همه چیز درباره پلی آمید (PA)

همه چیز درباره پلی آمید (PA)

پلی آمید چیست؟

 

 

 

پلی آمید ( در لفظ انگلیسی : Poly Amid ) یک ماده با پلیمر بالا با پایداری حرارتی بالا است و به لطف مقاومت مکانیکی عالی ، مقاومت در برابر حرارت بالا و ویژگی های عایق الکتریکی ، در زمینه های مختلف مانند نمایشگرها ، سلول های خورشیدی و حافظه ، در برق / الکترونیک و زمینه های IT کاربرد دارد.

به طور خاص ، از سایر مواد سبک تر است و قابلیت انعطاف پذیری در خم شدن را دارد و باعث می شود وزن و اندازه محصولات کاهش یابد.

از پلی آمید در مکان های مختلف مانند زیرلایه ها و پنجره های روکش در ساخت نمایشگر استفاده می شود.

 

پلی آمید

 

انواع پلی آمید:

پلی آمید ها به طور طبیعی و مصنوعی شکل گرفته میشوند.

 

 

پلیمر های طبیعی:

نمونه هایی از پلی آمید های طبیعی , پروتئین هایی مانند پشم و ابریشم هستند.

 

 

پلیمر های مصنوعی:

پلی آمید های مصنوعی را می توان از طریق پلیمریزاسیون مرحله ای رشد یا از مواد سنتز شده فاز جامد مانند نایلون ها ، آرامیدها و پلی سدیم (آسپارتات) تولید کرد. از پلی آمید های مصنوعی به دلیل دوام و مقاومت بالا معمولاً در منسوجات ، صنعت خودرو ، فرش ، ظروف آشپزخانه و لباس ورزشی استفاده می شود.

 

صنعت تولید حمل و نقل عمده ترین مصرف کننده است و 35٪ از مصرف پلی آمید (PA را تشکیل می دهد).

 

ترکیبات تقویت شده با الیاف شیشه Eplamid  در تمام بخشهای صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیبات تعادل خوبی از خصوصیات حرارتی و مکانیکی را ارائه می دهد. این ماده در صورت درخواست در رنگهای طبیعی و موجود است.

 

” پلی آمید ” به رطوبت حساس است ، بنابراین پیش از خشک شدن به عنوان یک قاعده توصیه می شود. موادی که از قبل خشک نشده و در سطح رطوبت زیر 1/0٪ خشک نشوند ، باعث نقص سطح ، قطعات خارج از ابعاد و قطعات شکننده می شوند.

 

 

پلی آمید

خشک کن پلی آمید:

توصیه می شود مواد را به مدت 4 ساعت در دمای 80 تا 85 درجه سانتیگراد در خشک کن خشک کن با بیش از یک عنصر خشک کن خشک کنید.

 

چند نکته برای اطمینان از عملکرد صحیح خشک کن:

 • اطمینان حاصل کنید که ترموکوپل تنظیم کننده دما بلافاصله قبل از ورود هوا به خشک کن قرار داده شده است. می تواند افت قابل توجهی در سیستم انتقال هوا داشته باشد.
 • دمای هوای خارج شده از سیلوی خشک کن نباید بیش از 30 درجه سانتیگراد کمتر از هوای ورودی به سیستم باشد. در این صورت ظرفیت هوای کافی ندارید.
 • گاه به گاه نقطه شبنم هوای خشک را کنترل کنید تا اطمینان حاصل شود که عناصر خشک کننده به درستی کار می کنند.
 • اغلب اوقات ، هوای کمتری از قسمت پایین سیلوی خشک کن عبور می کند. بنابراین ، توصیه می شود هنگام شروع فرآیند ، مواد را از قسمت زیر خشک کن خارج کرده و به قسمت بالا تغذیه کنید.
 • دمای قالب همیشه یک سازش است.
 • دما باید به حداکثر ممکن برسد تا بهینه باشد.
 • آبگرم و دونده های تجدیدپذیر را می توان روی اکثر مواد استفاده کرد.

پلی آمید ها نایلون ها از اولین ترموپلاستیک های واقعی بودند. آنها محصول واکنش شیمیایی اسیدهای دی کربوکسیلیک و دی آمین ها یا باز شدن حلقه ای لاکتام های حلقوی هستند.

 

 

پلی آمید

رزین پلی آمید

انواع رزین های قبلی معمولاً با ترکیب طول زنجیره اسید و آمین نامگذاری می شوند. بنابراین ، PA 6،10 محصول یک دیامین 6 کربنی (هگزامتیلن دی آمین) و یک دی اسید 10 کربنی (اسید سباکیک) است.

PA 6،6 محصول هگزامتیلن دی آمین و یک دی اسید 6 کربنی (اسید آدیپیک) و غیره است. آن دسته از رزین هایی که با باز شدن حلقه لاکتام تولید می شوند ، با طول زنجیره لاکتام نامگذاری می شوند.

بنابراین ، PA 6 از حلقوی 6-کربن لاکتام ، کاپرولاکتام تولید می شود.

تولید کنندگان زیادی از پلی آمید ها وجود دارند, اما تولید کنندگان جداگانه تمایل به تأکید بر رزین های مختلف پایه دارند. PA دارای خواص مکانیکی خوبی از جمله اصطکاک و سایش است.

 

 

پلی آمید

 

با این حال ، افزودن PTFE باعث بهبود اصطکاک / سایش بیشتر می شود. افزودن این مواد پرکننده ساینده باعث افزایش ضرایب اصطکاک و میزان سایش می شود.

بنابراین ، PTFE اضافه می شود تا برخی از خصوصیات اصطکاک / سایش را که به دلیل مواد پرکننده از دست رفته است ، بدست آورد.

PA از اولین رزین هایی بود (اوایل دهه 1960) که با افزودن PTFE خاصیت سایش و اصطکاک خود را افزایش داد. یک فرآیند بهبود یافته برای ساخت مخلوط PA / PTFE در مرجع، که پلیمریزاسیون PA را در حضور PTFE ریز تقسیم شده توصیف می کند ، فاش شد.

تست های سایشی PA 6 و PA 11 نشان داد که افزودن PTFE و سایر مواد پرکننده آزمایش شده باعث افزایش سایش می شود.

 

پلی آمید

پلی آمید در نمایشگرهای عمومی

در مورد نمایشگرهای عمومی ، از زیرلایه های شیشه ای در فرآیند تولید استفاده می شود ، اما OLED های انعطاف پذیر که باید خم شوند ، به جای بسترهای شیشه ای سفت و سخت با استفاده از پلی آمید انعطاف پذیر تولید می شوند.

 

با نگاهی به روند تولید انعطاف پذیر OLED ، ابتدا یک ماده PA بر روی یک بستر شیشه ای به نام حامل شیشه اعمال می شود و به دنبال آن فرآیندهای TFT ، رسوب و کپسول گذاری می شود و سپس شیشه حامل با لیزر پوست کنده می شود.

 

مقاومت در برابر حرارت از آن جهت مهم است که بسترهای نمایشگر باید در برابر تکنولوژی فرآیندی که آنها را در دماهای بالا تولید می کند ، مقاومت کنند. پلی آمید از مقاومت حرارتی بسیار خوبی برخوردار است زیرا خصوصیات فیزیکی آن از منفی 273 به منفی 400 درجه سانتیگراد تغییر نمی کند.

 

علاوه بر این ، از آنجا که این ماده پلاستیکی است ، سبک و انعطاف پذیر است ، بنابراین برای استفاده به عنوان بستر تولید OLED های انعطاف پذیر مناسب است.

 

از آنجا که پلی آمید بدون شکستن می تواند خم یا جمع شود ، بنابراین به عنوان ماده ای برای پنجره های نمایشگر ، توجه را به خود جلب می کند. این به نوعی استفاده می شود که با از بین بردن رنگ زرد که خاص پلی آمید است ، آن را شفاف می کند.

 

 

پلی آمید

خصوصیات پلی آمید:

 

 • دمای بالا غیر ذوب
 • پایداری حرارتی طولانی مدت 300 درجه سانتیگراد (ثبات حرارتی کوتاه مدت تا 400 درجه سانتیگراد)
 • مقاومت در برابر حرارت بالا تا 470 درجه سانتیگراد (HDT / A: دمای انحراف گرما)
 • خصوصیات برودتی عالی تا دمای -270 درجه سانتی گراد
 • مقاومت ، کشش و سختی بالا را حتی در دمای بالاتر از 260 درجه سانتیگراد حفظ می کند
 • عایق حرارتی و برقی عالی
 • خلوص بالا و اتلاف زیاد در خلا
 • ماشینکاری عالی
 • خود بازدارنده شعله

 

منبع:

https://news.samsungdisplay.com

 

در مورد پلی آمید 66 و وقفه حرارتی چیزی میدانید؟

 

shorturl.at/axHXZ https://tinyurl.com/t6ru2uy9 yun.ir/w8tdl9
https://cutt.ly/MnRVemZ https://bit.ly/3wiDhmA
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.