پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

سولفات آمونیوم چیست ؟

سولفات آمونیوم چیست ؟

سولفات آمونیوم چیست ؟

 

 

سولفات آمونیوم ، سولفات دی آمونیوم یا نمک دی آمونیوم اسید سولفوریک نیز نامیده می شود ، ماده ایی جامد بلوری سفید رنگ و بدون بو است. مزه آن شور است. این ماده به راحتی در آب حل می شود اما در الکل یا  استون حل نمی شود.

 

 

 ترکیب شیمیایی این ماده در درجه اول در کودها استفاده می شود اما در سایر صنایع نیز مهم است. اگر چه برای انسان بسیار خطرناک تلقی نمی شود ، اما در صورت استفاده از آن باید اقدامات احتیاطی مهمی انجام شود.

 

 

خواص شیمیایی سولفات آمونیوم

 

 

این ماده به راحتی آب را جذب می کند ، بنابراین اگر در معرض هوای مرطوب قرار بگیرد ، روی سطوح مرطوب “پوسته” می شود.

 

 

فرمول شیمیایی سولفات آمونیوم است. وقتی سولفات آمونیوم با مواد قلیایی واکنش می دهد ، گاز آمونیاک می دهد. در انتها، سولفات آمونیوم کودی است که گاهی اوقات در ساخت مواد منفجره خانگی استفاده می شود.

 

 

موارد استفاده سولفات آمونیوم

 

 

در کودها

 

 

سولفات آمونیوم معمولاً به عنوان کود مصنوعی برای خاکهای قلیایی استفاده می شود. با وارد شدن به خاک مرطوب ، یون آمونیوم آزاد می شود. این مقدار کمی اسید ایجاد می کند ، که باعث کاهش تعادل pH خاک می شود.

 

 

همچنین ازت ، که به رشد گیاه کمک می کند ، کمک می کند. این ماده نسبتاً آهسته حل می شود و به همین دلیل ارزان تر از برخی کودهای مصنوعی دیگر است. این ماده منبع خوبی از آهن برای گیاهان شما است ، حتی اگر هیچ فاقد آن باشد.

 

 

این ماده قدیمی ترین شکل تولید کود ازت است. از نظر شیمیایی ، سولفات آمونیوم [(NH4) 2SO4] نمکی است که حاوی 21٪ نیتروژن و 24٪ گوگرد است.

 

 

چه چیزی در کیسه کود است؟

 

 

اکثر مردم می دانند که گیاهان برای رشد از نیتروژن استفاده می کنند. اگر یک کیسه 10 پوندی کود 5-5-5 بخرید ، به این معنی است که 5٪ از هر یک از مواد مغذی اولیه – نیتروژن (N) ، فسفر (P) و پتاسیم (K) را دریافت می کنید. این مقدار به 1/2 پوند از هر ماده غذایی و 8-1 / 2 پوند ماده پرکننده می رسد.

 

 

اگر یک کیسه 10 پوندی سولفات آمونیوم بخرید ، 2.10 پوند ازت ، 2.40 پوند گوگرد و 5.5 پوند پرکننده دریافت خواهید کرد. اکنون ، فکر نکنید که این پرکننده ها به سادگی فضا اشغال می کنند ، اگرچه گاهی اوقات این دقیقاً همان کاری است که انجام می دهند.

 

 

بیشتر این مواد پرکننده از سنگ آهک ماسه ای یا دانه بندی شده هستند. مناسب یا نبودن آن برای خاک شما به شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد.

 

 

سولفات آمونیوم و pH خاک

 

 

در مناطقی که خاک قلیایی دارند ، گوگرد به عنوان یک اسیدی کننده بسیار ملایم عمل می کند. اگر می خواهید گیاهان دوستدار اسید مانند زغال اخته ، کنگر فرنگی یا سیب زمینی پرورش دهید ، کاهش pH خاک می تواند برداشت شما و سلامت کلی گیاهان را به طور جدی بهبود بخشد.

 

 

این ماده دارای مقدار pH 5.5 است و گوگرد موجود در آن کمی کمک می کند. کاهش PH واقعی هنگامی اتفاق می افتد که میکروب های خاک ، آمونیوم را به نیترات تبدیل کنند ، در فرآیندی به نام نیتریفیکاسیون. اگر PH خاک شما کمتر از 6.0 است ، نباید از سولفات آمونیوم استفاده کنید.

 

 

بیشتر خاکهای خلیج فارس به 7.5 نزدیکتر هستند. خاکی که بیش از حد قلیایی (یا خیلی اسیدی) باشد جذب مواد مغذی و رشد را برای گیاهان دشوار می کند.

 

 

سولفات آمونیوم و آهن

 

 

بنابراین ، این ماده چگونه می تواند گیاهان شما را از آهن تهیه کند؟ pH خاک قابلیت جذب بسیاری از مواد مغذی را تعیین می کند. خاک کمی اسیدی ، جذب آهن موجود را برای گیاهان آسان تر می کند. مطمئناً ، اگر خاک شما آهن کم داشته باشد ، تمام سولفات آمونیوم در دنیا کمکی نمی کند. خاک خود را آزمایش کنید تا بدانید با چه چیزی کار می کنید. و اگر در منطقه ای با خاک قلیایی زندگی می کنید ، این ماده شیمیایی می تواند راهی عالی برای افزودن نیتروژن و کاهش pH خاک برای گیاهان سالم باشد.

 

 

استفاده در کوددهی

 

 

هنگام استفاده از سولفات آمونیوم به چمن یا باغ خود ، مطمئن شوید که بلافاصله آن را آبیاری کرده یا در خاک کار کنید. اگر بالای همه چیز بنشیند ، مقدار زیادی آمونیاک (نیتروژن) در جو از بین می رود.

 

 

به عنوان علف کش

 

 

این ماده همچنین بعنوان علف کش مورد استفاده قرار می گیرد زیرا باعث سوزاندن برگهای گیاهان شده و آنها را کاملاً از بین می برد یا حداقل آنها را ضعیف می کند تا از بین بروند

 

 

استفاده های دیگر آمونیوم سولفات

 

 

این ترکیب در تولید صفحه های مدار چاپی استفاده می شود. این ماده همچنین در مواد بازدارنده شعله وجود دارد زیرا دمای احتراق را کاهش می دهد و تولید باقی مانده یا کاراکترها را افزایش می دهد.

 

 

سولفات آمونیوم مخمر را فعال می کند ، بنابراین به افزایش نان تولید شده در صنعت کمک می کند و همچنین یک افزودنی غذایی برای اهداف عمومی است.

 

 

سرانجام ، این ماده نقش مهمی در تولید واکسن در طی فرآیند تصفیه بازی می کند. واکسن DTap که از کودکان در برابر دیفتری ، کزاز و سرفه بزرگ محافظت می کند ، از سولفات آمونیوم برای این منظور استفاده می کند.

 

 

سولفات آمونیوم و ایمنی مواد غذایی

 

 

برخلاف بسیاری از کودها ، که می تواند خطرناک باشد ، سولفات آمونیوم یک افزودنی غذایی است. سازمان غذا و داروی آمریكا سولفات آمونیم را به عنوان “ماده ایی كاملاً بی خطر شناخته شده” فهرست می كند. معمولاً برای تنظیم اسیدیته به آردها و نان ها اضافه می شود. همچنین برای بهبود اثربخشی به بسیاری از واکسن ها اضافه می شود. این ماده نمناک است ، به این معنی که رطوبت هوا را جذب می کند ، بنابراین حتما کیسه را محکم بسته نگه دارید.

 

 

خطرات استفاده از سولفات آمونیوم

 

 

این ماده شیمیایی به طور بالقوه هم برای افراد و هم برای محیط زیست خطرناک است ، بنابراین در استفاده از آن نیاز به دقت دارد. در صورت استنشاق می تواند باعث تحریک شدید و التهاب دستگاه تنفسی شود. خوردن یا نوشیدن این ماده باعث تحریک دستگاه گوارش مانند حالت تهوع ، استفراغ و اسهال می شود ، اگرچه سمی نیست ، مگر اینکه به مقدار زیاد مصرف شود.

 

 

تماس با پوست یا چشم باعث تحریک ، قرمزی ، خارش و درد می شود. همچنین ممکن است یک نوروتوکسین باشد ، به این معنی که می تواند باعث سردرگمی و تغییرات رفتاری شود.

 

 

اجتناب از قرار گرفتن در معرض سولفات آمونیوم

 

 

مانند هر ماده شیمیایی بالقوه سمی ، به دلیل خطرات استفاده از این ماده , رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از این ماده بسیار مهم است. سولفات آمونیوم را فقط در محلی با تهویه مناسب یا ماسک تنفسی شخصی استفاده کنید.

 

 

در صورت امکان استفاده از محلول های گردگیری یا پاشش از عینک های ایمنی شیمیایی و / یا محافظ ایمنی کامل صورت استفاده کنید. همچنین پوشیدن چکمه ، دستکش و پیش بند یا روپوش روتختی ساخته شده از ماده غیر قابل نفوذ مانند PVC از تماس پوست جلوگیری می کند. در صورت قرار گرفتن در معرض سولفات آمونیوم ، هر منطقه کاری باید دارای ایستگاه شستشوی چشم و دوش اضطراری باشد.

 

 

در حالی که سولفات آمونیوم به عنوان کود استفاده می شود و بنابراین به راحتی در دسترس است ، نباید از آن به راحتی استفاده کرد. انجام اقدامات احتیاطی اساسی به شما امکان می دهد مزایای استفاده از سولفات آمونیوم را بدون به خطر انداختن خود به دست آورید.

 

 

فرمول و سایر مشخصات

 

 

NH4)2SO4)

جرم مولی: 132.14 گرم در مول
تراکم: 1.769 گرم در سانتی متر مکعب (20 درجه سانتیگراد)
نقطه ذوب: 235 تا 280 درجه سانتیگراد (455 تا 536 درجه فارنهایت ؛ 508 تا 553 کیلوگرم) (تجزیه می شود)

 

 

—————————————————————

 

 شرکت پک هاوس فروشنده آمونیوم سولفات با بالاترین کیفیت و قیمت ویژه می باشد.

 

 

جهت خرید این ماده با کارشناسان ما به شماره ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ تماس بگیرید.

 

 

و چنانچه هرگونه سوالی در این زمینه دارید, نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان جهت مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند.

 

—————————————————————

 

منبع:

https://www.aluminummanufacturers.org/

https://www.thedailygarden.us/

https://b2n.ir/r61614

https://bit.ly/2S7qVyw

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.