پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

استون و همه اطلاعات از این ماده

استون و همه اطلاعات از این ماده

استون چیست ؟

List of Contents

 

استون ( در لفظ انگلیسی : acetone ) مایعی بی رنگ و بودار و فرار با وزن مولکولی ۵۸.۰۸ است که به عنوان ساده ترین کتون شناخته میشود. به عنوان یک حلال آلی، به خوبی با سایر مواد آلی مخلوط می شود و اگرچه در زندگی روزمره به طور گسترده استفاده می شود، اما خطر انفجار دارد. نامهای دیگر آن,‌ دی متیل کتون و پروپانون می باشد . از حلال های بسیار مهم است که مواد را در محلول ها حل می کند.

 

این ماده دارای رایحه بسیار متمایزی است که به عنوان شیرین توصیف می شود. این ماده فرار قطبی است و به راحتی می تواند مخلوط های همگن با آب و ترکیبات آلی مختلف ایجاد کند که آن را به یک حلال موثر تبدیل می کند. یکی دیگر از ویژگی های جذاب آن نقطه جوش کم است که به راحتی تبخیر می شود.

 

فرمول شیمیایی استون CH3COCH3 می باشد. همچنین یک ماده سمی است که در صورت تماس طولانی مدت با پوست می تواند باعث تحریک شدید شود.

 

این ماده به راحتی در آب، الکل و اتر محلول است. بوی اتر مانند و خاصیت بیهوشی دارد. از آنجایی که قابل تقلیل نیست، با محلول Pelling واکنش نشان نمی دهد. در علف (چوبی) وجود دارد، اما به مقدار کمی در خون یا ادرار به عنوان یک جسم استون در بدن زنده موجود است.

 

قبل از جنگ جهانی اول، با تقطیر خشک استات کلسیم به دست می آمد، اما بعداً تخمیر استون-بوتانول که همزمان با بوتانول از تخمیر کربوهیدرات ها به دست می آید، توسعه یافت. در دوران معاصر واکنش هیدراتاسیون استیلن و روش اکسید کردن پروپیلن محصول پتروشیمی و بدست آوردن از کومن به روش کومن فنل نیز صنعتی شده است.

 

این ماده خام برای سنتز انیدرید استیک از طریق کتن می شود و کاربردهای گسترده ای به عنوان ماده خام برای سنتز یا حلال دارد، به ویژه به عنوان حلالی مانند استیل سلولز و نیتروسلولز.

 

همچنین می توان از آن به عنوان ماده خام برای کلروفرم یا یدوفرم استفاده کرد. مراقب باشید زیرا این ماده بسیار قابل اشتعال و انفجار است. استون بسیار قابل اشتعال است، بنابراین به راحتی آتش می گیرد و خطر انفجار وجود دارد.

 

 

تعریف استون

 

 

در زندگی واقعی، این یک ترکیب بسیار آشنا است که برای پاک کردن رنگ یا لاک ناخن استفاده می شود.

 

یک کربن با اکسیژن یک پیوند دوگانه دارد و کربن دارای دو محل پیوند دیگر است. یعنی به دو گروه آلکیل متصل است. زیرا در مجموع به دو گروه (Di) متیل (Methyl)، یکی در هر طرف متصل است. با اختلاط این دو کلمه به آن دی متیل کتون نیز می گویند. این یک کتون اصلاح شده از پروپان است که در مجموع دارای سه کربن است. به آن پروپانون نیز می گویند.

 

 

استون خالص چیست؟

 

در شیمی، یک ترکیب شیمیایی خالص، یک ماده شیمیایی است که تنها حاوی یک ماده و مجموعه خاصی از مولکول ها یا یون ها است. استون خالص فقط حاوی مولکول ها یا یون های استون است.

 

کاربرد استون

 

 • به طور عمده، استون به عنوان یک حلال موثر برای پلاستیک و الیاف مصنوعی استفاده می شود.
 • طبق گزارش جهانی پتروشیمی در سال 2010، 1/3 از استون تولید شده در جهان به عنوان حلال استفاده می شد.
 • به عنوان ماده اولیه برای سنتز آلی استفاده می شود
 • به عنوان حلال یا رقیق کننده استفاده می شود.
 • همچنین در ساخت ترکیباتی مانند دی استون الکل استفاده می شود.
 • در آزمایشگاه برای حذف باقیمانده ها و جامدات قبل از تمیز کردن نهایی ظروف شیشه ای مانند بشر استفاده می شود.
 • به طور گسترده ای به عنوان یک عامل تمیز کننده استفاده می شود.
 • به خوبی با اکثر حلال ها مانند آب، الکل و اتر مخلوط می شود.
 • در زندگی واقعی، با استفاده از این ویژگی برای تمیز کردن موادی که با آب قابل شستشو نیستند مانند رنگ یا لاک ناخن استفاده می شود.
 • استون یک عنصر اصلی در بسیاری از پاک کننده های ناخن است. لاک ناخن را از بین می برد و به راحتی با یک سواب پنبه ای یا پارچه پاک می شود. به دلیل اینکه به راحتی با آب مخلوط می شود و به سرعت در هوا تبخیر می شود بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به طور گسترده در صنعت نساجی برای چربی زدایی پشم و صمغ زدایی ابریشم استفاده می شود.
 • به عنوان یک حلال، استون اغلب در سیستم های حلال یا “مخلوط ها” گنجانده می شود که در فرمولاسیون لاک ها برای تکمیل خودرو و مبلمان استفاده می شود. استون همچنین ممکن است برای کاهش ویسکوزیته محلول های لاک استفاده شود.
 • به عنوان مواد خام MIBK، بیسفنول A، متیل آکریلات و برای ساخت انواع پوشش ها و پلاستیک ها می باشد.

 

کاربرد استون در صنعت

 

حلال های زیادی در یک فضای صنعتی استفاده می شود. حلال ها را می توان در طول فرآیند تولید برای کمک به فرآیندهایی مانند تمیز کردن تجهیزات، از بین بردن لکه ها یا علائم، حل کردن مواد و همچنین ضدعفونی کردن سطوح استفاده کرد.

 

یکی از رایج‌ترین حلال‌هایی که امروزه در صنایع مختلف استفاده می‌شود، استون است. کاربرد استون در صنعت شامل کفپوش، رنگ، پوشش، کابینت و تولید فایبرگلاس است.

 

 

کاربرد استون در کفپوش

 

 

از دیگر کاربردهای استون در صنعت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • از بین بردن چربی یا صمغ از منسوجات مانند پشم و ابریشم
 • ساخت لاک برای ماشین یا مبلمان
 • ساخت پلاستیک

 

با تقاضای زیاد برای ” استون ” و کاهش عرضه اخیر، قیمت استون بکر در معرض افزایش است. برای کمک به صرفه جویی در هزینه ها، کسب و کارها می توانند استون بازیافتی را خریداری کنند یا از تجهیزات بازیافت حلال در محل استفاده کنند تا طول عمر عرضه خود را به حداکثر برسانند.

 

شرکت ها از استون در مقادیر کم برای تولید محصولاتی استفاده می کنند که مواد دیگر را تجزیه یا حل می کند، مانند: لاک ناخن, رنگ کردن, لاک زدن

 

با توجه به اعتیاد ، برخی از افراد همچنین برای دستیابی به “بالا” از پاک کننده ناخن مبتنی بر استون استفاده یا استنشاق می کنند. این به این دلیل است که پاک کننده لاک ناخن می تواند حاوی الکل نیز باشد. انجام این کار بسیار خطرناک است، زیرا مواد شیمیایی موجود در پاک کننده ناخن می تواند به کلیه ها، کبد، مغز و سیستم عصبی آسیب جدی وارد کند.

 

برای کمک به درک بیشتر کاربردهای خاص استون، نگاهی به صنایع تولید مبلمان و پنجره، کفپوش، کابینت و فایبرگلاس نمونه‌های واقعی از کاربردهای مختلف آن ارائه می‌شود.

 

 

صنعت مبلمان :

 

کاربرد استون در صنعت مبلمان

 

برای تولید کنندگان درب، مبلمان، پنجره و سایر محصولات وینیل، از استون برای تمیز کردن سطوح و حذف هرگونه ناخالصی یا آلودگی استفاده می شود. خلوص بالاتر استون معمولاً برای اطمینان از تبخیر شدن حلال و نشستن و فرسایش بالقوه مورد نیاز است.

 

 

صنعت کف سازی:

 

شرکت های کف سازی از استون برای تمیز کردن تجهیزات خود پس از رنگ آمیزی چوب استفاده می کنند. برای لکه‌کردن کف‌پوش از یک دستگاه خودکار استفاده می‌شود و هر زمان که تجهیزات رنگ لکه را تغییر می‌دهند، برای تمیز کردن کامل آن لازم است.

 

 استون دوباره برای تمیز کردن رنگ و خطوط اعمال تجهیزات استفاده می شود. پس از اتمام تمیز کردن، مخلوط استون و لکه معمولاً جمع آوری می شود و می توان آن را بازیافت کرد تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد .

 

 

صنعت کابینت سازی :

 

مانند کفپوش، صنعت کابینت نیز باید پس از رنگ آمیزی یا رنگ آمیزی چوب، تجهیزات خود را تمیز کند. یک استثنا این است که در صورت نیاز به تغییر رنگ یا لکه، رنگ ها و لکه های مبتنی بر آب یا آب با استفاده از استون تمیز می شوند.

 

 

صنایع تولید فایبرگلاس :

 

کاربرد استون در فایبرگلاس

 

در نهایت، بیایید نگاهی به تولیدکنندگانی بیندازیم که از فایبرگلاس در تولید خود استفاده می کنند. این شامل انواع محصولات از جمله، قایق، قایق بادبانی، پانل های خودرو و بسیاری دیگر است. این تولید کنندگان تمایل دارند از استون برای تمیز کردن سطح محصول استفاده کنند. بسته به فرآیند، استون را می توان در درام ها جمع آوری کرد و بازیافت کرد، اما اگر استون تبخیر شود، فرصتی برای بازیافت حلال وجود ندارد.

 

 

خواص استون

 

 

خواص شیمیایی استون

 

از جمله خواص شیمیایی اصلی استون، میزان امتزاج پذیری بالای آن در آب، اتانول، اتر و متانول است. همچنین در دمای اتاق بی رنگ است و به گرما بسیار حساس است، بنابراین در تماس با هوا یا نور خورشید، اگر به درستی نگهداری نشود، تمایل دارد به سرعت تبخیر شود.

 

یکی دیگر از جنبه های بسیار قابل توجه استون این است که یک حلال بسیار موثر برای رقیق کردن طیف گسترده ای از مواد شیمیایی متراکم است. از سوی دیگر، فرار بسیار بالایی نیز دارد، بنابراین باید آن را دور از آتش و دمای بالا نگه داشت تا احتمال خطرات کاهش یابد.

 

بر خلاف سایر ترکیبات آلی، استون در محیط کاملاً پایدار است. با این حال، خواص شیمیایی استون در صورت مخلوط شدن با آب به طور قابل توجهی تغییر می کند، که در صورت نگهداری طولانی مدت در ظروف در بسته به دلیل تجمع گازها می تواند باعث انفجارهای ناگهانی شود.

 

 

خواص فیزیکی استون

 

 • نقطه جوش استون – 56.05 درجه سانتیگراد.
 • نقطه ذوب استون – 94.8 درجه سانتیگراد.
 • ظاهر – مایع بی رنگ.
 • طعم – طعم شیرین.
 • بو – میوه ای، تند، تحریک کننده.
 • حلالیت – قابل اختلاط با آب، بنزن، متانول، اتانول، دی اتیل اتر، کلروفرم.
 • چگالی استون – 0.7845 گرم در سانتی متر.

 

 

ساختار استون

 

در فیلم زیر ساختار استون نشان داده شده است:

 

 

بازیافت

 

بازیافت استون

 

 

هنگام خرید و استفاده از حلال ها، گزینه های صرفه جویی زیادی برای شرکت ها وجود دارد. خرید مداوم حلال های ویرجین برای یک شرکت بسیار گران است و استون بازیافتی را به گزینه ای عالی تبدیل می کند.

 

استون بازیافتی به عنوان جایگزینی برای کاهش هزینه های کسب و کار در دسترس است، در حالی که در عین حال نسبت به حلال های بکر دوستدار محیط زیست است. برای صرفه جویی بیشتر، یک شرکت می تواند حلال زباله خود را برای بازیابی و بازگرداندن ارسال کند یا آن را در خانه با تجهیزات بازیافت حلال بازیابی کند .

 

اثرات بالقوه برای سلامتی

 

مسیرهای اصلی قرار گرفتن در معرض: استنشاق. تماس پوستی. ارتباط چشمی.

 

استنشاق: می تواند بینی و گلو را تحریک کند. در غلظت های بالا: می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند. علائم ممکن است شامل سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی و گیجی باشد. قرار گرفتن در معرض شدید می تواند باعث بیهوشی شود.

 

تماس با پوست: ممکن است باعث تحریک خفیف شود. می تواند از طریق پوست جذب شود، اما اثرات مضری انتظار نمی رود.

 

تماس چشمی: تحریک کننده چشم. باعث تحریک متوسط ​​تا شدید می شود. علائم شامل درد، قرمزی چشم و اشک ریزش است. بخار نیز چشم را تحریک می کند.

 

بلع: مضر نیست. در صورت مصرف مقادیر زیاد: می تواند عوارضی را ایجاد کند که برای استنشاق توضیح داده شد.

 

اثرات قرار گرفتن در معرض طولانی مدت (مزمن): می تواند باعث خشکی، قرمزی و ترک خوردگی پوست (درماتیت) در پی تماس با پوست شود. ممکن است به سیستم عصبی آسیب برساند. از مطالعات محدود موجود نمی توان نتیجه گیری کرد.

 

سرطان زایی: مشخص نیست که باعث سرطان شود.

 

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC): به طور خاص ارزیابی نشده است.

 

کنفرانس آمریکایی برای بهداشتکاران صنعتی دولتی (ACGIH): A4 – به عنوان سرطان زای انسانی قابل طبقه بندی نیست.

 

تراتوژنیک / سمیت جنینی: مشخص نیست که به جنین آسیب برساند.

 

سمیت تولیدمثلی: خطر تولید مثل شناخته نشده است.

 

جهش زایی: مشخص نیست که جهش زا باشد.

 

 

اقدامات کمک های اولیه :

 

کمک های اولیه در استون

 

 

استنشاق: برای جلوگیری از آتش سوزی اقدامات احتیاطی انجام دهید (مثلاً منابع اشتعال را بردارید). مصدوم را به هوای تازه ببرید. اگر مصدوم احساس ناخوشی کرد، با مرکز مسمومیت یا پزشک تماس بگیرید.

 

تماس با پوست: لباس ها، کفش ها و کالاهای چرمی آلوده (مانند بند ساعت، کمربند) را درآورید. با آب ولرم و به آرامی به مدت 5 دقیقه بشویید. اگر سوزش یا درد ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. لباس‌ها، کفش‌ها و کالاهای چرمی را قبل از استفاده مجدد کاملاً تمیز کنید یا با خیال راحت دور بیندازید.

 

تماس چشمی: بلافاصله چشم(های) آلوده را با آب ولرم و به آرامی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حالی که پلک(ها) را باز نگه داشته اید بشویید. اگر لنز تماسی وجود دارد، شستشو را به تاخیر نیندازید یا سعی نکنید لنز را بردارید. مراقب باشید که آب آلوده را به چشم یا روی صورت نکشید. اگر سوزش یا درد ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

 

بلع: از مصدوم بخواهید دهان خود را با آب شستشو دهد. اگر مصدوم احساس ناخوشی کرد، با مرکز مسمومیت یا پزشک تماس بگیرید.

 

نظرات کمک های اولیه: تمام مراحل کمک های اولیه باید به طور دوره ای توسط پزشک آشنا با مواد شیمیایی و شرایط استفاده از آن در محل کار بررسی شود.

 

 

خطرات آتش سوزی و وسایل اطفاء کننده

 

خواص قابل اشتعال: مایع بسیار قابل اشتعال . می تواند در دمای اتاق مشتعل شود. بخاری را آزاد می کند که می تواند مخلوط انفجاری با هوا ایجاد کند. می تواند توسط تخلیه استاتیک مشتعل شود. حتی محلول های رقیق در آب نیز ممکن است قابل اشتعال باشند.

 

رسانه مناسب اطفاء : دی اکسید کربن، پودر شیمیایی خشک، فوم مناسب، اسپری آب یا مه. برای توصیه های مربوط به انواع فوم ها و میزان کاربرد باید با تولیدکنندگان فوم مشورت کرد. از آب برای خنک نگه داشتن ظروف بدون نشتی و در معرض آتش استفاده کنید.

 

خطرات خاص ناشی از مواد شیمیایی: بخار ممکن است مسافت قابل توجهی را تا منبع احتراق طی کند و به یک ظرف نشتی یا باز برگردد. ظروف در بسته ممکن است به شدت پاره شوند که حرارت داده شود و محتویات آزاد شود. فرمالدئید بسیار سمی و قابل اشتعال؛ اسید استیک خورنده؛ و سایر مواد شیمیایی.

 

 

انفجار استون

 

خطرات پایداری و واکنش پذیری استون

 

پایداری شیمیایی: به طور معمول پایدار است.

 

شرایطی که باید از آن اجتناب کنید: شعله های باز، جرقه ها، تخلیه ساکن، گرما و سایر منابع اشتعال. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید.

 

مواد ناسازگار: به شدت با عوامل اکسید کننده (مانند پراکسیدها)، اسیدهای آلی (مانند اسید استیک)، عوامل کاهنده قوی (مانند هیدریدها) واکنش نشان می دهد. خورنده برای: آلیاژهای آلومینیوم، فولاد کربنی.

 

محصولات تجزیه خطرناک: مشخص نیست.

 

احتمال واکنش های خطرناک: مشخص نیست.

 

 

اقدامات آزادسازی تصادفی استون

 

اقدامات احتیاطی شخصی: فوراً منطقه را تخلیه کنید. منطقه خطر را ایزوله کنید. پرسنل غیر ضروری و محافظت نشده را دور نگه دارید. تمام منابع اشتعال را از بین ببرید. از تجهیزات زمینی و ضد انفجار استفاده کنید. تهویه را به منطقه افزایش دهید یا ظرف نشتی را به منطقه ای با تهویه مناسب و ایمن منتقل کنید.

 

روش‌های مهار و پاک‌سازی: نشت را با ماده جاذبی که با محصول ریخته شده واکنش نشان نمی‌دهد، نگه دارید و خیس کنید. جاذب آلوده خطری مشابه محصول ریخته شده دارد. جاذب مورد استفاده را در ظروف مناسب، سرپوشیده و دارای برچسب برای دفع قرار دهید. منطقه نشت را شستشو دهید.

 

نشت زیاد: برای جلوگیری از روان شدن، محصول ریخته شده را به صورت دایک کنید. برای مشاوره با خدمات اضطراری و سازنده/تامین کننده تماس بگیرید.

 

سایر اطلاعات: در صورت لزوم، موارد نشت را به مقامات محلی بهداشت، ایمنی و محیط زیست گزارش دهید.

 

 

هنگام کار از چه شیوه های نگهداری باید استفاده کرد؟

 

جابجایی: منابع گرما و اشتعال مانند جرقه، شعله باز، سطوح داغ و تخلیه ساکن را از بین ببرید. تابلوهای “سیگار ممنوع” را نصب کنید. اتصالات الکتریکی و تجهیزات زمینی. گیره های زمین باید با فلز لخت تماس داشته باشند. تا زمانی که تمام آثار محصول از بین نرود، روی ظرف خالی جوش، برش یا کار گرم انجام ندهید.

 

نگهداری: در مکانی که: خنک، دارای تهویه مناسب، دور از تابش مستقیم آفتاب و دور از منابع حرارتی و اشتعال نگهداری شود. ظروف اتصال الکتریکی و زمینی. گیره های زمین باید با فلز لخت تماس داشته باشند. تهویه فشار و خلاء را در همه درام ها نصب کنید. دریچه های مخزن ذخیره را به یک شعله گیر مجهز کنید.

 

 

حد مجاز قرار گرفتن در معرض استون توسط کنفرانس بهداشتکاران صنعتی دولتی آمریکا (ACGIH®)

 

ACGIH® TLV® – TWA: 250 ppm. A4 BEI®

ACGIH® TLV® – STEL [C]: 500 ppm

 

نظرات دستورالعمل قرار گرفتن در معرض: TLV® = مقدار حد آستانه. TWA = میانگین وزنی زمان. A4 = به عنوان سرطان زا برای انسان طبقه بندی نمی شود. BEI® = شاخص مواجهه بیولوژیکی. STEL = محدودیت نوردهی کوتاه مدت. C = سقف سقف.

 

توجه: در بسیاری از (و نه همه) حوزه‌های قضایی کانادا، محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض مشابه ACGIH® TLVs® است. از آنجایی که قوانین بسته به حوزه قضایی متفاوت است، برای جزئیات دقیق با حوزه قضایی محلی خود تماس بگیرید. فهرستی در پاسخ های OSH در بخش بهداشت و ایمنی شغلی دولتی کانادا موجود است .

 

 

کنترل های مهندسی

 

کنترل های مهندسی: در صورت لزوم از یک تهویه خروجی محلی و محفظه برای کنترل مقدار هوا استفاده کنید.

 

برای استفاده در مقیاس بزرگ از این محصول: از سیستم های تهویه بدون جرقه، تجهیزات ضد انفجار تایید شده و سیستم های الکتریکی ذاتا ایمن در مناطقی که این محصول استفاده و نگهداری می شود استفاده کنید. اگزوز را مستقیماً به بیرون تخلیه کنید و هرگونه اقدامات احتیاطی لازم را برای حفاظت از محیط زیست انجام دهید.

 

 

هنگام کار به چه تجهیزات حفاظت فردی (PPE) نیاز است؟

 

تجهیزات حفاظت فردی هنگام کار با استون

 

 

محافظت از چشم/صورت: در صورت امکان از عینک ایمنی شیمیایی و محافظ صورت استفاده کنید.

 

محافظت از پوست: از تماس مکرر یا طولانی مدت پوست خودداری کنید. از لباس های محافظ شیمیایی مانند دستکش، پیش بند، چکمه استفاده کنید. مواد مناسب عبارتند از: لاستیک بوتیل، Barrier® – PE/PA/PE، Silver Shield® – PE/EVAL/PE، Trellchem® HPS، Trellchem® VPS، Tychem® BR/LV، Tychem® Responder® CSM.

 

حفاظت تنفسی:

 

حداکثر 2500 ppm:

(APF = 10) هر ماسک کارتریج شیمیایی با کارتریج(های) بخار آلی*؛ یا هر دستگاه تنفسی با هوای عرضه شده*.

 

(APF = 25) هر ماسک تنفسی نیرودار و تصفیه کننده هوا با کارتریج(های) بخار آلی*.

 

(APF = 50) هر گونه ماسک تنفسی تمام صورت تصفیه کننده هوا با یک قوطی بخار آلی به سبک چانه، جلو یا پشت. یا هر دستگاه تنفسی مستقل با صورت کامل.

 

 

* گزارش شده که باعث تحریک یا آسیب چشم می شود. ممکن است نیاز به محافظت از چشم داشته باشد.

 

APF = ضریب حفاظت اختصاص داده شده

 

توصیه‌ها فقط در مورد ماسک‌های مورد تایید موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) اعمال می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای جیبی NIOSH برای خطرات شیمیایی مراجعه کنید .

 

 

نکات ایمنی

 

استون به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و به طور کلی سمیت حاد و مزمن کم دارد.

 

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تعیین کرده است که این ماده برای استفاده به عنوان یک افزودنی غیرمستقیم غذایی در چسب‌ها و پوشش‌های تماس با غذا بی‌خطر است  و در غلظت‌های خاص به‌عنوان یک ماده به‌عنوان یک ماده به‌عنوان ایمن (GRAS) شناخته می‌شود.

 

استون تحت یک بررسی جامع تحت برنامه ارزیابی داوطلبانه مواد شیمیایی کودکان (VCCEP) آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA ) قرار گرفته است . هدف VCCEP این بود که اطمینان حاصل شود که اطلاعات سمیت و قرار گرفتن در معرض کافی برای ارزیابی خطرات بالقوه برای کودکان در دسترس است. این بررسی VCCEP از استون شامل ارزیابی خطر، ارزیابی قرار گرفتن در معرض و مشخصه خطر بود.

 

استون تحت ارزیابی نظارتی و علمی تحت تحت آژانس شیمیایی اروپا برنامه REACH ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) برنامه بین المللی ایمنی شیمیایی ، و برنامه ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست مجتمع ریسک سیستم اطلاعات (IRIS) می باشد .

 

در یک پیش نویس ارزیابی غربالگری برای اثرات بهداشتی و زیست محیطی، Environment Canada  هیچ اثر حیاتی بر سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض که انتظار می رود از استفاده گاه به گاه و متناوب از برخی محصولات حاوی استون رخ دهد، شناسایی نکرد.

 

اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) محدودیت های قرار گرفتن در معرض محیط کار ایمن را تعیین می کند. محل‌های کاری که در آن استون استفاده می‌شود، مانند سالن‌های ناخن، می‌توانند با استفاده از تهویه مناسب و پیروی از دستورالعمل‌های سازنده، سطح قرار گرفتن در معرض را کمتر از سطح ایمنی نگه دارند .

 

 

خطرات استون

 

استون بسیار قابل اشتعال است اما به طور کلی سمیت حاد و مزمن پایینی دارد. در صورت استنشاق، استون می تواند باعث گلودرد یا سرفه شود.

 

بررسی اجمالی اضطراری: مایع فرار بی رنگ شفاف. بوی شیرین مایع و بخار بسیار قابل اشتعال. احتراق از راه دور و فلاش بک امکان پذیر است. ممکن است باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود. تحریک کننده باعث تحریک چشمی متوسط ​​یا شدید می شود.

 

 

سوالات متداول استون

 

 

فرق استون و الکل

 

تفاوت اصلی بین استون و اتانول این است که استون یک کتون است در حالی که اتانول یک الکل است. علاوه بر این، استون حاوی یک اتم کربن با یک پیوند دوگانه با یک اتم اکسیژن و دو پیوند منفرد با دو اتم کربن دیگر است در حالی که اتانول حاوی یک گروه –OH است که به یک زنجیره کربن متصل است.

 

در حالی که استون مشابه الکل دناتوره نیست، آنها در برخی از فرآیندهای مشابه استفاده می شوند. هر دو حلال را می توان در تولید پلاستیک، تمیز کردن، چربی زدایی و به عنوان یک افزودنی برای سوخت استفاده کرد.

 

نازک شدن رنگ – استون بیشتر برای رقیق کردن یا حذف رنگ از سطوح مختلف استفاده می شود، علاوه بر این که می تواند لاک ها و رزین ها را نازک و پاک کند. پلاستیک – هنگام تمیز کردن پلاستیک، الکل بهترین انتخاب برای تمیز کردن و ضدعفونی موثر بدون آسیب یا شکستن پلاستیک است.

 

 

استون چند درصد الکل دارد ؟

 

از محلول الکل دناتوره شده ویژه تهیه می شود و تقریباً ۷۰ درصد حجمی اتانول خالص و غلیظ (اتیل الکل) یا ایزوپروپیل الکل (ایزوپروپانول) دارد. ایزوپروپیل الکل توسط کبد به عنوان یک محصول جانبی به استون اکسید می شود.

 

 

استون در آب حل میشود؟

 

بار مثبت هر هیدروژن می تواند اتم های اکسیژن کمی منفی را روی سایر مولکول های آب جذب کند و پیوندهای هیدروژنی تشکیل دهد. اگر استون به آب اضافه شود، استون کاملا حل می شود.

 

 

چرا استون حلال چربی است ؟

 

از آنجایی که غیرقطبی است، فقط می تواند مولکول های غیر قطبی دیگر را حل کند. چربی (لیپیدها) غیر قطبی هستند. یعنی چربی ها در استون حل می شوند.

 

 

چرا استون تبخیر میشود؟

 

استون ضعیف ترین نیروهای بین مولکولی را دارد، بنابراین سریع ترین تبخیر می شود. استون در پیوند هیدروژنی شرکت نمی کند، بنابراین نیروهای بین مولکولی آن نسبتا ضعیف تر هستند و سریع ترین تبخیر می شود.

 

 

آیا استون برای پوست خطر دارد ؟

هنگامی که استون به پوست برخورد میکند ، می تواند باعث قرمزی، خشکی و ترک خوردن آن شود که به آن درماتیت گفته می شود. اگرچه تماس استون روی پوست برای مدت طولانی می تواند منجر به درماتیت شود، استفاده از آن در مقادیر متوسط معمولاً بی خطر است.

 

 

تفاوت بین استون و پاک کننده ناخن

 

استون مایعی فرار، قابل اشتعال و بی رنگ است که با آب قابل اختلاط است. از سوی دیگر، پاک کننده ناخن یک حلال آلی است که ممکن است شامل رنگ، رایحه، روغن و حلال باشد.

 

 

چگونه از استون به طور ایمن استفاده کنید ؟

نکات ایمنی استون

 • اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که در آن استون استفاده می شود به خوبی تهویه شود.
 • استفاده از PPE مناسب (دستکش، عینک، ماسک)
 • اگر روی سطحی با استون کار می کنید، مطمئن شوید که سطح آن سطحی است که مایع را خیس نمی کند.

 

 

استون را از کجا بخریم؟

 

شرکت علمی سازان زینو با برند پک هاوس مفتخر است که این ماده را با کیفیت درجه یک و قیمت عالی و ویژه خدمت شما عزیزان ارايه دهد.

 

بنابراین جهت خرید استون و تحویل در اسرع وقت,  با کارشناسان ما به شماره های ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸۰۲۱۸۶۰۵۸۹۱۳  تماس بگیرید.

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

اسید اگزالیک و معرفی این ماده

اسید فرمیک زنبورداری

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

اسید نیتریک و طلا

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

خطرات اسید سولفوریک

معرفی کامل اسید انیدرید

۳ روش مهم تهیه و تولید استون

معرفی کامل اسید سولفوریک

اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات

اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

https://bit.ly/3EnwoEI https://b2n.ir/t35639 https://cutt.ly/hYs27JU
yun.ir/uk6qh2 shorturl.at/dnzW3 https://tinyurl.com/r66u687z

 

منابع:

 

http://www.topmirae.net

https://www.inforad.co.kr

https://www.ccohs.ca

What is Acetone and How is it Used as an Industrial Solvent?

Acetone (Propanone)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.