پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

همه چیز درباره هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور )

همه چیز درباره هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور )

هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور ) چیست؟

 

 

 

هیدروکسید سدیم (NaOH) ( در لفظ انگلیسی : Sodium hydroxide) ، یا سود سوزآور ، ماده ای کاملاً متنوع است. که در فرآیندهای مختلف تولید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده (مشخصات سود مایع و شرایط خرید) محصول مشترک تولید کلر میباشد .

 

 

موارد استفاده و کاربرد هیدروکسید سدیم

 

این ماده برای تولید بسیاری از محصولات روزمره مانند کاغذ ، آلومینیوم ، تمیز کننده های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

 

 

سدیم هیدروکساید

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور ) در محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده

 

از هیدروکسید سدیم برای تولید صابون و انواع شوینده های مورد استفاده در منازل و مصارف تجاری استفاده می شود. سفید کننده کلر از ترکیب هیدروکسید سدیم و کلر تولید می شود. پاک کننده های تخلیه حاوی این ماده چربی ها و چربی هایی را که می توانند لوله ها را مسدود کنند ، تبدیل می کنند و در آب حل می شوند.

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور ) در داروها

 

از Sodium hydroxide برای کمک به تولید انواع داروها و محصولات دارویی استفاده میشود. مواردی چون  مسکن های معمول مانند آسپرین ، داروهای ضد انعقاد خون که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کنند و داروهای کاهش دهنده کلسترول.

 

 

کاربرد هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور ) در انرژی

 

در بخش انرژی ، در تولید سلول سوختی استفاده می شود. در  باتری ها برای تولید تمیز و کارآمد برق برای طیف وسیعی از برنامه ها از جمله حمل و نقل استفاده می کنند. انتقال مواد؛ و برنامه های قدرت پشتیبان ثابت ، قابل حمل و اضطراری. همچنین از رزین های اپوکسی ساخته شده با سود سوزآور، در توربین های بادی استفاده می شود.

 

 

کاربرد ( سود سوزآور ) در تصفیه آب

 

تاسیسات تصفیه آب شهری از سود مایع ( خرید و مشخصات هیدروکسید سدیم جامد یا سود پرک) برای کنترل اسیدیته آب و کمک به حذف فلزات سنگین از آب استفاده می کنند. sodium hydroxide همچنین برای تولید هیپوکلریت سدیم ، ضد عفونی کننده آب استفاده می شود.

 

سود سوزآور

 

کاربرد ( سود سوزآور ) در تولید مواد غذایی

 

sodium hydroxide در چندین کاربرد پردازش مواد غذایی مانند پخت و پز غذاهایی مانند زیتون یا کمک به قهوه ای شدن قوطی های سبک باواریایی مورد استفاده قرار می گیرد. ” سود سوزآور ” برای از بین بردن پوست گوجه فرنگی ، سیب زمینی و سایر میوه ها و سبزیجات برای کنسرو و همچنین به عنوان ماده ای در مواد نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود که از رشد کپک و باکتری در غذا جلوگیری می کند.

 

 

کاربرد سود سوزآور در محصولات چوبی و کاغذی

 

در بسیاری از مراحل تولید کاغذ ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و ” هیدروکسید سدیم ” تصفیه می شود. این کمک می کند تا بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند ، که اساس کاغذ را تشکیل می دهد. در فرایند بازیافت کاغذ و برای اینکه الیاف کاغذ مجددا مورد استفاده قرار گیرد، از سود سوز آور برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می شود.

 

برای تصفیه مواد اولیه محصولات چوبی نیز از این ماده استفاده میشود. مانند کابینت و مبلمان و سفید سازی و تمیز کردن چوب .

 

 

کاربرد  در فرآوری سنگ معدن آلومینیوم

 

برای استخراج آلومینا از مواد معدنی موجود در طبیعت نیز از هیدروکسید سدیم استفاده می شود. از آلومینا برای ساخت آلومینیوم و انواع محصولات از جمله فویل ، قوطی ، وسایل آشپزخانه ، اشکهای آبجو و قطعات هواپیما استفاده می شود. در ساختمان و ساخت و ساز ، از آلومینیوم در موادی که نمای ساختمان و قاب پنجره را امکان پذیر می کند استفاده می شود.

 

 

کاربرد سود سوزآور در سایر مصارف ساخت صنعتی

 

سود سوز آور در بسیاری از فرایندهای صنعتی و تولیدی دیگر استفاده می شود. از این ماده برای تولید مصالح ابریشم مصنوعی ، اسپندکس ، مواد منفجره ، رزین اپوکسی ، رنگ ، شیشه و سرامیک استفاده می شود. این ماده همچنین در صنایع نساجی برای ساختن رنگ ، فرآوری پارچه پنبه ای و در شستشو و شستشو و همچنین در تمیز کردن و پردازش فلزات ، پوشش اکسید ، آبکاری و استخراج الکترولیتی استفاده می شود.

 

 

هیدروکسید سدیم

استفاده و مزایای اطلاعات ایمنی

 

نکات ایمنی هیدروکسید سدیم

 

بنا به گزارش اداره ثبت و پیشگیری مراکز کنترل بیماریها و پیشگیری از بیماریهای سمی و بیماریهای ایالات متحده ، قرار گرفتن در معرض سود سوزآور به شکل جامد یا محلول می تواند باعث تحریک پوست و چشم شود. کارگران در تأسیساتی که هیدروکسید سدیم تولید یا استفاده می شود باید از دستورالعمل های ایمنی محصول پیروی کنند.

 

اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) دستورالعمل ها و محدودیت های مجاز مواجهه را برای کارگران در صنایع و تأسیساتی که از مواد هیدروکسید سدیم استفاده می کنند ، تعیین کرده است.

 

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی اطلاعات ایمنی عمومی را در مورد حمل و نقل sodium hydroxide ارائه می دهد. این اطلاعات شامل راهنمایی در مورد بسته بندی و ذخیره سازی ، ریختن ، دفع و بسته بندی و برچسب گذاری برای کارگران میباشد .

 

سازمان غذا و دارو (FDA) به سود سوزآور به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در سطوح کمتر از 1 درصد اجازه می دهد.

 

naoh

 

سوالات رایج:

 

 

هیدروکسید سدیم چه کاربردهایی دارد؟

 

هیدروکسید سدیم ماده ای کاملاً متنوع است. که برای تولید انواع محصولات روزمره مانند کاغذ ، آلومینیوم ، پاک کننده های تجاری تخلیه و اجاق گاز و صابون و مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

هدف هیدروکسید سدیم چیست؟

 

این ماده ، همچنین به عنوان سود سوز آور یا لیس شناخته می شود. ماده ای کاملاً متنوع است. که به عنوان مثال در تولید فرآورده های دیگر مانند کاغذ یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

طرز تهیه سود سوزآور ( هیدروکسید سدیم )

 

مواد لازم:

  • هر نوع ظرف
  • 2 الکترود کربن (می توانید اینها را از باتری های روی-کربن تهیه کنید)
  • آب
  • نمک بدون یددار
  • منبع تغذیه (به عنوان مثال باتری ۹ ولت )

مرحله ۱ :

ابتدا باید آب  را در ظرفی بریزید سپس نمک (کلرید سدیم) را در آن مخلوط کنید (مطمئن شوید نمک یددار نشده باشد)

 

مرحله ۲ : 

سپس ۲ میله کربن را در آب قرار دهید و سپس برق را اعمال کنید
(این کار را حدود ۲ ساعت انجام دهید و اجازه دهید بقیه بیدار شوند)

مرحله ۳ :

شما در حال الکترولیز کردن محلول آب نمک هستید و کلرید سدیم به سدیم و کلر تجزیه می شود (هشدار می دهد که گاز کلر داده می شود)

این همان چیزی است که در جریان است
2NaCl (aq) + 2H2O (l) => H2 (g) + Cl2 (g) + 2NaOH (aq)

 

 

 

————————————————————————–

 

هیدروکسید سدیم از کجا بخرم؟

 

جهت خرید هیدروکسید سدیم ( سود سوزآور ) با بالاترین کیفیت و قیمت ویژه با کارشناسان بخش شیمیایی پک هاوس به شماره ۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸ تماس بگیرید.

 


 

سایر مقالات پربازدید :

 

اسید فسفریک چیست؟کاربردها,تولید,خطرات و…

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

معرفی جامع روغن سیلیکون به همراه مزایا و کاربردها

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

 

منبع :  chemicalsafetyfacts.org

 

 

shorturl.at/lqwKR https://b2n.ir/g63794 yun.ir/zi0j89

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.