پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

مواد شیمیایی چیست ؟

 

مواد شیمیایی ( در لفظ انگلیسی : Chemicals ) ترکیبی از ماده ها (هر چیزی که از اتم ساخته شده است) هستند . بنابراین اگر اتم ها بلوک های لگو هستند، مواد شیمیایی ساختارهایی هستند که می توانید با آنها لگو ها را بسازید. آنها می توانند به هر شکلی باشند. مایع، جامد یا گاز. مواد شیمیایی می توانند یک ماده خالص یا مخلوط باشند.

 

به عنوان مثال، آب (H 2 O) یک ماده شیمیایی است. این یک ماده شیمیایی خالص است زیرا همگن است – آب خالص در کل ساختارش یکسان است. این مولکول از مولکول های یکسانی (H 2 O) ساخته شده است که هر یک از اتم ها ترکیب و ساختار یکسانی دارند – نسبت هیدروژن به اکسیژن یکسان، که به روشی مشابه پیوند دارند.

 

سایر مواد شیمیایی رایج به شکل خالص الماس (کربنگلد، نمک خوراکی) هستند (سدیم کلرید) و شکر تصفیه شده (ساکارز).

 

همه چیز از مواد شیمیایی ساخته شده است که این شامل کل زمین می شود. تمام مواد موجود در آن و روی آن از مواد شیمیایی ساخته شده است.

 

 

تعریف مواد شیمیایی

 

ماده چیست ؟

 

ماده همه چیز اطراف شماست – چه جامد، چه مایع یا گاز. ماده از ذرات ریزی به نام اتم ساخته شده است. اتم ها مانند بلوک های لگو هستند. آنها کوچکترین واحدی هستند که هر چیزی را می توان بدون انجام کارهای افراطی (مثل بردن یک مشعل دمنده به یک بلوک لگو یا شکستن اتم ها در یک راکتور هسته ای ) به آن تجزیه کرد . این اتم ها، مانند بلوک های لگو، می توانند به روش های مختلف به یکدیگر متصل شوند و ساختارهای مختلفی را تشکیل دهند. ماده جرم و حجم دارد .

 

ممکن است فکر کنیم که یک ماده شیمیایی خالص است در حالی که در واقع ترکیبی از مواد شیمیایی است. به عنوان مثال، آب ممکن است حاوی مقادیر کمی از کلرید سدیم محلول و ترکیبات حاوی آهن ، کلسیم و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر باشد.

 

مواد شیمیایی , مواد عجیب و غریبی نیستند که فقط در آزمایشگاه های شیمی یافت شوند. در این مقاله نگاهی داریم به آنچه که چیزی را شیمیایی می کند و پاسخ به این که آیا همه چیز شیمیایی است یا خیر.

 

همه چیز شیمیایی است زیرا همه چیز از ماده ساخته شده است . بدن شما از “مواد شیمیایی” ساخته شده است . حیوان خانگی شما، میز کار، علف، هوا، تلفن و ناهار شما نیز همینطور است.

 

 

ماده شیمیایی

 

تعریف ماده

 

هر چیزی که جرم داشته باشد و فضا را اشغال کند ماده است. ماده از ذرات تشکیل شده است. ذرات ممکن است مولکول ها، اتم ها یا بیت های زیر اتمی مانند پروتون ها، الکترون ها یا لپتون ها باشند. بنابراین، اساساً هر چیزی که بتوانید بچشید، بو کنید یا نگه دارید از ماده تشکیل شده است و بنابراین یک ماده شیمیایی است.

 

 

مواد شیمیایی در کجای خانه شما یافت می شود؟

 

نمونه هایی از مواد شیمیایی عبارتند از عناصر شیمیایی، مانند روی، هلیوم، و اکسیژن. ترکیبات ساخته شده از عناصری از جمله آب، دی اکسید کربن و نمک. و مواد پیچیده تر مانند کامپیوتر، هوا، باران، مرغ، ماشین و غیره.

 

 

مواد شیمیایی کجا هستند ؟
مواد شیمیایی کجا هستند ؟

 

 

ماده در مقابل انرژی

 

چیزی که به طور کامل از انرژی تشکیل شده باشد,  مهم نیست و یک ماده شیمیایی نخواهد بود. به عنوان مثال، نور جرم ظاهری دارد، اما فضا را اشغال نمی کند. شما می توانید انرژی را ببینید و گاهی اوقات احساس کنید، بنابراین حواس بینایی و لامسه راه های قابل اعتمادی برای تشخیص ماده و انرژی بهتر یا شناسایی یک ماده شیمیایی نیستند.

 

 

نمونه های بیشتر از مواد شیمیایی

 

هر چیزی که بتوانید بچشید یا بو کنید یک ماده شیمیایی است. هر چیزی را که می توانید لمس کنید یا از نظر فیزیکی بردارید نیز یک ماده شیمیایی است:

 • گازها
 • مایعات
 • مواد جامد
 • پلاسما (شامل بیشتر شعله)
 • جعبه مقوایی
 • کانادا
 • تار عنکبوت
 • یک الماس
 • یک کفش
 • طلا
 • ازن
 • یک سیب
 • یک گله بز
 • پنیر
 • جعفری
 • رنگ خوراکی قرمز

 

 

نمونه هایی از چیزهایی که مواد شیمیایی نیستند:

 

در حالی که همه اشکال ماده ممکن است مواد شیمیایی در نظر گرفته شوند ، اما با پدیده‌هایی مواجه می‌شوید که از اتم یا مولکول تشکیل نشده‌اند:

 

 • حرارت
 • انرژی جنبشی
 • جاذبه زمین
 • انرژی پتانسیل
 • نور فرابنفش
 • اندیشه ها

 

بنابراین همه چیزهایی که می توانید تنفس کنید ، ببینید ، بخورید یا لمس کنید از ماده شیمیایی تشکیل شده است . همه مواد ، از جمله ما ، از ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند. شیمی مطالعه ترکیب ، ساختار ، خواص و واکنش مواد است.

 

ماده شیمیایی هر ماده ای است که ترکیب مشخصی داشته باشد. به عبارت دیگر، یک ماده شیمیایی همیشه از همان “مواد” تشکیل شده است. برخی از مواد شیمیایی مانند آب در طبیعت وجود دارند. مواد شیمیایی دیگری مانند کلر (که برای سفید کردن پارچه ها یا در استخرها استفاده می شود) تولید می شوند. مواد شیمیایی در اطراف شما هستند: غذایی که می خورید، لباس هایی که می پوشید. شما در واقع از طیف گسترده ای از مواد شیمیایی تشکیل شده اید.

واکنش شیمیایی چیست ؟

 

 

مواد شیمیایی چیست ؟

 

 

واکنش شیمیایی به تغییر یک ماده شیمیایی اشاره دارد. به طور کلی تر، یک واکنش شیمیایی را می توان به عنوان فرآیندی درک کرد که طی آن یک یا چند ماده برای تولید یک یا چند ماده مختلف تغییر می کنند. تغییرات شیمیایی با تغییرات فیزیکی متفاوت است که منجر به تغییر در مواد نمی شود.

 

یک نمونه از تغییرات فیزیکی زمانی است که آب به یخ منجمد می شود. در حالی که یخ ممکن است خواص فیزیکی متفاوتی داشته باشد، اما هنوز فقط آب است.

 

مثال دیگر زمانی است که نمک را در یک فنجان آب حل می کنید. در حالی که ممکن است به نظر برسد که نمک در آب ناپدید می شود، شما هنوز آب و نمک دارید – هیچ ماده ای به یک ماده کاملاً جدید تبدیل نشده است.

 

در اینجا یک نمونه از یک واکنش شیمیایی وجود دارد: آهن + اکسیژن → اکسید آهن

 

اکسید آهن که به نام زنگ نیز شناخته می شود، نمی تواند دوباره به آهن یا اکسیژن تبدیل شود. این یک ماده کاملاً جدید است. در معادله، موادی که در سمت چپ فلش قرار دارند، واکنش دهنده در نظر گرفته می شوند (موادی که در یک واکنش شیمیایی شرکت می کنند). ماده ای که در سمت راست فلش قرار دارد یک محصول در نظر گرفته می شود (ماده ای که از یک واکنش شیمیایی حاصل می شود).

 

توجه به این مثال مهم است که هیچ ماده ای در واکنش “از بین نمی رود”. در یک طرف معادله شما آهن و اکسیژن دارید. از سوی دیگر شما هنوز آهن و اکسیژن دارید (اکنون فقط در یک ماده شیمیایی ترکیب شده است).

 

از این نظر، این مثال چیزی را که به عنوان قانون بقای جرم شناخته می شود را نشان می دهد. منظور ما از «قانون» یک قاعده کلی است که نشان می دهد چیزی چگونه کار می کند یا چگونه اتفاق می افتد. این توصیف به دلیل تعداد زیادی از آزمایش‌ها و مشاهدات تجربی، بسیار قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود.

 

با توجه به مثال داده شده، قانون بیان می کند که محصولات یک واکنش شیمیایی جرم (“مواد”) مشابه واکنش دهنده ها دارند. به عبارت دیگر، در حالی که چیزها مرتب می شوند، چیزی ایجاد یا از بین نمی رود.

 

در اینجا چند راه برای تشخیص اینکه آیا یک تغییر شیمیایی رخ می دهد وجود دارد:

 • ممکن است متوجه حباب زدن یا تغییر بو شوید که نشان دهنده تولید گاز است. زمانی که جوش شیرین با سرکه مخلوط می شود چنین است.
 • هنگامی که دو محلول شفاف با هم مخلوط می شوند و مخلوط حاصل کدر می شود (به دلیل وجود مقداری ماده جامد در حال حاضر در مایعات). این به عنوان تشکیل یک رسوب شناخته می شود.
 • تغییر رنگ (مانند نمونه زنگ زدگی ما).
 • تغییر دما یا در صورت تولید نور، مانند آتش.

 

در حالی که هر یک از موارد فوق ممکن است شواهدی از یک تغییر شیمیایی باشد، تغییرات فیزیکی می تواند برخی از اثرات مشابه را داشته باشد. یکی از راه‌های تعیین تفاوت بین این دو این است که به این فکر کنیم که آیا ماده جدید می‌تواند به صورت فیزیکی به قسمت‌های اصلی خود بازگردد یا خیر – به عبارت دیگر، اگر موضوع می‌تواند به حالت اولیه «بازگردد». اگر نمی تواند، پس یک تغییر شیمیایی است.

 

 

انواع مواد شیمیایی

 

 

خورنده

 

مواد خورنده موادی هستند که باعث سوختگی روی پوست ، مخاط و چشم می شوند. سوختگی های شیمیایی همچنین زمانی ایجاد می شوند که بافتها با مواد جامد خورنده تماس پیدا کنند ، مایعات خورنده ای که به صورت مه در هوا پراکنده شده اند.

 

 

مواد شیمیایی خورنده
مواد شیمیایی خورنده

 

 

این مواد شامل عمدتا اسیدها و قلیاها می باشند . مه اسیدها یا بخارها می توانند مواد و تجهیزات ساختاری را دچار خوردگی کنند.

 

خورنده ها خطرات دیگری نیز دارند. به عنوان مثال ، اسید پرکلریک ، علاوه بر خوردگی زیاد ، یک عامل اکسید کننده قوی نیز می باشد که می تواند باعث آتش سوزی و انفجار شود.

 

امکاناتی مانند شستشوی چشم و دوش اضطراری باید در آزمایشگاه های مواد خورنده وجود داشته باشد.

 

اگر چشم را فوراً با مقدار زیادی آب شستشو ندهید ، پاشیدن مواد خورنده به چشم می تواند منجر به از دست دادن جزئی یا کلی بینایی شود. مواد سوزاننده با نفوذ به عمق بافت می توانند باعث سوختگی جدی پوست شوند.

 

مواد شیمیایی خورنده ، چه جامد و چه مایع ، می توانند مقدار زیادی گرما را در صورت مخلوط شدن با آب تولید کنند. این مساله می تواند باعث جوشاندن محلول یا حتی فوران شدید آن شود.

 

هنگامی که آب به ظرفی از اسید سولفوریک غلیظ اضافه می شود ، فوراً به بخار تبدیل می شود که کل محتویات آن را به هوا پرتاب می کند. برای جلوگیری از این امر ، همیشه مواد خورنده را به آرامی ، در مقادیر کم و با هم زدن مکرر به آب اضافه کنید.

 

هنگام استفاده از محصولات شیمیایی خورنده ، همیشه از وسایل حفاظتی شخصی مانند عینک ایمنی ، محافظ صورت ، پیش بند شیمیایی/کت و دستکش با آستین بلند استفاده کنید.

 

 

نمونه هایی از محصولات شیمیایی خورنده عبارتند از:

 • اسید نیتریک
 • اسید سولفوریک
 • کلسیم هیدروکسید
 • اسید هیدروفلوریک
 • هیدروکسید سدیم
 • بروم

 

اکسید کننده ها

 

اکسید کننده ها از احتراق پشتیبانی می کنند. آتش می تواند در حضور آنها به شدت سوزانده شود.

 

اکسید کننده ها باید دور از مواد قابل اشتعال نگهداری شوند زیرا در صورت تماس با یکدیگر  آتش سوزی می شود . مواد اکسید کننده که در دمای کمی بالاتر از دمای معمولی اتاق شروع به تجزیه می کنند ، باید بسیار زیر دمای تجزیه خود ذخیره شوند.از خاک اره یا دیگر مواد قابل احتراق برای پاکسازی مواد اکسید کننده استفاده نکنید.

 

 

مواد شیمیایی اکسید کننده
مواد شیمیایی اکسید کننده

 

نمونه هایی از اکسید کننده ها عبارتند از:

 • اسید نیتریک
 • اسید پرکلریک
 • پرمنگنات ها
 • نیترات ها
 • پرکلرات

قابل اشتعال

 

محصولات شیمیایی قابل اشتعال خطر آتش سوزی دارند. هرچه نقطه اشتعال (کمترین دمایی که در آن سوخت مایع بخار کافی برای تولید مخلوطی قابل احتراق با هوا ایجاد می کند) از این ماده شیمیایی کمتر باشد ، خطر بیشتر می شود.

 

آنها نباید بعد از استفاده روی نیمکت آزمایشگاه رها شوند ، بلکه باید پس از استفاده در کابینت های ایمنی نگهداری شوند.

 

بطری های شیمیایی قابل اشتعال نباید بدون درپوش باز نگه داشته شوند. آنها نباید در نزدیکی منابع احتراق نگهداری شوند.

 

 

مواد شیمیایی قابل اشتعال
مواد شیمیایی قابل اشتعال

 

اگر شامل یک حلال قابل اشتعال باشد ، آتش در آزمایشگاه می تواند به راحتی از کنترل خارج شود.

 

مواد قابل اشتعال نباید در شیشه ها یا ظروف باز نگه داشته شوند زیرا بخار به راحتی آزاد می شوند. بخارهای آزاد شده می توانند مخلوطی از بخار قابل اشتعال را تشکیل دهند که در صورت وجود منبع احتراق مشتعل می شود.

 

شعله های باز باید در محل نگهداری حلالها ممنوع شود. میزان ذخیره حلال در داخل آزمایشگاه ها فقط باید مقدار مورد نیاز برای استفاده فوری باشد.

 

مواد قابل اشتعال نباید همراه با اکسید کننده ها ذخیره شوند.

 

بطری های شیمیایی قابل اشتعال یا ظروف باز با مواد قابل اشتعال نباید در یخچال های خانگی نگهداری شوند. بخارهای آزاد شده می توانند توسط واحد روشنایی یا ترموستات داخل مشتعل شوند. برای نگهداری مواد شیمیایی قابل اشتعال باید از یخچال های طبیعی آزمایشگاهی استفاده شود.

 

تقطیر حلالها فقط باید در داخل بخاری شیمیایی انجام شود.

 

محصولات شیمیایی قابل اشتعال را نباید با مشعل های Bunsen گرم کرد ، برای این کار از حمام آب استفاده کنید.

 

نمونه هایی از مواد شیمیایی قابل اشتعال :

واکنش دهنده های آب 

 

در صورت تماس مواد شیمیایی واکنشی با آب یا رطوبت ، واکنش خشونت آمیزی رخ می دهد. آنها باید دور از مناطق شستشو یا مکانهایی که می تواند با آب تماس داشته باشد ، نگهداری شوند.

 

مواد شیمیایی واکنش دهنده
مواد شیمیایی واکنش دهنده

 

برخی مواد شیمیایی با آب واکنش نشان می دهند تا گرما و گازهای قابل اشتعال تولید کنند. نیمکت باید در مجاورت آزمایشی که شامل فلزات قلیایی است خشک شود. دستگاه مورد استفاده باید عاری از رطوبت باشد.

 

نمونه هایی از محصولات شیمیایی واکنش دهنده با آب :

 • سدیم
 • لیتیوم
 • پتاسیم
 • پیروفوریکس

 

پیروفوریک ها

 

پیروفوریک ها مواد شیمیایی صنعتی هستند که هنگام تماس با هوا دچار احتراق خود به خود می شوند. استفاده و استفاده از داروهای پیروفوریک به کت آزمایشگاهی مقاوم در برابر آتش ، دستکش های مقاوم در برابر آتش ، عینک ایمنی و محافظ صورت نیاز دارد.

 

آزمایشاتی که شامل موارد مشابه است فقط باید در داخل بخاری انجام شود. همچنین ممکن است از سپرهای قابل حمل برای محافظت بیشتر استفاده شود.

 

آزمایشگاههایی که مواد پیروفریک را اداره می کنند باید دارای چشمه شستشوی اضطراری چشم و پتوهای دوش و آتش باشند.

 

مواد شیمیایی پیروفوریک
مواد شیمیایی پیروفوریک

 

هر زمان که مواد شیمیایی آتش زا مورد استفاده قرار می گیرند ، حداقل دو نفر باید در آزمایشگاه حضور داشته باشند.

 

هنگام استفاده از مواد پیروفریک ، حلالهای قابل اشتعال یا سایر مواد قابل احتراق نباید در داخل بخاری ذخیره شوند. استفاده از مواد شیمیایی پیروفریک همیشه باید در جو بی اثر انجام شود.

 

ظروف ثانویه (سینی) باید در حین حمل و نگهداری استفاده شوند.

 

نمونه هایی از پیروفوریک ها:

 • بوتیل لیتیوم
 • هیدرید دیسوبوتیل آلومینیوم

 

 

سموم

 

مواد سمی موادی هستند که در صورت ورود فرد به بدن می توانند به آنها آسیب برساند. اثرات مواد شیمیایی سمی بر دو نوع حاد و مزمن است.

 

اثر حاد اثرات سوء در حین یا بلافاصله پس از یکبار تماس با مواد شیمیایی سمی ظاهر می شود. اثرات سلامتی ممکن است موقتی باشد ، مانند سوزش پوست ، بیماری ، یا ممکن است دائمی باشند: کوری ، زخم ناشی از سوختگی اسید و غیره.

 

این می تواند از چند هفته تا سال متغیر باشد. این امر از تماس های متعدد با مواد شیمیایی سمی در غلظت کافی پس از مدت زمان طولانی ناشی می شود.

 

 

مواد شیمیایی سمی
مواد شیمیایی سمی

 

جلوگیری از تماس های سمی

 • تا حد امکان از حداقل مقدار استفاده کنید.
 • باید از انتشار بخارات سمی به محل کار جلوگیری شود.
 • این را می توان با استفاده از مواد سمی در هودهای بخار یا استفاده از سیستم تهویه محلی اگزوز به دست آورد.
 • با استفاده از وسایل حفاظتی شخصی می توان از مواجهه شخصی جلوگیری کرد.

 

 

نتیجه گیری :

 

همه مواد، از جمله ما، از مواد شیمیایی ساخته شده اند. شیمی مطالعه ترکیب، ساختار، خواص و واکنش های ماده است. همه چیز از مواد شیمیایی ساخته شده است. این شامل کل زمین می شود – تمام مواد موجود در آن و روی آن از مواد شیمیایی تشکیل شده است.

 

 

مواد شیمیایی را از کجا بخریم؟

 

شرکت علمی سازان زینو با برند پک هاوس مفتخر است که مواد شیمیایی را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می دارد. شما  عزیزان میتوانید جهت ثبت سفارش و خرید مواد شیمیایی با کارشناسان بخش شیمیایی به شماره های ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵۰۲۱۸۶۰۵۸۹۱۳۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸ در ارتباط باشید . و یا در فرم نظرسنجی همین صفحه,‌ اطلاعات و درخواست خود را وارد کنید تا همکاران بخش فنی با شما تماس بگیرند.

 

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟
حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟ اسید فرمیک زنبورداری از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟ ترکیبات شیمیایی چایی کدامند ؟
تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده مشخصات و کاربردهای تولوئن متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید
نقش اسید فسفریک در پسته با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟ معرفی کامل اسید انیدرید
۳ روش مهم تهیه و تولید استون معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده اسید نیتریک و اطلاعات جامعی از این ماده شیمیایی اسید فسفریک چیست؟کاربردها,تولید,خطرات و…
اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده
نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟ معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی

 

 

منابع:

nrc.gov

thoughtco.com

sciencelearn.org

hseblog.com

 

https://bit.ly/3qHvr6k https://b2n.ir/f53451 https://cutt.ly/ITcIApR
yun.ir/0bj9mf shorturl.at/cdkmJ https://tinyurl.com/9bw4s9ah
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.