لاستیک مصنوعی و همه چیز درباره آن

لاستیک مصنوعی و همه چیز درباره آن

لاستیک مصنوعی چیست ؟

 

لاستیک مصنوعی لاستیکی ساخته شده توسط انسان است که با تولید سنتز آن از نفت و سایر مواد معدنی در کارخانه ها تولید می شود. لاستیک مصنوعی در اصل یک پلیمر مصنوعی است. این خاصیت تحت کشش پذیری الاستیک یا تغییر شکل تحت تنش را دارد اما می تواند بدون تغییر شکل دائمی به اندازه قبلی خود بازگردد. این مطلب در مورد انواع مختلف Synthetic rubber است. با این حال ، بهتر است قبل از درک انواع Synthetic rubber ، در مورد انواع لاستیک موجود در دنیای امروز اطلاعات بدانید.

انواع لاستیک

 

لاستیک اصطلاحی گسترده است که برای اشاره به انواع مختلفی از پلیمرهای مختلف استفاده می شود ، به راحتی انواع لاستیک که همه الاستومر هستند نامیده می شود. الاستومر بودن به معنای کشیده شدن است و به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

لاستیک طبیعی اولین نوع لاستیک است که توسط انسان هنوز هم به اشکال مختلف استفاده می شود. به غیر از لاستیک طبیعی ، همه انواع دیگر Synthetic rubber یا ساخته شده توسط انسان است.

 

 

برخی از نمونه های این نوع لاستیک ها شامل:

 • Polychloroprene (که عموماً با نام تجاری Neoprene به فروش می رسد)
 • پلی بوتادین لاستیک پلی (استایرن – بوتادین – استایرن) یا لاستیک SBS
 • پلی ایزوبوتیلن
 • سیلیکون 

حال ، قبل از اطلاع از همه این انواع Synthetic rubber ، با لاستیک مصنوعی و انواع شیمیایی آن آشنا شوید.

 

 

لاستیک مصنوعی چیست؟

 

لاستیک در شکل بومی آن اساساً بی فایده است. فقط در صورت افزودن مواد شیمیایی خاص ، لاستیک تولید شده برای تولید محصولات مختلف لاستیکی استفاده می شود.

 

لاستیک مصنوعی در بسیاری از موارد به عنوان جایگزین لاستیک طبیعی استفاده می شود. بسته به مواد شیمیایی اضافه شده و خصوصیات مرتبط با آن ، این ماده می تواند به سختی یک توپ بولینگ یا به اندازه یک باند لاستیکی یا به عنوان اسفنج نرم باشد. در صورت نیاز به ویژگی های بهبود یافته مواد ، Synthetic rubber در نظر گرفته می شود. تقریباً 70٪ از کل لاستیک های مورد استفاده امروزه یکی از انواع لاستیک مصنوعی است.

انواع شیمیایی در لاستیک مصنوعی کدامند؟

 

 

لاستیک مصنوعی به طور مصنوعی از مواد اولیه پتروشیمی ساخته می شود. روغن خام ماده اولیه اصلی برای انواع مختلف لاستیک در گروه مصنوعی است. برخلاف لاستیک طبیعی که فقط یک نوع شیمیایی وجود دارد ، تقریباً 20 نوع مختلف شیمیایی از Synthetic rubber وجود دارد و در انواع لاستیک ، گریدهای مختلفی وجود دارد. انواع مختلف لاستیک ، به ویژه انواع لاستیک مصنوعی ، خصوصیات و مزایای خاص خود را دارند. این صنعت انواع لاستیک را انتخاب می کند که به وضوح پاسخگوی نیازهای استفاده مورد نظر است.

 

 

synthetic rubber types

انواع لاستیک مصنوعی

 

 

همانطور که از بحث بالا مشخص است ، حدود بیست نوع ماده شیمیایی مختلف برای ساخت انواع مختلف Synthetic rubber وجود دارد. بدیهی است که انواع مختلف لاستیک مصنوعی وجود دارد. برخی از انواع محبوب این ماده شامل موارد زیر است:

 

 • لاستیک اکریلیک (ACM)
 • لاستیک بوتادین (BR)
 • لاستیک بوتیل (IIR)
 • پلی اتیلن کلروسولفوناته (CSM) / هایپالون
 • اتیلن پروپیلن دیون مونومر (EPDM)
 • فلوروئلاستومرها (FKM) / ویتون
 • لاستیک ایزوپرن (IR)
 • لاستیک نیتریل (NBR)
 • پرفلوئورولاستومر (FFKM)
 • پلی کلروپرن (CR) / نئوپرن
 • لاستیک پلی سولفید (PSR)
 • لاستیک سیلیکون (SiR)
 • لاستیک استایرن بوتادین (SBR)

 

چه عواملی منجر به توسعه Synthetic rubber شد ؟

 

 

در طول جنگ جهانی دوم ، ایالات متحده تقریباً همه منابع خود را در لاستیک طبیعی در اقیانوس آرام قطع کرد. به منظور تأمین نیازهای کشور به این ماده مهم ، دولت کارخانه های تولید Synthetic rubber ساخت و صنایع تولیدی آنها را اداره کردند.

 

تولید Synthetic rubber از 8000 تن در سال 1941 به 820،000 تن در 1945 افزایش یافت. پس از جنگ جهانی دوم ، دولت این کارخانه های تولید لاستیک مصنوعی را به صنایع فروخت. پس از آن دیگر نگاهی به گذشته وجود ندارد.

 

انواع مختلفی از لاستیک مصنوعی با ویژگی های مختلف وجود دارد و تولید کنندگان و تأمین کنندگان محصولات مختلف لاستیکی را تولید می کنند که برای اهداف تجاری و صنعتی استفاده می شود. بر اساس یک گزارش تحقیقاتی ، تقاضای جهانی برای محصولات لاستیکی صنعتی سالانه تا سال 2013 به 4.3٪ رسیده و به 97.8 میلیارد دلار رسیده است.

 

 

لاستیک مصنوعی چگونه تولید می شود؟

 

 

خوراک پتروشیمی اصلی ترین ماده اولیه تولید انواع لاستیک مصنوعی است. نفت خام ماده اولیه اصلی است. دو نوع گاز نیز در تولید انواع عمومی لاستیک در گروه Synthetic rubber نقش دارند. اینها بوتادین است که برای ساخت لاستیک بوتادین و استایرن مورد استفاده برای ساخت لاستیک استایرن بوتادین استفاده می شود.

 

بوتادین یک محصول جانبی از پالایش نفت است و استایرن یا در فرآیند کک سازی یا به عنوان یک محصول جانبی تصفیه کننده نفت جذب می شود. وقتی این دو گاز در مجاورت غبارهای صابون در یک راکتور مخلوط می شوند ، به لاتکس مایع تبدیل می شوند. این مایع شیری است که در آن لاستیک خشک به صورت خرده ای منعقد می شود ، شسته ، خشک می شود و آماده حمل می شود.

 

منبع : http://www.industrialrubbergoods.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.