پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

معرفی پلی استایرن و کاربردهای این ماده

معرفی پلی استایرن و کاربردهای این ماده

پلی استایرن چیست ؟

 

 

 

 

 

پلی استایرن (در لفظ انگلیسی :‌ Polystyrene یا PS) یک پلاستیک همه منظوره میباشد که برای تولید تعداد زیادی از محصولاتی که کاربرد مصرفی دارند استفاده می شود. Polystyrene  به عنوان یک پلاستیک سخت و جامد ، اغلب در محصولاتی که به وضوح نیاز دارند ، مانند بسته بندی مواد غذایی و مواد آزمایشگاهی ، استفاده می شود.

 

از پلی استایرن هنگامی که با مواد مختلف رنگی ، مواد افزودنی یا پلاستیک های دیگر ترکیب می شود ،  برای ساخت لوازم خانگی ، لوازم الکترونیکی ، قطعات خودرو ، اسباب بازی ها ، گلدان های باغبانی و تجهیزات و موارد دیگر استفاده می شود.

 

 

پلی استایرن

پلی استایرن منبسط شده

 

ماده ای فومی شکل از پلی استایرن ساخته می شود که پلی استایرن منبسط شده (EPS) یا پلی استایرن اکسترود شده (XPS) نامیده می شود و از نظر خصوصیات عایق و بالشتک ارزش گذاری می شود.

 

فوم پلی استایرن  به طور گسترده ای برای ساخت عایق بندی منزل و لوازم خانگی ، بسته بندی محافظ سبک ، تخته های موج دار ، سرویس های مواد غذایی و بسته بندی مواد غذایی ، قطعات خودرو ، سیستم های تثبیت کننده جاده و جاده و غیره استفاده می شود. این فوم می تواند بیش از 95 درصد هوا باشد.

 

“پلی استایرن” از طریق رشته ای یا پلیمریزاسیون ، استایرن ، ماده شیمیایی اصلی در ساخت بسیاری از محصولات ساخته می شود.

 

استایرن به طور طبیعی در غذاهایی مانند توت فرنگی ، دارچین ، قهوه و گوشت گاو نیز وجود دارد.

 

کاربردهای پلی استایرن

کاربردهای پلی استایرن

 

PS در لوازم خانگی

 

یخچال و فریزر ، تهویه مطبوع ، اجاق گاز ، مایکروویو ، جاروبرقی ، مخلوط کن. این وسایل و لوازم خانگی اغلب با پلی استایرن (جامد و فوم ) ساخته می شوند زیرا Polystyrene بی اثر است یعنی با مواد دیگر واکنش نمی دهد و مقرون به صرفه و ماندگار است.

 

 

PS در خودرو

 

برای ساخت بسیاری از قطعات خودرو از Polystyrene  (جامد و فوم) استفاده می شود. از جمله دستگیره ها ، پانل های ابزار ، تر و تمیز ، پانل های درب جذب انرژی و کف مرطوب کننده صدا. فوم پلی استایرن همچنین به طور گسترده ای در صندلی های محافظ کودک استفاده می شود.

 

 

PS در الکترونیک

 

از PS برای محفظه و سایر قطعات تلویزیون ، رایانه و انواع تجهیزات IT استفاده می شود ، جایی که ترکیب فرم ، عملکرد و زیبایی لازم است.

 

ps

 

 

PS در خدمات غذایی

 

بسته بندی خدمات غذایی Polystyrene معمولاً بهتر عایق بندی میشوند ، مواد غذایی را تازه تر نگه می دارد و هزینه ش هم نسبت به گزینه های دیگر کمتر است.

 

 

PS در عایق

 

کف سبک Polystyrene  عایق حرارتی بسیار خوبی را در بسیاری از کاربردها ، مانند دیوارهای ساختمان و سقف ، یخچال و فریزرها و تاسیسات سردخانه صنعتی فراهم می کند. عایق پلی استایرن بی اثر ، بادوام و مقاوم در برابر صدمات ناشی از آب است.

 

 

پلی استایرن در پزشکی

 

PS وضوح و سهولت در استریل کردن را دارد. و به همین دلیل برای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی ، از جمله سینی های کشت بافت ، لوله های آزمایش ، ظروف پتری ، اجزای تشخیصی ، محفظه های کیت های آزمایش و دستگاه های پزشکی استفاده می شود.

 

انواع پلی استایرن

PS در بسته بندی

 

از PS در هر دوحالت جامد و فوم به طور وسیع برای محافظت از محصولات مصرفی استفاده می شود. موارد CD و DVD ، بسته بندی مواد غذایی ، سینی های گوشت / مرغ و کارتن های تخم مرغ به طور معمول با Polystyrene ساخته می شوند تا از آسیب یا فساد محافظت کنند.

 

 

خواص پلی استایرن

 

پلی استایرن یک ترموپلاست کالای شفاف ، بی شکل و غیرقطبی است که پردازش آن آسان است و به راحتی می تواند به تعداد زیادی از محصولات نیمه تمام مانند فوم ، فیلم و ورق تبدیل شود. این یکی از بزرگترین پلاستیکهای پر حجم, متشکل از حدود هفت درصد از کل بازار گرمانرم می باشد .

 

PS یک عایق الکتریکی بسیار خوب است ، به دلیل عدم کریستالی بودن از شفافیت نوری بسیار خوبی برخوردار است و در برابر اسیدها و بازهای رقیق شده مقاومت شیمیایی خوبی دارد.

 

همچنین به راحتی می توان تعداد زیادی از کالاهای نهایی را تولید کرد زیرا این ماده یک مایع چسبناک بالاتر از دمای گذار شیشه ای آن است که می توان به راحتی قالب بندی کرد.

 

با این حال ، پلی استایرن دارای چندین محدودیت است. این ماده توسط حلالهای هیدروکربنی مورد حمله قرار می گیرد ، دارای اکسیژن ضعیف و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش است و نسبتاً شکننده است ، یعنی به دلیل سفتی ستون فقرات پلیمری قدرت ضربه ضعیفی دارد.

 

علاوه بر این ، درجه حرارت بالایی آن برای استفاده مداوم به دلیل عدم بلورینگی و دمای انتقال شیشه ای پایین آن در حدود Tg = 373 K (100 درجه سانتی گراد) نسبتاً پایین است . در زیر T g آن ، استحکام کششی متوسط ​​تا زیاد (35 – 55 مگاپاسکال) اما مقاومت ضربه ای پایین (15 – 20 J/m) دارد. با وجود همه این ضعف ها ، پلیمرهای استایرن پلاستیک های کالایی با حجم بالا بسیار جذاب هستند.

 

برخی از نقاط ضعف آن را می توان با کوپلیمریزاسیون با سایر مونومرها برطرف کرد. به عنوان مثال ، پلی استایرن را می توان با متیل متاکریلات کوپلیمریزه کرد. کوپلیمر پلی (استایرن-کو متیل متاکریلات) (PSMMA) وضوح بیشتری دارد و پایداری شیمیایی و UV را بهبود می بخشد.

 

یکی از مهمترین کوپلیمرهای استایرن پلی (استایرن-کو اکریلونیتریل) (PSAN) است. این ماده مقاومت شیمیایی ، پایداری حرارتی بهتر و خواص مکانیکی را بهبود بخشیده است. با این حال ، این کوپلیمرها اغلب محصولات زرد رنگی تولید می کنند.

 

احتمالاً پلی (استایرن-کو-بوتادین) ( SBR ، SBS ) و پلی (استایرن-Co-acrylonitrile-co-butadiene) (ABS) دارای اهمیت یکسانی هستند . هر دو کوپلیمر دارای استرس و مقاومت در برابر ضربه بسیار بالا هستند و ABS مقاومت کششی بالاتری نسبت به PS خالص دارد.

 

برای افزایش مقاومت در برابر حرارت ، گاهی استایرن با مقادیر کمی از انیدرید مالئیک کوپلیمریزه می شود یا با این مونومر به یک ساختار متناوب کوپلیمر می شود. پلی کوپلیمر (استایرن-CO-مالئیک انیدرید) (PSMA) دارای T بالاتر گرم از پلی استایرن خالص (400-430 K)، مقاومت در برابر حرارت بهبود یافته و پایداری ابعادی بالا.

 

بسیاری از مشتقات استایرن در مقیاس آزمایشگاهی سنتز شده اند و برخی نیز به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته اند. با این حال ، هیچ پلیمر استایرن دیگر به یک ترموپلاستیک کالای بزرگ تبدیل نشده است. α- متیل استایرن ، o- ، m- و p-methylstyrene ، متوکسی استایرن ، کلروستایرن ، دیوینیل بنزن و p-divinylbenzene از جمله مواردی هستند که به صورت تجاری تولید می شوند. بعداً به عنوان عامل اتصال دهنده در تعداد زیادی از مواد مختلف پلیمری استفاده می شود.

 

PS یک پلاستیک تجزیه پذیر نیست و در برابر فوتولیز مقاوم است. این یکی از عوامل اصلی ایجاد آوار در اقیانوس است. اگرچه پلی استایرن قابل بازیافت است ، اما در بسیاری از نقاط جهان بازیافت نمی شود. بزرگترین مشکل پلی استایرن قابل ارتقا (EPS) است. به دلیل چگالی کم ، فضای نسبتاً زیادی را در محل دفن زباله اشغال می کند.

در سال های اخیر ، صنعت بسته بندی (مواد غذایی) پلاستیک های عایق جایگزین برای کاربردهای حرارتی ایجاد کرده است ، مانند ورسالیت که یک پلی پروپیلن منبسط شده (PP) است که می تواند به همراه سایر محصولات PP در جریان بازیافت عمومی بازیافت شود. ما انتظار داریم که سایر رزین های کم هزینه و چگالی کم سهم بازار را در کاربردهای سنتی بزرگ پلی استایرن منبسط شونده به دست آورند.

 

 

پاسخ به سوالات مهم در مورد PS

 

 

سازمان های بهداشت عمومی در مورد بسته بندی خدمات غذایی پلی استایرن چه می گویند؟

 

مقامات بهداشت عمومی استفاده از بسته بندی سرویس های بهداشتی و یکبار مصرف مواد غذایی (مانند پلی استایرن) را در شرایط مناسب تشویق می کنند. بسته بندی خدمات غذایی یکبار مصرف می تواند به کاهش بیماریهای منتقله از طریق غذا در خانه ها ، بیمارستان ها ، مدارس ، خانه های سالمندان ، سفره خانه ها و رستوران ها کمک کند.

 

 

آژانس های نظارتی در مورد ایمنی بسته بندی خدمات غذایی PS چه می گویند؟

 

در ایالات متحده ، FDA دقیقاً کلیه مواد بسته بندی مواد غذایی ، از جمله پلی استایرن را تنظیم می کند. FDA برای دهه ها اظهار داشته است که Polystyrene برای استفاده در تماس با غذا بی خطر است. کمیسیون اروپا / سازمان ایمنی غذایی اروپا و سایر نهادهای نظارتی نیز به نتایج مشابهی رسیده اند.

 

 

کارشناسان علمی در مورد ایمنی بسته بندی سرویس های غذایی پلی استایرن چه می گویند؟

 

از سال 1999 تا 2002 ، یک هیئت متخصص بین المللی 12 نفره که توسط مرکز تجزیه و تحلیل ریسک هاروارد انتخاب شده بود ، یک بررسی جامع از خطرات احتمالی سلامتی مرتبط با محیط کار و محیط زیست در معرض استایرن انجام داد.

 

دانشمندان تمام داده های منتشر شده در مورد میزان استایرن موجود در رژیم غذایی را به دلیل مهاجرت از بسته بندی تماس مواد غذایی بررسی کردند. دانشمندان نتیجه گرفتند که هیچ نگرانی از قرار گرفتن در معرض استایرن از طریق غذا یا از PS مورد استفاده در برنامه های تماس با غذا ، مانند بسته بندی و ظروف سرویس غذا وجود ندارد.

 

پلی استایرن چیست؟

آیا ممکن است که مواد از بسته بندی به مواد غذایی انتقال یابند ؟

 

تمام بسته بندی ها – شیشه ، آلومینیوم ، کاغذ و پلاستیک (مانند Polystyrene ) – حاوی موادی است که می تواند مقدار بسیار کمی به غذاها یا نوشیدنی ها انتقال یابند. این یکی از دلایلی است که FDA در وهله اول بسته بندی مواد غذایی را تنظیم می کند. مطمئن باشید که مقدار موادی که در واقع ممکن است انتقال یابند, بی خطر است.

 

داده های آزمایشی ارائه شده به FDA نشان می دهد که انتقال استایرن از محصولات غذایی پلی استایرن بسیار ناچیز است و انتظار می رود به طور قابل توجهی زیر حد ایمنی تعیین شده توسط خود FDA باشد. 10 هزار برابر کمتر از میزان دریافتی روزانه FDA.

 

 

استایرن از کجا آمده است؟

 

استایرن به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد. ساختار شیمیایی آن مشابه آلدئید دارچین (ماده شیمیایی ایجاد کننده طعم دارچین) است. استایرن همچنین به عنوان یک بلوک ساختمانی برای مواد مورد استفاده در ساخت اتومبیل ، الکترونیک ، قایق ، وسایل نقلیه تفریحی ، اسباب بازی ها و محصولات بی شماری دیگر تولید می شود.

 

 

افراد چگونه ممکن است در تماس با استایرن باشند؟

 

افراد می توانند از طریق مقادیر کمی که ممکن است در هوا وجود داشته باشد (در درجه اول از اگزوز اتومبیل و دود سیگار) و در مواد غذایی و بسته بندی با استایرن در تماس باشند. PSبه طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند دارچین ، گوشت گاو ، دانه های قهوه ، بادام زمینی ، گندم ، جو دوسر ، توت فرنگی و هلو وجود دارد. علاوه بر این ، FDA , پلی استایرن را به عنوان یک افزودنی غذایی که می تواند به مقدار کم به محصولات پخته شده ، محصولات لبنی منجمد ، آب نبات ، ژلاتین ، پودینگ و سایر مواد غذایی اضافه شود, تأیید کرده است.

 

 

پلی استایرن از چه ساخته شده است؟

 

بسیاری از افراد به اشتباه از نام STYROFOAM® برای اشاره به پلی استایرن در خدمات غذایی استفاده می کنند. STYROFOAM® یک علامت تجاری ثبت شده از شرکت شیمیایی Dow است که به محصولات ساختمانی مارک دار خود اشاره دارد.

 

 

موارد استفاده از PS چیست؟

 

بیش از ۷۰ سال است که پلی استایرن به عنوان یک ماده شیمیایی برای ساخت مواد مورد استفاده در طیف گسترده ای از محصولات نهایی مصرفی ، مانند ظروف غذا ، لاستیک لاستیک ، عایق ساختمان ، پشت فرش و بدنه قایق ، تخته های موج دار ، آشپزخانه مسکونی,میزهای پیشخوان ، وان ها و محفظه های دوش مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

تفاوت استایرن و پلی استایرن چیست؟

 

تفاوت در شیمی است . استایرن مایعی است که می تواند برای ایجاد پلی استایرن ، یک پلاستیک جامد که خواص مختلفی را نشان می دهد ، از نظر شیمیایی مرتبط شود. از پلی استایرن برای تولید انواع محصولات مصرفی مانند ظروف سرویس غذا ، بالشتک برای حمل و نقل الکترونیک و عایق های ظریف استفاده می شود.

 

 

فوم پلی استایرن اکسترود شده چیست؟

 

فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS) یک عایق سفت است که از پلیمر پلی استایرن نیز تشکیل شده است ، اما با استفاده از یک فرآیند اکستروژن تولید می شود. این نوع عایق می تواند مصرف انرژی ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به کنترل دمای داخل ساختمان کمک کند.

 

 

منبع:

https://www.chemicalsafetyfacts.org/

 

https://cutt.ly/6n0lFta shorturl.at/hyES5 https://b2n.ir/j92935
https://tinyurl.com/nmub785n yun.ir/ujn8ke https://bit.ly/3qh1oAe

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.