TPV چیست ؟ ویژگی ها و کاربردهای TPV

TPV چیست ؟ ویژگی ها و کاربردهای TPV

TPV چیست ؟

 

 

ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه ( در لفظ انگلیسی : Vulcanized elastomer thermoplastic یا TPV) که TPE های ولکانیزه نیز نامیده می شوند ، دسته خاصی از الاستومرهای کم هزینه و با حجم بالا هستند. که مزایای پلاستیک گرما را با لاستیک ترکیب می کنند.

 

آنها با ولكانیزاسیون پویا یا اتصال متقاطع لاستیك در حین مخلوط سازی و فرآوری مذاب با ترموپلاستیك در دمای بالا تولید می شوند (تراكم واكنش و قالب گیری تزریقی).

 

بیشتر TPV ها مخلوط های دوتایی پلی الفین و الاستومرهای دین ترموپلاستیک هستند. جز الاستومری معمولاً اتیلن-پروپیلن-دین (EPDM) است. و پلیمر ماتریس گرمانرم عمدتا پلی پروپیلن ایزوتاکتیک بلوری (i-PP) است.

 

الاستومرهای دیگری که در TPV ها استفاده می شود شامل لاستیک بوتیل ، لاستیک طبیعی یا لاستیک نیتریل است که با iPP مخلوط شده است. با این حال ، این TPV ها در مقیاس بسیار کوچکتری تولید می شوند .

 

TPV اغلب جایگزین مناسبی برای الاستومرهای گران تر است. آنها عملکرد الاستومری عالی شامل مقاومت کششی و کشیدگی نسبتاً بالا در هنگام شکست ، بازیابی الاستیک بالا و همچنین ثبات ابعادی مناسب در هوای گرم و مقاومت عالی در برابر پیری UV ، ازن و هوا را فراهم می کنند. با این حال ، پردازش آنها از TPE های استاندارد به دلیل ویسکوزیته ذوب نسبتاً زیاد ، چالش برانگیزتر است.

 

 

کاربرد در صنایع

 

TPV در بسیاری از صنایع از جمله خودرو ، کالاهای صنعتی و مصرفی ، لوازم الکتریکی ، پزشکی و بهداشتی ، ساختمان و ساختمان و منسوجات استفاده می شود.

 

در حال حاضر صنعت خودرو بزرگترین بازار TPV است. برنامه های مهم دیگر شامل اجزای کشسان خارجی و داخلی مانند چکمه های فرمان و سیستم تعلیق ، سیمها و کابلهای برقی ، سیستم های مجرای هوا ، ضربه گیرها ، لوله ها و اتصالات ، خط کمربند داخلی و خارجی ، صندوق عقب دروازه ، جلو پنجره ، تشک ها ، نگهدارنده های لیوان و دسته ها میباشند .

 

منبع : polymerdatabase.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.