافت کنیم.

 

بگفته منابع پالایشگاهی، در چند هفته گذشته قیمت محموله‌های ایرانی کم و بیش با تخفیفات 5 دلار در هر بشکه‌ای نسبت به قیمت‌های نفت خام برنت معاملات آتی ارائه شده‌اند. این امر به معنی تخفیفات 400 یوانی در هر تن (8.65 دلار در هر بشکه) نسبت به گریدهای مشابه بوده، که این محموله را برای پالایشگاه‌های مستقل جذاب می‌کند.

 

سایر اخبار را دنبال کنید:

 

فراز و نشیب سرمایه‌گذاری 79 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی ایران

خوراک پتروشیمی‌ها بیش از ۲ برابر می‌شود

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.