پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی پلیمری

۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵

همه چیز درباره هیدروکسید سدیم ( سود مایع )

همه چیز درباره هیدروکسید سدیم ( سود مایع )

هیدروکسید سدیم ( سود مایع ) چیست؟

 

 

 

هیدروکسید سدیم (NaOH) ( در لفظ انگلیسی : Sodium hydroxide) ، یا سود سوز آور ، ماده ای کاملاً متنوع است. که در فرآیندهای مختلف تولید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده (مشخصات سود مایع و شرایط خرید) محصول مشترک تولید کلر میباشد .

 

 

موارد استفاده و کاربرد هیدروکسید سدیم

 

این ماده برای تولید بسیاری از محصولات روزمره مانند کاغذ ، آلومینیوم ، تمیز کننده های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

 

 

هیدروکسید سدیم

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم در محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده

 

از هیدروکسید سدیم برای تولید صابون و انواع شوینده های مورد استفاده در منازل و مصارف تجاری استفاده می شود. سفید کننده کلر از ترکیب هیدروکسید سدیم و کلر تولید می شود. پاک کننده های تخلیه حاوی این ماده چربی ها و چربی هایی را که می توانند لوله ها را مسدود کنند ، تبدیل می کنند و در آب حل می شوند.

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم در داروها

 

از Sodium hydroxide برای کمک به تولید انواع داروها و محصولات دارویی استفاده میشود. مواردی چون  مسکن های معمول مانند آسپرین ، داروهای ضد انعقاد خون که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کنند و داروهای کاهش دهنده کلسترول.

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم در انرژی

 

در بخش انرژی ، در تولید سلول سوختی استفاده می شود. در  باتری ها برای تولید تمیز و کارآمد برق برای طیف وسیعی از برنامه ها از جمله حمل و نقل استفاده می کنند. انتقال مواد؛ و برنامه های قدرت پشتیبان ثابت ، قابل حمل و اضطراری. همچنین از رزین های اپوکسی ساخته شده با sodium hydroxide، در توربین های بادی استفاده می شود.

 

 

کاربرد در تصفیه آب

 

تاسیسات تصفیه آب شهری از سود مایع ( خرید و مشخصات هیدروکسید سدیم جامد یا سود پرک) برای کنترل اسیدیته آب و کمک به حذف فلزات سنگین از آب استفاده می کنند. sodium hydroxide همچنین برای تولید هیپوکلریت سدیم ، ضد عفونی کننده آب استفاده می شود.

 

 

کاربرد در تولید مواد غذایی

 

sodium hydroxide در چندین کاربرد پردازش مواد غذایی مانند پخت و پز غذاهایی مانند زیتون یا کمک به قهوه ای شدن قوطی های سبک باواریایی مورد استفاده قرار می گیرد. ” Sodium hydroxide ” برای از بین بردن پوست گوجه فرنگی ، سیب زمینی و سایر میوه ها و سبزیجات برای کنسرو و همچنین به عنوان ماده ای در مواد نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود که از رشد کپک و باکتری در غذا جلوگیری می کند.

 

 

کاربرد در محصولات چوبی و کاغذی

 

در بسیاری از مراحل تولید کاغذ ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و ” هیدروکسید سدیم ” تصفیه می شود. این کمک می کند تا بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند ، که اساس کاغذ را تشکیل می دهد. در فرایند بازیافت کاغذ و برای اینکه الیاف کاغذ مجددا مورد استفاده قرار گیرد، از Sodium hydroxide برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می شود.

 

برای تصفیه مواد اولیه محصولات چوبی نیز از این ماده استفاده میشود. مانند کابینت و مبلمان و سفید سازی و تمیز کردن چوب .

 

 

کاربرد در فرآوری سنگ معدن آلومینیوم

 

برای استخراج آلومینا از مواد معدنی موجود در طبیعت نیز از هیدروکسید سدیم استفاده می شود. از آلومینا برای ساخت آلومینیوم و انواع محصولات از جمله فویل ، قوطی ، وسایل آشپزخانه ، اشکهای آبجو و قطعات هواپیما استفاده می شود. در ساختمان و ساخت و ساز ، از آلومینیوم در موادی که نمای ساختمان و قاب پنجره را امکان پذیر می کند استفاده می شود.

 

 

کاربرد در سایر مصارف ساخت صنعتی

 

sodium hydroxide در بسیاری از فرایندهای صنعتی و تولیدی دیگر استفاده می شود. از این ماده برای تولید مصالح ابریشم مصنوعی ، اسپندکس ، مواد منفجره ، رزین اپوکسی ، رنگ ، شیشه و سرامیک استفاده می شود. این ماده همچنین در صنایع نساجی برای ساختن رنگ ، فرآوری پارچه پنبه ای و در شستشو و شستشو و همچنین در تمیز کردن و پردازش فلزات ، پوشش اکسید ، آبکاری و استخراج الکترولیتی استفاده می شود.

 

 

هیدروکسید سدیم

استفاده و مزایای اطلاعات ایمنی

 

نکات ایمنی هیدروکسید سدیم

 

بنا به گزارش اداره ثبت و پیشگیری مراکز کنترل بیماریها و پیشگیری از بیماریهای سمی و بیماریهای ایالات متحده ، قرار گرفتن در معرض sodium hydroxide به شکل جامد یا محلول می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. کارگران در تأسیساتی که هیدروکسید سدیم تولید یا استفاده می شود باید از دستورالعمل های ایمنی محصول پیروی کنند.

 

اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) دستورالعمل ها و محدودیت های مجاز مواجهه را برای کارگران در صنایع و تأسیساتی که از مواد هیدروکسید سدیم استفاده می کنند ، تعیین کرده است.

 

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی اطلاعات ایمنی عمومی را در مورد حمل و نقل sodium hydroxide ارائه می دهد. این اطلاعات شامل راهنمایی در مورد بسته بندی و ذخیره سازی ، ریختن ، دفع و بسته بندی و برچسب گذاری برای کارگران میباشد .

 

سازمان غذا و دارو (FDA) به Sodium hydroxide به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در سطوح کمتر از 1 درصد اجازه می دهد.

 

 

سوالات رایج:

 

 

هیدروکسید سدیم چه کاربردهایی دارد؟

 

هیدروکسید سدیم ماده ای کاملاً متنوع است. که برای تولید انواع محصولات روزمره مانند کاغذ ، آلومینیوم ، پاک کننده های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

هدف هیدروکسید سدیم چیست؟

 

این ماده ، همچنین به عنوان سود سوز آور یا لیس شناخته می شود. ماده ای کاملاً متنوع است. که به عنوان مثال در تولید فرآورده های دیگر مانند کاغذ یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

————————————————————————–

 

هیدروکسید سدیم از کجا بخرم؟

 

جهت خرید هیدروکسید سدیم با بالاترین کیفیت و قیمت ویژه با کارشناسان پک هاوس به شماره ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ تماس بگیرید.

 

————————————————————————–

منبع :  chemicalsafetyfacts.org

 

 

shorturl.at/lqwKR https://b2n.ir/g63794 yun.ir/zi0j89

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با کارخانه اصفهان