معرفی پلی متیل متاکریلات (PMMA)  و کاربرد های آن

معرفی پلی متیل متاکریلات (PMMA)  و کاربرد های آن

پلی متیل متاکریلات‌ چیست؟

 

پلی متیل متاکریلات ( در لفظ انگلیسی :‌ Polymethyl methacrylate ‌) یک پلیمر مصنوعی و سبک است که از پلیمریزاسیون متاکریلات تولید میشود. معمولاً به عنوان اکریلیک ، شیشه اکریلیک و پلکسی گلاس شناخته می شود. PMMA بعنوان جایگزین شیشه برای جلوگیری از شکستن و خورد شدن در پنجره , نورگیر , هواپیما و… استفاده میشود.

 

پلی متیل متاکریلات تحت علائم تجاری Lucite, Perspex ,Plexiglas به فروش می رسد. PMMA یک استر از متاکریلات اسید  (CH2=C[CH3]CO2H) متعلق به یک شاخه مهم از آکریلیک اسیدها می باشد.

 

در تولیدات مدرن اصولا از پروپیلن بدست می آید. همچنین جایگزین مقرون به صرفه پلی کربنات می باشد , وقتی که قدرت بالا به طور ویژه لازم نباشد.

 

مزیت این جایگزینی این است که PMMA شامل زیر واحد های مضر بالقوه مانند بیس فنول که در پلی کربنات هست نمیشود.

 

پلی متیل متاکریلات

 

کاربرد پلی متیل متاکریلات :

 

“پلی متیل متاکریلات” بطور ویژه برای تراشه های میکروسیال مفید است.

 

 

ویژگی تراشه های میکروسیال:

 

قیمت پایین , شفافیت نور عالی , ظرفیت شیمیایی و مکانیکی بالا, سهولت ساختن و تغییر شکل پذیری , سازگاری با محیط زیست.

 

تراشه های میکروسیال از شیشه روشن تر می باشند و به دلیل اینکه جایگزین شفاف برای شیشه هستند, برای ساخت آکواریوم های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرند.

 

تراشه های میکروسیال در ساخت لنز چراغ های بیرونی خودرو کاربرد دارد. اغلب روغن های روان کننده و سیالات هیدرولیک، در دماهای بسیار پایین کاملاً ویسکوز و چسبناک می‌شوند. این مسئله وقتی که شما سعی می‌کنید که با تجهیزات سنگین در هوایی سرد کار کنید، مشکل بزرگی است.

 

اما وقتی مقدار کمی PMMA در این روغن ها و سیالات حل شود، در دمای پایین ویسکوز نمی شوند و ماشین ها می توانند تا دمای زیر C° ۱۰۰-  هم کار کنند.

 

PMMA در رسانه نوری Laserdisc استفاده میشود. در ساخت سی دی ها و دی وی دی ها از اکریلیک و پلی کربنات برای مقاومت در برابر ضربه استفاده می کنند.

 

pmma

 

کاربرد در علم پزشکی:

 

PMMA با بافت بدن انسان سازگاری دارد. در ساخت لنزهای داخلی داخل چشم در درمان آب مروارید استفاده می شود. در جراحی استخوان سیمان استخوان PMMA برای ساخت ایمپلنت ها وبازسازی استخوان ها استفاده می شود.

 

پلی متیل متاکریلات همچنین ماده اساسی در ساخت دندان مصنوعی نیز می باشد.

 

PMMA دارای خواص مکانیکی عالی و سمیت کم و برای کاربرد های بیولوژیکی بسیار مناسب است و غیر قابل تجزیه می باشد.

 

دمای انتقال شیشه اتکتیک PMMA 105 درجه سانتی گراد و 221 درجه سلسیوس و در دمای اتاق یک شیشه ارگانیک است. تمام فرآیندهای قالب گیری معمول شامل مدل تزریق , قالب گیری فشاری و اکستروژن می باشد.

 

ورقه های PMMA با بالاترین کیفیت از روش ریخته گری سلول تولید می شوند اما در این روش مرحله پلیمریزاسیون و قالب گیری همزمان انجام می شود.

 

پلی متیل متاکریلات چیست?

 

محدودیت های پلی متیل متاکریلات

 

  • مقاومت ضعیف در برابر ضربه
  • مقاومت در برابر حرارت محدود (80 درجه سانتیگراد)
  • مقاومت شیمیایی محدود ، مستعد حمله توسط حلالهای آلی
  • مقاومت در برابر سایش و سایش ضعیف
  • ترک خوردن زیر بار ممکن است

 

 

پلی متیل متا کریلات چگونه ساخته می شود؟

 

 

PMMA از طریق فرایندی به نام پلیمریزاسیون ساخته می شود. متیل متاكریلات بهمراه كاتالیزوری كه برای سرعت بخشیدن به فرآیند اضافه می شود ، درون قالب قرار می گیرد. با توجه به این فرآیند ، PMMA می تواند به اشکال مختلفی مانند ورق ، بلوک ، رزین و دانه ها شکل گیرد. در صورت تمایل ، چسب اکریلیک به نرم شدن قطعات و جوشکاری آنها کمک می کند.

PMMA از بسیاری جهات به راحتی قابل دستکاری است. این ماده می تواند به مواد دیگر متصل شود ، که می تواند به افزایش خواص آن کمک کند. از طریق ترموفرمینگ ، در صورت گرم شدن قابل انعطاف و در زمان خنک شدن ، جامد است. از طریق استفاده از اره یا برش لیزری می توان به درستی اندازه آن را داد . در صورت جلا ، هرگونه خراش از سطح خارج شده و به حفظ یکپارچگی آن کمک می کند.

 

 

منابع:

https://omnexus.specialchem.com

https://www.acmeplastics.com

 

 

yun.ir/vdxckb shorturl.at/awCNX https://tinyurl.com/3r7enax6
https://cutt.ly/ZmAuVut https://bit.ly/3i1Us63

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.