پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

قدرت‌نمایی پتروشیمی‌ در خودکفایی

قدرت‌نمایی پتروشیمی‌ در خودکفایی

قدرت‌نمایی پتروشیمی‌ در خودکفایی

 

به گزارش پک هاوس به نقل از دنیای‌اقتصاد : پتروشیمی ‌از ارکان اصلی صنعت نفت در زنجیره تولید و موتور محرک توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور است که نقش ویژه‌ای در تولید ناخالص ملی دارد. به طوری که تحولات این صنعت علاوه بر کاهش خام‌فروشی به ایجاد ارزش افزوده اقتصادی و اشتغال‌زایی کمک خواهد کرد و توسعه پایدار را به همراه خواهد آورد.

 

اما صنعت پتروشیمی‌در سال‌های اخیر متاثر از سیاست‌های جهانی  و همچنین  ادغام زنجیره‌های تامین، تولید و فروش  و به دنبال آن تحریم‌های غرب علیه ایران، تقریبا در مسیر تحولات با چالش‌هایی مواجه شد که همین امر سبب شد تا این صنعت، رویکرد جدیدی  در زمینه بومی‌سازی آغاز و در فرآیند رشد و توسعه ملی، نقش جدی‌تری را ایفا کند.

 

 

 در زمینه خودکفایی موفق بوده‌ایم

در همین راستا سید رحیم شریف موسوی از مدیران صنعت پتروشیمی ‌در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاکید بر اینکه بیش از سه دهه است که حرکت موفقی در زمینه خودکفایی در صنایع شروع شده است که این روند بیش از همه در پتروشیمی ‌به چشم می‌خورد گفت: بومی‌سازی، اوایل با ساخت قطعات و تجهیزات ساده شروع شد اما درحال حاضر در حساس ترین موارد از جمله قطعات پیچیده، تجهیزات مهم ،مواد شیمیایی و کاتالیست به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌ایم.

 

وی با تاکید بر این مهم که توان ساخت در کشور وجود دارد افزود: در واقع ابتدا هم افزایی خوبی در این زمینه شکل گرفت که به واسطه هم پوشانی امکان تولید را مهیا کرد و اکنون کمتر موردی را می‌توان پیدا کرد که قادر به تولید آن نباشیم.

 

هرچند در این مسیر می‌توان موفقیت‌های بیشتری را به دست آورد که لازمه آن حمایت بیشتر از این حوزه است. وی با اشاره به اینکه در این رابطه می‌توان سیاست‌ها و راهبردهای مهم‌تری پیاده کرد گفت: با وجود اینکه شاهد پیشرفت خوبی در زمینه مهندسی و ساخت در کشور هستیم، اما همچنان نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی بیشتر در زمینه تقویت و دانش پایه فنی قوی‌تر، است.

 

به ویژه در فرآیندهای مهندسی در حوزه نفت و گاز و به ویژه پتروشیمی ‌که از تنوع، پیچیدگی و حساسیت‌های بالایی در زمینه دانش پایه برخوردار است باید تمرکز بیشتری صورت گیرد.

 

 

  لزوم بهره‌گیری از دانش کشورها

وی معتقد است: باید از دانش غرب برای ایجاد طرح‌های فرآیندی صنعت پتروشیمی استفاده کنیم. به گفته وی صنعت پتروشیمی ‌در دنیا به عنوان صنعت پایه با فناوری‌های جدید به شمار می‌آید که می‌توان از تجربه و دانش سایر کشورها دراین حوزه استفاده کرد. بنابراین با وجود محدودیت‌هایی که غرب برای ما ایجاد کرده، باید تلاش کنیم از مسیر دیگر کشورها همچون چین، این امر را فراهم کنیم.

 

شریف موسوی، با تاکید براینکه با وجود همه این محدودیت‌ها و مشکلات، در مسیر خودکفایی به توانمندی و تخصص خوبی دست پیدا  کرده‌ایم یادآورشد: با تکمیل تجهیزات کارگاه‌ها، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان‌، تقویت زیرساخت‌ها، ارتقای توانمندی‌‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و…  در مجموع بستر مناسبی برای ایجاد یک جهش ایجاد شده است که اگر بتوانیم این شرایط را مدیریت کنیم، می‌توانیم اهدافمان را در این زمینه محقق سازیم.

 

این مدیر صنعت پتروشیمی ‌در ادامه خاطرنشان کرد: با تجربه مفیدی که در ۳۰ سال گذشته در زمینه خودکفایی داشتیم، تاکید می‌کنم یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در کشور که می‌تواند به بحث اشتغال‌زایی، تولید پایدار، رونق اقتصادی و رفع محدودیت‌ها کمک کند، توجه به رویکرد خودکفایی است.

 

به گفته وی، اگر بتوانیم تا چند سال آینده  در این مسیر با تمام توان و در نظر گرفتن منابع داخلی و حمایت‌های لازم، حرکت پر شتاب در ذیل خودکفایی داشته باشیم، قطعا شاهد برتری چشمگیری در حوزه صادرات بر واردات خواهیم بود که نتیجه آن رونق اقتصادی است که در تمامی ‌بخش‌های اقتصادی ایجاد خواهد شد.

 

 

  ساختار مند شدن موضوع خودکفایی

وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف مدنظر، لازم است تا برخی موارد دراین حوزه مورد بازبینی قرار گیرد و دراین راستا به ساختارمند شدن بحث خودکفایی در بنگاه‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید بپذیریم قانونمند کردن و تسهیل‌گری در امرخودکفایی در یک فرآیند تخصصی، حرفه‌ای و حمایتی باید شکل بگیرد.

 

شریف موسوی معتقد است: ایجاد مشوق‌های لازم در بحث خودکفایی صنعتی باید به کمک سیاست‌های راهبردی خودکفایی بیاید و استفاده از ظرفیت نهادهای مرتبط در خصوص اعمال نظارت وکنترل‌های لازم در وزارتخانه‌های ذی‌ربط باید شکل بگیرد.

 

این کارشناس پتروشیمی ‌با تاکید بر اینکه مناسب‌ترین جایگاه در دولت معاونت علمی‌ و فنی ریاست جمهوری است گفت: نیاز است که در این معاونت یک بخش خاص یا یک ماموریت ویژه تعریف شود تا نسبت به ساماندهی موضوع خودکفایی صنایع اقدام منطقی به عمل آید.

 

 

  وضعیت فعلی خودکفایی صنعت پتروشیمی‌

وی درخصوص وضعیت فعلی خودکفایی صنعت پتروشیمی ‌گفت: با وجود موفقیت‌های خوبی که دراین بخش داشتیم، اما در حوزه تجهیزات سنگین و حساس مانند صنایع« ‌های تک»، کنترلی و حساس هنوزجای کار داریم . شریف موسوی با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری‌ها و سرمایه موجود در صنعت پتروشیمی‌ گفت: به هر میزان فروش در این صنعت نیاز به چندین برابر سرمایه‌گذاری وجود دارد.

 

به طور مثال اگر ۵۰ میلیارد دلار سرمایه ثابت و تجهیزات در این صنعت وجود داشته باشد و تنها ۵ تا ۱۰ درصد از این تجهیزات نیاز به ساخت، تولید و باز تولید داشته باشند عدد بزرگی می‌توان برای این موضوع تعریف کرد.

 

بر همین اساس با در نظر گرفتن چند صد میلیارد دلار سرمایه ثابت برای تولید و ساخت  ۵ تا ۱۰درصد در داخل عددی بیش از ۱۰میلیارد دلار در گردش مالی صنعت کشور قابل پیش‌بینی است. وی در نهایت تصریح  کرد :در طول ۱۰ سال گذشته  با پیشرفت قابل توجهی در این زمینه  همراه بودیم و در برخی موارد نیز رویکرد خوبی داشته‌ایم.

 

 

سایر اخبار را دنبال کنید:

 

فروش محصولات پتروشیمی شازند به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال رسید

هوش مصنوعی خزه‌ها را جایگزین منابع انرژی می‌داند

صدور مجوز احداث پتروپالایشگاه‌های خصوصی/سواحل مکران و اروند توسعه می‌یابند

ایران همزمان با آماده‌سازی برای برداشته شدن تحریم‌ها، محموله‌های نفتی کمتری را به معامله‌کنندگان چینی پیشنهاد داد

فراز و نشیب سرمایه‌گذاری 79 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی ایران

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.