پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی پلیمری

۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵

تیتان

تیتان

ساختار TIO2

 

تیتان دی اکسید خالص کاربرد زیادی در صنعت ندارد به همین دلیل اکثرا تشکیل شده از هسته TiO2 با روکش چندگانه از مواد غیرآلی ویا آلی. که این افزودنیها سبب افزایش کیفیت پراکندگی تیتان و اتقام بهتر آن با سایر ترکیبات پلیمری می شود.

 

تعداد و ماهیت لایه ها و نیز توزیع اندازه ذرات، عواملی هستند که گریدهای گوناگون را از یکدیگر متمایز می کنند.

 

تیتان

 

روش های تولید تیتانیوم دی اکسید

روش سولفات

 

در روش سولفات یک ماده خام به اسم ایلمنت به کار می رود. بعد ازخرد کردن سنگ ، مواد ناخالص همراه آن جدا می گردد. پس از آسیاب کردن، خشک و سپس در اولئوم حل می شود.

اولئوم به آهستگی با اسید سولفوریک و با آب رقیق میشود. در این عمل، محلولی از سولفات تیتانیوم، سولفات فریک همراه با سیلیس بدست می آید.

 

بافیلتراسیون، نامحلول سیلیس جدا و مقداری آهن به محلول آن اضافه میشود تا تمام آهن موجود به املاح دو ظرفیتی تبدیل شود.سپس محلول را جدا و پس از صاف کردن به مخزن تبخیر انتقال می دهندو سولفات فرو به صورت کریستال جدا می شود.

 

مرحله بعد محلول را می جوشانند تا سولفات تیتانیوم هیدرولیز و به هیدروکسید تیتانیوم تبدیل گردد.

 

با این روش تیتان نوع آناتاز تهیه می شود . نوع روتیل از طریق وارد کردن ذرات روتیل یا اضافه کردن نمک روی قبل از هیدرولیز تهیه میشود

روش کلراید

 

در روش کلراید گاز کلردر دمای 900 درجه سانتی گراد از روی مخلوط سنگ روتیل عبور داده می شود.(درصد خلوص اکسید تیتان در سنگ معدن روتیل 96- 95درصد است.)

 

تتراکلرید تیتانیوم با سرد کردن به مایع تبدیل وبا تقطیر خالص میشود. تتراکلرید تیتانیوم در حرارت 1000 درجه در مجاورت اکسیژن می سوزد که بااکسید شدن، تیتانیوم دی اکسید بدست می آید.

 

با کنترل دقیق فرایند اکسیداسیون، تیتانیوم دی اکسید خالص تری بدست می آید که رنگ آن کاملاً سفید و اندازه ذرات آن تقریباً یکسان میباشد.

 

تیتان

توزیع و پراکندگی تیتان

 

تیتانیوم و کاربرد آن زمانی عملکرد مناسبی دارد که به خوبی در تمام محصول پراکنده شده باشد. برای داشتن رنگ مطلوب، مقاومت مناسب در برابر تغیرات شرایط جوی، عدم شفافیت در برابر اشعه UV و نور آفتاب، اندازه ذرات کمتر از 5میکرومتر باید باشد. به طور خلاصه توزیع اندازه ذرات تیتان، بر روی مشخصات ظاهری زیر اثر دارد: بافت سطح، ایجاد خال روی سطح، رگه روی محصول، عدم شفافیت در برابر نور.

 

تیتان

 

موارد کاربرد تیتانیوم دی اکسید

 

زمانی که در رنگی رنگدانه سفید لازم است، از تیتانیوم دی اکسید استفاده می شود. روتیل در رنگهای تزئینی و رنگهای براق، نوع آناتاز در رنگهای صنعتی که سفیدی رنگ مسئله مهمی است. ولی مقاومت آن در مقابل آب وهوا چندان اهمیتی ندارد.

 

دی اکسید تیتان در کرم های ضد افتاب مورد استفاده قرار می گیرد و اشعه های مضر خورشید را منعکس میکند. بصورت کلی در تولید رنگ،کاغذ،پلاستیک،سمنت پلاس،UPVC کاربرد دارد.

 

تیتان
تیتان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارخانه اصفهان