پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

مشخصات و کاربردهای تولوئن

تولوئن چیست ؟

 

تولوئن (در لفظ انگلیسی : Toluene ) ماده ای آلی به نام هیدروکربن معطر است که روی حلقه بنزن یک “گروه متیل” دارد. این ماده همچنین به عنوان متیل بنزن ، تولول ، ترول ، و فنیل متان نیز شناخته می شود. تولوئن بی رنگ و شفاف است و در دمای اتاق مایع است. این یک مولکول است که از 7 کربن (C) و 8 هیدروژن (H) تشکیل شده است. این ماده دارای بوی شدیدی است.

کاربردهای تولوئن

 

تولول ، یک حلال همه کاره می باشد. “تولول” از قدرت حلالیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل حل شدن مواد مختلف (رنگ ، چسب ، لاستیک ، جوهر ، روغن و …) از آن به عنوان حلالهای مختلف استفاده شده است. (با این حال ، حل شدنش در آب دشوار است.)

 

این ماده به طور گسترده ای به عنوان ماده اولیه رقیق کننده برای رقیق سازی رنگ ها و به عنوان رقیق کننده برای کاهش ویسکوزیته چسب ها استفاده می شود.

 

“تولوئن” عمدتاً به عنوان حلال دارویی و شیمیایی استفاده می شود.

تولوئن

 

تولوئن در بسیاری از محصولات مانند چسب ها، سیگار، عطرها، مواد دارویی و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. رایج ترین و شناخته شده ترین کاربردهای تولوئن عبارتند از :

 

 

۱. چاپ و چرم دباغی

 

تولوئن کاربردهای صنعتی متعددی دارد: حلال در رنگ ها، لاک ها، تینرها، چسب ها، مایع اصلاح کننده است و در فرآیندهای چاپ و دباغی چرم استفاده می شود.

 

 

۲.  تولید بنزین

 

برای موتورهای احتراق داخلی، تولوئن می تواند رتبه بندی اکتان بنزین را افزایش دهد. این به این دلیل است که تولوئن بسیار متراکم است و مقدار قابل توجهی انرژی تشکیل می دهد. با درجه اکتان بالاتر، سوخت کمتر در حین احتراق پینگ می کند. این نوع سوخت در خودروهای فرمول یک استفاده شده است.

 

 

۳. پروژه های رنگ آمیزی در صنعت ساختمان

 

رنگ داخلی و خارجی حاوی تولوئن است. این به این دلیل است که تولوئن به خشک شدن موثر رنگ و حفظ یک پوشش نازک کمک می کند تا به راحتی اعمال شود.

 

 

۴. سالن های ناخن

 

تولوئن یک عنصر مهم در لاک ناخن آرایشی است. این یک ماده ضروری است زیرا به لاک ناخن اجازه می دهد تا به راحتی استفاده شود و صاف به نظر برسد. یکی دیگر از سالن های ناخن ضروری با تولوئن به عنوان یک عنصر کلیدی، پاک کننده لاک ناخن است. این به این دلیل است که وقتی برای حل کردن مواد دیگر استفاده می شود بسیار مؤثر است.

 

 

۵. حلال

 

تولوئن یک حلال عالی است زیرا سایر مواد شیمیایی به راحتی در آن حل می شوند، به ویژه سایر ترکیبات آلی. این امر آن را به یک ماده شیمیایی رایج در آزمایشگاه های آلی تبدیل می کند.

 

 

۶. کوکاکولا

 

با کمال تعجب، تولوئن نقش مهمی برای لذت بردن از نوشیدنی محبوب کوکاکولا دارد. تولوئن در حذف کوکائین از برگ های کوکا که برای تولید شربت معروف کوکاکولا استفاده می شود، نقش دارد.

 

 

خطرات و عوارض تولوئن

 

کاربرد تولوئن در مواد مخدر

 

تولول ماده ایی بسیار سمی است. با استنشاق این ماده ، در ابتدای استنشاق احساس لذت بزرگی خواهید کرد ، اما با ادامه استنشاق ، عوارض جانبی ایجاد می شود که باعث بروز علائمی مانند توهم و توهم شنوایی ، تحلیل رفتن عضلات در سراسر بدن و آسیب به بدن می شود.

 

این ماده به عنوان ماده روانگردان طبقه بندی می شود زیرا دارای اثرات توهم زایی است و در صورت استنشاق بیش از حد ، کلیه ها و کبد آسیب می بینند و منجر به بیهوشی می شوند.

 

پوست و چشم را نیز تحریک کرده و هنگام بلع باعث حالت تهوع و استفراغ می شود.

 

عملکرد این ماده تفاوت چندانی با داروهای خطرناک ندارد. به دلیل مسمومیت آن ، بین افراد ناخودآگاه,‌مرگ و میر رخ داده است. بنابراین اکنون مصرف این ماده به شدت توسط قانون کنترل مواد سمی و مواد مخدر کنترل می شود. خرید تولوئن و داروهای حاوی تولول مانند گذشته دیگر بدون اقدامات و برنامه های لازم برای افراد و شرکت ها امکان پذیر نیست.

 

ترول نه تنها توسط  قانون کنترل مواد سمی و مواد مخدر ، بلکه توسط سایر قوانین نیز تنظیم می شود. به عنوان مثال ، تولول در ” مقررات پیشگیری از مسمومیت با حلال آلی ” و ” مقررات استاندارد کار ” تنظیم شده است .

 

مشاغل استفاده کننده از تولوئن اخیراً استفاده از ترول را متوقف کرده اند و در ” جایگزینی ” پیشرفت می کنند تا بتوانند عملیات موجود خود را حتی با کمی ایمن تر انجام دهند . رقیق کننده نوع NT (غیر تولوئن) و رقیق کننده نوع NTX (غیر تولوئن زایلن) که از تولوئن استفاده نمی کنند ، در حال گسترش هستند. این جریان نه تنها برای ترول بلکه برای سایر حلال ها یکسان است و “جایگزینی” با استفاده از حلال های ایمن تر در حال پیشرفت است.

 

 

تولید کننده تولوئن

تولوئن ممکن است لازم باشد

 

همانطور که در بالا ذکر شد ، ما سمیت toluene  را لمس کرده ایم ، اما همه موارد استفاده جایگزینی برای ترول پیدا نکرده اند. در بعضی از کاربردها باید از این ماده استفاده کرد.

 

این ماده شیمیایی بسیار سمی و اغلب نگران کننده است ، اما با کنترل خوب ، می توان از آن نسبتاً ایمن استفاده کرد.

 

ترول دارای خواص مشابه بنزن است ، اما سمیت آن کمتر از ترول است و به طور گسترده ای در حلال های آلی استفاده می شود. به طور خاص ، از آن به عنوان جز اصلی رقیق کننده ها و چسب ها استفاده می شود .

 

 

امکانات تولوئن

 

 • مایعی بی رنگ و شفاف با هسته بنزن
 • نقطه اشتعال کم (4 درجه سانتیگراد)
 • بخارات سمی تولید می کند
 • رایحه بی نظیری دارد
 • سبک تر از آب (تراکم خاص مایع کمتر از 1)
 • سخت در آب حل می شود ( محلول در آب نیست)
 • ممکن است با اسید نیتریک غلیظ واکنش ایجاد کرده و ترینیتروتولوئن تولید کند

ممکن است از تولول در مورد تفاوت ها و مشترکات آن با بنزن سوال شود .این احتمالاً به این دلیل است که خواص ترول و بنزن بسیار مشابه هستند.

 

کاربردهای تولوئن

موارد مشترک بنزن و تولوئن

 

 •  بخار: سمی
 • طبقه بندی هیدروکربن ها: هیدروکربن های معطر
 •  رنگ / شرایط: مایع بی رنگ
 • نقطه اشتعال: کمتر از دمای اتاق (20)

 

واکنش های تولوئن

 

۱- اکسیداسیون تولوئن

 

از آنجا که تولول یک ترکیب معطر است ، نسبت به واکنش اکسیداسیون کمتر مستعد است. گروه متیل تولوئن یک زنجیره جانبی در ساختار حلقه معطر است و در حضور یک عامل اکسید کننده قوی به گروه کربوکسیل اکسید می شود.

 

اکسیداسیون تولوئن باعث ایجاد بنزالدهید می شود که می تواند بیشتر اکسید شده و بنزوئیک اسید را تشکیل دهد. عوامل اکسید کننده زیادی مانند پرمنگنات پتاسیم وجود دارد.

 

۲- برومیناسیون تولوئن

 

واکنش تولوئن با برم به عنوان برومیناسیون تولوئن شناخته می شود. برومین آن می تواند روی زنجیره جانبی یا حلقه معطر انجام شود.

 

هر دو واکنش برومین با مکانیسم متفاوتی رخ می دهد. به طور کلی ، زنجیره جانبی با مکانیسم رادیکال آزاد و برومین معطر از مکانیسم جایگزینی الکتروفیل پیروی می کند.

 

سوالات متداول

 

تفاوت تولوئن و تینر چیست؟

 

یکی از مواد اولیه برخی از رقیق کننده ها ، تولوئن است. تینر یک اصطلاح کلی برای “مایعات نازک” مانند رنگ و لاک است. انواع مختلفی از رقیق کننده وجود دارد و بیشتر رقیق کننده ها مخلوطی از حلال های آلی هستند. از تولوئن به عنوان بخشی از چنین رقیق کننده هایی استفاده می شود ، اما همه رقیق کننده ها حاوی این ماده نیستند.

 

 

تولوئن قطبی است یا ناقطبی ( غیر قطبی ) ؟

 

تولوئن ناقطبی ( غیر قطبی ) است . حلال های غیر قطبی بین اتم هایی که دارای الکترون منفی هستند ، مانند کربن و هیدروژن پیوند دارند. حلال های قطبی حاوی اتم هایی با الکترون منفی منفی بسیار متفاوت مانند هیدروژن و اکسیژن هستند.

 

علاوه بر موارد بالا ، چرا تولوئن غیر قطبی است؟ این ماده یک هیدروکربن (C7H8) است و به دلیل تفاوت اندک در الکترونگاتیوی C و H ، پیوند آنها غیر قطبی در نظر گرفته می شود . این ماده به عنوان یک هیدروکربن ، یک مولکول است که همه پیوندها در آن غیر قطبی هستند و به نوبه خود آن را به یک مولکول غیر قطبی تبدیل می کند .

 

 

تولوئن خشک چگونه تهیه میشود؟

 

تولوئن را می توان با استفاده از CaCl2 ، CaH2 یا CaSO4 پیش خشک کرد و بیشتر اوقات با حرارت دادن روی سدیم با بنزوفنون به عنوان نشانگر خشک می شود. ممکن است هر یک از این روش ها به راحتی برای تهیه سریع تولوئن خشک مناسب برای سخت ترین واکنش ها استفاده شود.

 

 

آیا متیل بنزن برای انسان سمی است؟

 

پاسخ بلی می باشد. تولوئن باعث تحریک پوست ، چشم ها و مجاری تنفسی می شود. این دارو می تواند با خوردن یا استنشاق باعث ایجاد سمیت سیستمیک شود و به آرامی از طریق پوست جذب می شود. رایج ترین راه تماس از طریق تنفس است.

 

 

آیا تولوئن همان استون است؟

 

این ماده کمی بیشتر از نصف استون و بوتانون قوی است. تولوئن یکی از ترکیبات اصلی موجود در رقیق کننده رنگ است. همچنین برای حل چسب ، لاستیک و سیلانت استفاده می شود.

 

 

آیا تولوئن طبیعی است؟

 

این ماده, یک ماده طبیعی بنزین و نفت خام است. همچنین برای سنتز بنزن و سایر مواد شیمیایی از جمله رنگدانه های گرافیکی ، رنگها و حلالها استفاده می شود.

 

 

متیل بنزن چه چیزی را حل میکند ؟

 

این ماده حلال بسیار خوبی است زیرا برخلاف آب می تواند بسیاری از ترکیبات آلی را حل کند. در بسیاری از محصولات تجاری ، تولوئن به عنوان حلالی استفاده می شود که در رقیق کننده های رنگ ، پاک کننده لاک ناخن ، چسب ها و مایع اصلاح وجود دارد.

 

 

مضرات تولوئن

 


 

پک هاوس, تامین کننده و تولید کننده تولوئن با کیفیت بالا و قیمت رقابتی در بازار مواد شیمیایی می باشد. جهت خرید این ماده با کارشناسان ما در بخش شیمیایی به شماره : ۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸ تماس بگیرید.

 

چنانچه تمایل به مشاوره رایگان در این زمینه از سمت همکاران بخش فنی ما را دارید,‌نام و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد و ثبت کنید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند.

 

جهت مشاهده مشخصات و شرایط فروش تولوئن کلیک کنید.

 

این ماده در گروه خرید مواد شیمیایی و مواد پتروشیمی شیمیایی قرار دارد.

 

—————————————————————————-

مطالعه سایر مقالات را توصیه میکنیم :

 

آنچه باید در مورد رزین پلی استر محلول در آب بدانیم

معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

اسید فرمیک زنبورداری

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

اسید نیتریک و طلا

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

خطرات اسید سولفوریک

معرفی کامل اسید انیدرید

۳ روش مهم تهیه و تولید استون

معرفی کامل اسید سولفوریک

استون و همه اطلاعات از این ماده

اسید فسفریک چیست؟کاربردها,تولید,خطرات و…

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

معرفی جامع روغن سیلیکون به همراه مزایا و کاربردها

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

متانول چیست ؟ کاربردهای آن کدامند ؟

 

 

سایر محصولات مرتبط و پرکاربرد:

 

فروش نرمال بوتانول

فروش متیلال

 

منابع:

https://www.foresight.jp/ https://news.joins.com/ https://www.sankyo-chem.com/
https://labproinc.com
https://bit.ly/2T0tALc https://cutt.ly/4n8Yi2v shorturl.at/fpQ59
https://b2n.ir/j47986 https://tinyurl.com/3n7p28xw yun.ir/eqygv9

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.