پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

عایدی‌های سه ماهه چهارم شرکت شل تحت تاثیر افت حاشیه سودهای مواد شیمیایی پایه قرار گرفت

عایدی‌های سه ماهه چهارم شرکت شل تحت تاثیر افت حاشیه سودهای مواد شیمیایی پایه قرار گرفت

عایدی‌های سه ماهه چهارم شرکت شل

 

بخش محصولات نفتی شاهد تاثیرات سنگین‌تری از سویه اومیکرون بودند، و پیش‌بینی می‌شود درآمدهای این بخش در مقایسه سالانه افزایشی و در مقایسه با سه ماهه گذشته همزمان با تاثیرات فاکتورهای فصلی و مسائل نرخ ارز ترکیه تحت فشار قرار گرفته و ضعیف‌تر باشند.

 

به گزارش پک هاوس به نقل از پتروتحلیل – بگفته یکی از مقامات شرکت در روز جمعه، همزمان با تداوم افت حاشیه سودهای محصولات شیمیایی، پیش‌بینی می‌شود سود فروش این محصولات شل در سه ماهه چهارم 2021 نسبت به سه ماهه قبل از آن کمتر بوده باشد.

 

پیش‌بینی می‌شود بعد از اعلام نتایج مالی سه ماهه چهارم این شرکت بزرگ نفت و گاز در اوایل فوریه، شاهد افت عایدی‌های بخش شیمیایی و درآمد شرکت‌های مشترک آن در مقایسه با سه ماهه پیش از آن باشیم.

 

یکی از مقامات شرکت در روز جمعه گفت: «براساس پیش‌بینی‌ها حاشیه سودهای شیمیایی و همچنین عایدی‌های شرکت‌های مشترک با توجه به ضعف عمده حاشیه سودهای مواد شیمیایی پایه، نسبت به سه ماهه سوم 2021، به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.»

 

براساس پیش‌بینی‌ها عایدی‌های شیمیایی شل در نیمه دوم 2021 به طور کلی کاهش یافته، و همزمان عایدی‌های 395 میلیون دلاری بخش شیمیایی در سه ماهه سوم نشان دهنده افت قابل توجه از عایدی‌های سه ماهه دوم با میزان 670 میلیون دلار می‌باشد.

 

شل افت عایدی‌های سه ماهه سوم را ناشی از حاشیه سودهای خرید مواد شیمیایی پایه و اینترمدیت  دانسته که تحت تاثیر سیر نزولی قیمت‌ها و توفان آیدا در سواحل خلیجی ایالات متحده در ماه سپتامبر قرار گرفتند.

 

توفان آیدا در ادامه آثار خود عایدی‌های شیمیایی شرکت‌ در سه ماه چهارم را تحت فشار گذاشت، و همچنین شرکت تحت تاثیر عملیات‌ نگهداری بلندمدت در تجهیزات اسکاتفورد کانادا خود قرار گرفت.

 

شرکت از آغاز سپتامبر چندین واحد تولیدی مجموعه را تا اواخر اکتبر تحت تأمین و نگهداری قرار داد.

 

در حالی که اکثر واحدها فعالیت خود را به طور مجدد آغاز کرده‌اند، در واحد اتیلن گلیکول اسکاتفورد در طی عملیات نگهداری مشکلی پیدا شد که با توجه به آن این واحد حداقل تا اوایل 2022 تعطیل خواهد ماند.

 

به واسطه عملیات‌های نگهداری و تعمیرات آسیب‌های طوفان آیدا، ظرفیت بهره‌برداری شل در این سه ماهه در حدود 74 تا 78 خواهد بود که نسبت به سه ماهه پیش از آن با میزان 78 درصد، شاهد روند افت هستیم.

 

انتظار می‌رود حجم فروش کلی مواد شیمیایی مجموعه در میزان 3.3 تا 3.6 میلیون تن قرار گرفته، که نسبت به پیش‌بینی‌های 3.5 تا 3.9 میلیون تنی برای این دوره شاهد افت قابل توجهی خواهیم بود.

 

دورنمای کلی برای عایدی‌های گاز مجموعه روشن‌تر است؛ از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود به پشتوانه سیر صعودی قیمت‌های نقدی به دلیل کمبود این محصول در بخش‌هایی از جهان که قیمت‌های آن را نزدیک به بیشترین میزان‌های خود رسانده، انتظار می‌رود عملکرد این بخش مجموعه در سه ماهه پایانی سال نسبت به سه ماهه سوم بهتر باشد.

 

بخش محصولات نفتی شاهد تاثیرات سنگین‌تری از سویه اومیکرون بودند، و پیش‌بینی می‌شود درآمدهای این بخش در مقایسه سالانه افزایشی و در مقایسه با سه ماهه گذشته همزمان با تاثیرات فاکتورهای فصلی و مسائل نرخ ارز ترکیه تحت فشار قرار گرفته و ضعیف‌تر باشند.

 

در جلسه هیئت مدیره در 31 دسامبر تصمیم گرفته شد، 5.5 میلیارد دلار سهام از عایدی‌های باقیمانده فروش مجموعه دارایی‌های پرمیان شرکت در آمریکا بازخرید شود. این اولین جلسه بعد از تصمیم‌گیری مبنی بر جابجایی بخش مدیریتی مجموعه به بریتانیا به عنوان بخشی از بازسازی عملیات‌های شرکت می‌باشد.

 

پیش‌بینی می‌شود شرکت عایدی‌های سه ماهه چهارم خود را در سه فوریه اعلام کند.

 

 

سایر اخبار را دنبال کنید:

 

اصلاح و ابلاغ آیین‌ نامه ساخت طرح‌های پتروشیمی با خوراک پروپان یا بوتان

اقدام منحصربه‌فرد پتروشیمی جم در تعمیر برج فرآیندی دی بوتانایزر بدون توقف تولید

برنامه توسعه صنعت پتروشیمی چیست؟

ساخت یک دموپلنت بازیافت مواد شیمیایی در اتریش

احداث پتروشیمی 1000 میلیاردی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه ویژه اسلام آبادغرب

آغاز طرح‌های توسعه ای پتروشیمی اروند از سال 1401

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.