پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

همه چیز درباره ی زایلین و پارازایلین

همه چیز درباره ی زایلین و پارازایلین

زایلین چیست؟ پارازایلین چیست ؟

 

زایلین ( در لفظ انگلیسی : xylene ) یک ماده مایع شیمیایی و بخار بی رنگ است. ماده شیمیایی زایلین با بوی شیرین و هیدروکربن آلی فرار است. این ماده و ترکیبات آن در بسیاری از صنایع ، پزشکی ، دندانپزشکی و حتی در محصولات خانگی نیز یافت می شوند. به دلیل استنشاق و خطرات تحریک کننده ، افراد باید از اطراف آن مراقبت کنند.

 

زایلین در بسیاری از صنایع از جمله دارو ، دندانپزشکی و پلاستیک استفاده می شود. این ماده به عنوان یک حلال ، ماده پاک کننده ، روان کننده ، پیش ماده پلی استر و موارد دیگر استفاده می شود.

 

زایلین در آب محلول نیست و در صورت ترکیب روی آب متراکم تر شناور می شود. در دمای اتاق قابل اشتعال است. این نام از xylong ، کلمه یونانی چوب گرفته شده است ، زیرا در روح چوب خام یافت می شود. فرمول شیمیایی زایلن C8H10 یا به طور خاص تر (C6H4) (CH3) 2 است.

 

 

در زیر گوشه ایی از اثرات زایلین را مشاهده میکنید:

 

 

 

از دیگر مترادف های زایلین می توان به زایلن, دی متیل بنزن ، متیل تولوئن ، زایلول و زایلن های مخلوط اشاره کرد. ساختار زایلین از دو گروه متیل متصل به یک حلقه شش کربنی تشکیل شده است. سه ایزومر اصلی زایلین وجود دارد که اورتو زایلین، متا زایلین و پاراکسیلن نامیده می شوند. ایزومر چهارم اتیل بنزن است. متا زایلین یکی از اجزای اصلی زایلین با درجه تجاری است. پاراکسیلن دارای تعدادی استفاده در صنعت تولید پلیمر است.

 

زایلین از هوا سنگین تر است. این یک مایع فرار است که گاز خود را می دهد. بوی نامطبوع و شیرین زایلین هشداری برای خاصیت سمی آن است. این بو را می توان در غلظت هوا تا حد یک قسمت در میلیون (PPM) تشخیص داد! زایلول می تواند با اسیدهای قوی و اکسید کننده ها واکنش نشان دهد.

 

 

پارازایلین

 

 

موارد استفاده از زایلین

 

زایلین یکی از برترین مواد شیمیایی تولید شده است و معمولاً از نفت خام حاصل می شود. استفاده از زایلین بسیار زیاد است ، هم در حالت خالص و هم در ترکیبات. به طور گسترده ای در چندین صنعت و همچنین در عرصه های دندانپزشکی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

زایلین در بافت شناسی

 

در بافت شناسی ، از زایلول برای پردازش و لکه گیری بافت ها استفاده می شود. سپس می توان از این بافت ها در میکروسکوپ استفاده کرد. این به تکنسین های آسیب شناسی هیستوپاتی کمک می کند که برای تعیین وجود بیماری به بافت ها نگاه می کنند.

 

در پردازش بافت ، بافت باید در محیطی (مانند پارافین) تعبیه شود تا از آن حمایت کند و اجازه دهد بدون آسیب رساندن به بافت ، برش داده شود. پس از آن بافت ثابت شده کم آب شده و با افزایش درجه الکل ، آب را از بافت خارج می کند. با این حال ، الکل با پارافین قابل اختلاط نیست (چیزی که با هم مخلوط شود می تواند به خوبی با ماده دیگری مخلوط شود). همانطور که اتفاق می افتد ، زایلین با پارافین بسیار مخلوط می شود. دلیل این که زایلین برای پردازش بافت به خوبی کار می کند این است که باعث شفافیت بافت ها می شود تا پارافین بتواند بافت را کاملاً در بر بگیرد. و هنگام تهیه اسلایدها برای میکروسکوپ ، زایلین می تواند موم باقیمانده را از اسلایدها پاک کند.

 

در این حالت از آن به عنوان عامل پاکسازی استفاده می شود. این به رنگ آمیزی اسلاید کمک می کند تا ویژگی های بافت به راحتی در زیر میکروسکوپ مشاهده شود. در حالی که گزینه های پیشنهادی برای زایلین در پردازش بافت وجود دارد ، اما همچنان بهترین ماده شیمیایی برای اهداف پردازش و رنگ آمیزی بافت محسوب می شود.

 

 

زایلین روان کننده

 

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از زایلول به عنوان  روان کننده است و از این رو در روغن موتور یا روغن ترمز استفاده می شود. از خصوصیات حلال قوی زایلین در چاپ ، لاستیک و پردازش چرم استفاده می شود. زایلول یکی از اجزای روان کننده های روغن موتور ، رنگ و مواد رقیق کننده رنگ ، جلا ، واکس ، ضد یخ ، مواد درزگیر ، چسب ها و حتی بنزین و سیگار است. در برخی از چسب ها از زایلین استفاده می شود.

 

 

زایلین پاک کننده

 

از زایلین به عنوان پاک کننده نیز استفاده می شود.

 

 

سایر کاربردهای زایلول

 

استفاده های اضافی از زایلول شامل افزودن آن به آفت کش ها و ضد عفونی کننده ها است.

 

 

زایلین

 

موارد مشترک پاراکسیلن

 

پاراکسیلن یکی از سه ایزومر زایلول است. می توان آن را با تبلور و جذب ساخت. استفاده از پاراکسیلن شامل مواد اولیه برای سایر مواد است. یکی از اصلی ترین موارد استفاده در پاراکسیلن در سنتز پلیمر است. این امر پاراکسیلن را در تولید پلی اتیلن ترفتالات یا PET کاملاً ضروری می کند.

 

از پاراکسیلن برای ساخت ترفتالیک اسید یا TPA استفاده می شود. اسید ترفتالیک خالص یا PTA ؛ و دی متیل ترفتالات یا DMT. سپس از این سه ماده شیمیایی برای ساخت PET استفاده می شود. PET به نوبه خود یک ماده اصلی در الیاف و فیلمهای مختلف پلاستیکی است. به دلیل اینکه یکی از اجزای اصلی بطری های پلاستیکی نوشابه ، بطری های شوینده ، بطری های تمیز کننده های خانگی مختلف و مواد آرایشی شناخته شده است.

 

در فیلم های اوروگرافیک و اشعه ایکس استفاده می شود. بسته بندی مواد غذایی همچنین ممکن است حاوی PET باشد ، و همچنین به عنوان یک جز الیاف پلی استر برای مواردی مانند لباس و پارچه های خانگی عمل می کند. جذابیت بسیار زیاد PET قابلیت انعطاف پذیری آن ، قیمت مناسب آن ، عدم خرد شدن و قابلیت بازیافت آن است.

 

از آنجا که یکی از موارد استفاده از پاراکسیلن شامل سنتز PTA است ، همچنین در ساخت سایر ترکیبات مانند سیکلوهگزانیدیمتانول ، ترفتالوئیل کلراید و سایر پلیمرهای دیگر نیز نقش دارد. تطبیق پذیری مداوم پاراکسیلن ادامه تقاضای آن را تضمین می کند.

 

 

موارد استفاده از اسید p-xylen-2-sulfonic

 

اسید P- زایلن-2-سولفونیک  نیز نامیده می شود ، یک ترکیب گوگردی حاوی زایلول است. این ماده به عنوان یک اسید سولفونیک ذکر شده و از نظر بیوشیمیایی در نظر گرفته شده است. اسید P- زایلول -2-سولفونیک در اتانول محلول است. به عنوان یک پودر کریستالی سفید تولید می شود. کاربردهای گسترده ای برای اسید p-xylen-2-sulfonic وجود ندارد. استفاده اصلی از اسید p-xylen-2-sulfonic به عنوان معرف برای تعیین سطح کلسترول سرم است.

 

 

زایلین

 

 

خطرات قرار گرفتن در معرض زایلین

 

در حالی که زایلول کاربردهای ارزشمند بسیاری را در صنایع مختلف ارائه می دهد ، برای افرادی که از نزدیک با این ترکیب شیمیایی کار می کنند خطرات خاص خود را دارد. کودکان بیشتر از بزرگسالان تحت تأثیر زایلن قرار می گیرند ، بنابراین باید برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آنها فوق العاده مراقبت شود.

 

 

خطرات اصلی

 

خطرات اصلی در معرض زایلول شامل اثرات استنشاق یا تماس با پوست یا چشم است. زایلول به عنوان ماده سرطان زا طبقه بندی نمی شود. زایلول یک سیستم کاهش دهنده عصبی مرکزی تلقی می شود ، به این معنی که سیستم عصبی مرکزی را کند می کند. تنفس در زایلین می تواند باعث سرگیجه ، حالت تهوع ، غش ، سردرد و حتی استفراغ شود. نقص بینایی و مشکل نیز ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض زایلین ایجاد شود. سایر علائم شدید ممکن است شامل لرزش ، آریتمی قلب و ورم ریوی باشد.

 

 

حلالیت چربی بالا

 

گرچه مشخص نیست که چگونه زایلول منجر به سمیت در بدن می شود ، اما دانشمندان فکر می کنند که این امر می تواند به دلیل کیفیت حلالیت چربی بالا باشد. از این طریق می تواند با لیپیدها در غشای سلول های عصبی قابل حل باشد و در نتیجه بر پروتئین های عصبی تأثیر بگذارد. برای تعیین روش سمیت ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

زایلین همچنین خطرات پوستی و چشم دارد و محرک پوست محسوب می شود. پوست به سرعت آن را جذب می کند. از آنجا که زایلول در از بین بردن چربی ها بسیار کارآمد است ، هرگونه تماس با پوست همان اثر را خواهد داشت. این می تواند منجر به خشک شدن و ترک خوردن پوست و درماتیت شود.

 

اگر زایلول با چشم تماس پیدا کند ، می تواند به قرنیه آسیب برساند. هنگام کار با زایلول استفاده از عینک ایمنی بسیار مهم است. هرگونه مصرف خوراکی از طریق دهان باید بسیار جدی گرفته شود و همچنین با کمک سریع پزشکی دریافت کنید.

 

 

اقدامات محافظتی

 

قرار گرفتن در معرض طولانی تر در معرض زایلین خطر بیشتری ایجاد می کند. حتی بوییدن آن می تواند اعضای اصلی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. بهترین اقدامات محافظتی که می توانید در مورد زایلول انجام دهید کار در محیط تهویه مناسب مانند هود است که به سرعت خارج از ناحیه تخلیه می شود. ماسک تنفسی در صورت لزوم و از عینک محافظ ، دستکش ، لباس محافظ و پیش بند مناسب استفاده کنید.

 

افراد در معرض تماس باید از آلودگی خارج شده و به دنبال کمک پزشکی باشند. از آنجا که زایلول سنگین تر از هوا است ، می تواند در جیب های نزدیک به زمین قرار بگیرد. بنابراین عاقلانه است که افراد را از مناطق کم ارتفاع نزدیک به آلودگی زایلول خارج کنید.

 

همچنین ، هر بخار “زایلین” که در لباس به دام افتاده باشد ، می تواند بر امدادگران تأثیر بگذارد. به افرادی که به طور منظم با زایلول کار می کنند باید معاینات روتین پزشکی انجام شود و مایعات بدن تحت نظر قرار گیرند. همیشه برگه های اطلاعات ایمنی مواد را در مناطقی که از زایلول و سایر مواد شیمیایی قدرتمند استفاده می کنند ، مرور کنید.

 

 

زایلین

پارازایلین چیست ؟

 

 

پارازایلین (PX) بزرگترین ایزومر حجم زایلین های مخلوط است. حدود 98٪ PX در زنجیره پلی استر ، عمدتا در تولید رزین های بطری فیبر ، فیلم و پلی اتیلن ترفتالات (PET) ، از طریق یکی از دو واسطه – اسید ترفتالیک خالص (PTA) یا دی متیل ترفتالات (DMT) مصرف می شود. مقدار کمی PX به عنوان حلال و تولید دی پاراکسیلن و علف کش استفاده می شود.

 

 

بازار پارازایلین با افزایش مصرف PTA در ساخت پلی استر رشد شدیدی را تجربه کرده است. تقاضای DMT به آرامی در حال کاهش است زیرا تولید کنندگان پلی استر مسیر اقتصادی PTA را ترجیح می دهند گرچه تقاضای DMT در تولید پلیمرهای مهندسی مانند پلی بوتیلن ترفتالات در حال افزایش است.

 

 

در آسیا ، بیشتر رشد پلی استر مربوط به فیبر است که تقریباً دو سوم تقاضای جهانی را تشکیل می دهد. از این پارچه برای تهیه لباس و وسایل منزل مانند روتختی ، روتختی ، پرده و پارچه استفاده می شود.

 

 

الیاف پلی استر همچنین با الیاف طبیعی مانند پنبه چرخانده می شود و پارچه ای با خواص بهبود یافته مانند مقاومت در برابر چروک تولید می شود. در آمریکای شمالی و اروپا ، با مهاجرت صنعت نساجی به آسیا ، تولید الیاف پلی استر راکد بوده و یا حتی در حال کاهش است.

 

 

با این حال ، این کاهش با رشد شدید بازار رزین بطری PET جبران شده است ، که اکنون بیش از 30٪ از تقاضای پلی استر جهانی را تشکیل می دهد. این رشد عمدتا از جایگزینی شیشه در بطری های نوشابه و آب معدنی حاصل شده است. PET همچنین در بازارهای بیشتری مانند نوشیدنی های ورزشی ، آب میوه و محصولات غذایی مانند روغن ، سس ها و سس ها کاربردهایی پیدا کرده است.

 

 

زایلین

 

بازار جهانی پارازایلین

 

بازارهای جهانی PX از سال 2006 تا 2007 با کمبود مواجه بوده است. طبق گفته مشاوران مستقر در انگلستان ،  در این دوره ، نرخ استفاده از پارازایلین بسیار بالاتر از 90٪ بوده است. بازارهای آسیا به ویژه با تقاضا بیش از میزان عرضه محدود شده اند.

 

 

محل اصلی خروج پارازایلین الیاف پلی استر است. تقاضای جهانی برای PX به شدت در حال رشد است و انتظار می رود این روند ادامه یابد. رشد در آسیا با میانگین 8.5٪ / سال در مدت مشابه بیشتر است ، که توسط چین هدایت می شود. زمینه های اصلی رشد در خاورمیانه و آسیا ، به ویژه چین خواهد بود.

 

 

طبق Tecnon OrbiChem ، افزوده های برنامه ریزی شده در این مناطق به 1.6 میلیون تن در سال 2007 ، 2.5 میلیون تن در سال در سال 2008 و عظیم 4.4 میلیون تن در سال در سال 2009 رسید . تا سال 2010 ، مازاد ظرفیت PX میزان 8 میلیون شد .

 

 

با این حال ، پیشرفت در پروژه هایی که مدت زمان بیشتری از برنامه پیش بینی شده یا اصلاً به نتیجه نرسیده است ، می تواند به سمت عرضه مفرط پیش برود.

 

 

رشد پارازایلین

 

با وجود افزایش چشمگیر ظرفیت در چین – از 2.3 میلیون تن در سال در سال 2003 به 11 میلیون تن در سال در سال 2013 – به دلیل ناکافی بودن ظرفیت پارازایلین برای پوشش دادن ظرفیت PTA ، در پنج سال آینده به عنوان وارد کننده خالص قابل توجه باقی خواهد ماند.

 

 

از طرف دیگر ، در نتیجه پروژه های جدید پالایشگاه صادرات گرا ، خاورمیانه ، رشد بیش از ظرفیت PTA را افزایش خواهد داد. قرار است این کشور با یک بازار هدف چین به یک صادر کننده عمده تبدیل شود. در همین زمان انتظار می رود صادرات آمریکای شمالی به چین از اهمیت بیشتری برخوردار شود.

 

 

رشد تقاضا در ایالات متحده با 3.2٪ / سال تا 2010 کندتر بوده است . براساس ICB ، مصرف ایالات متحده از 3.44 میلیون تن در سال 2006 به 3.90 میلیون تن در سال 2010 افزایش یافت. واردات در سال 2006 1.13 میلیون تن در حالی بود که صادرات 918000 بود.

 

 

ارتباط PX و پلی استر

 

تقاضای PX بسیار وابسته به بازار پلی استر است که در سال های اخیر ، بسته به بخش ، ثروت های مختلفی در ایالات متحده دیده است. با این حال ، اخیراً بازار پلی استر عملکرد بهتری داشته است.

 

 

با افزایش استفاده در بخش خودرو ، فروش فیبر برای تولیدکنندگان رشته های پلی استر بهبود یافته است. تولیدکننده های اصلی پلی استر نرخ بهره بالاتر از ظرفیت را با عملکرد فیبری پودر و بخش های غیر بافته شده گزارش می دهند. همچنین در بخش پوشاک بهبود یافته است. بهترین عملکرد بازار رزین بطری PET با رشد تقاضا 6٪ در سال بوده است.

 

 

مرحله خارج شدن متیل بوتیل اتر سوم (MTBE) در ایالات متحده به عنوان اکسیژنات موجود در بنزین می تواند بر در دسترس بودن و قیمت PX تأثیر بگذارد. جایگزینی MTBE با اتانول در استخر بنزین منجر به نیاز به یافتن گزینه هایی برای افزایش مقادیر اکتان شده است. یک راه حل افزایش کسر معطر با مقادیر بالاتر مخلوط بنزین است که زایلین ها را از کاربردهای شیمیایی بیرون می کشد.

 

 

موارد استفاده و مزایای پارازایلین

 

پارازایلین به عنوان ماده اولیه (یا “بلوک ساختمان”) برای تولید سایر مواد شیمیایی صنعتی ، به ویژه اسید ترفتالیک (TPA) ، ترفتالیک اسید خالص (PTA) و دی متیل ترفتالات (DMT) به طور گسترده ای استفاده می شود. از TPA ، PTA و DMT برای تولید پلی استرهای پلی اتیلن ترفتالات (PET) ، نوعی پلاستیک استفاده می شود.

 

 

بطری های ساخته شده از پلاستیک PET به عنوان ظروف آب ، سودا و سایر نوشیدنی ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا PET سبک ، مقاوم در برابر خرد شدن و قوی است. علاوه بر این ، PET به نگه داشتن گاز در نوشیدنی های گازدار کمک می کند زیرا دارای خواص دی اکسید کربن قوی است.

 

 

سایر موارد استفاده PET شامل: ظروف لوازم آرایشی ، آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات مصرفی. پارچه های پرده ، تودوزی و لباس. فیلم برای اشعه ایکس ، نوارهای مغناطیسی ، فیلم عکاسی و عایق الکتریکی. و بسته بندی برای کیسه های جوش ، گوشت های فرآوری شده ، فیلم های کوچک کننده و بسته های تاول زده شده می باشد.

 

 

استفاده و مزایای اطلاعات ایمنی پارازایلین

 

پارازایلین عمدتا یک ماده شیمیایی صنعتی است. بنابراین ، بیشترین فرصت برای مواجهه با پاراکسیلن توسط انسان در تاسیسات صنعتی که مورد استفاده قرار می گیرد ، اتفاق می افتد.

 

 

از آنجا که پارازایلین قابل اشتعال است ، تأسیسات صنعتی با رعایت ایمنی و با روشهایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض احتراق احتمالی و تهویه محلهای ذخیره سازی ، آنرا کنترل می کنند. تأسیسات صنعتی همچنین برای جلوگیری از رهاسازی تصادفی در محیط و ذخیره پارازایلین در یك سیستم مهار مناسب در یك منطقه خنك و با تهویه مناسب ، روشهایی دارند.

 

 

به طور کلی پارازایلین در سطوح موجود در محل کار دارای سمیت حاد کم است. قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از بخارات پارازایلین می تواند منجر به خواب آلودگی و سرگیجه شود ، و تماس با پوست و چشم ممکن است منجر به خشکی پوست ، قرمزی و تحریک شود. در صورت بلعیدن و سپس سرفه و استنشاق در ریه ها ، پارازایلین می تواند باعث آسیب ریه یا ذات الریه شیمیایی شود.

 

 

———————————————————————

 

پک هاوس تامین و تولید کننده زایلین و پارازایلین با کیفیتی عالی و درجه ۱ و قیمتی باورنکردنی است! جهت خرید این ماده می توانید با کارشناسان بخش شیمیایی ما به شماره های ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ و ۰۲۱۸۶۰۵۸۹۱۳ و ۰۲۱۸۸۰۶۹۶۵۸ تماس بگیرید.

 

و یا چنانچه هر گونه سوالی در این زمینه دارید و نیاز به مشاوره رایگان دارید ,‌نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان بخش فنی با شما تماس بگیرند.

 

فروش دی متیل بنزن >>‌ کلیک کنید

فروش زایلن مخلوط >> کلیک کنید

 

———————————————————————

 

منبع

 

سایر مقالات پربازدید :

 

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

اسید فرمیک زنبورداری

حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن

نقش اسید فسفریک در پسته

با فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر آشنا شوید

اسید نیتریک و طلا

از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟

خطرات اسید سولفوریک

معرفی کامل اسید انیدرید

۳ روش مهم تهیه و تولید استون

معرفی کامل اسید سولفوریک

استون و همه اطلاعات از این ماده

اسید نیتریک و اطلاعات جامعی از این ماده شیمیایی

اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده

مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن

اسید فسفریک چیست؟کاربردها,تولید,خطرات و…

اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی

تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی

معرفی جامع روغن سیلیکون به همراه مزایا و کاربردها

ایزوپروپیل الکل/توضیحات و سایر موارد مرتبط با این ماده

نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی

مشخصات و کاربردهای تولوئن

متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟

معرفی کامل پرکلرواتیلن و کاربردهای این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

متانول چیست ؟ کاربردهای آن کدامند ؟

 

سایر محصولات مرتبط و پرکاربرد:

 

فروش نرمال بوتانول

 

فروش متیلال

 

 

https://bit.ly/3xze07v https://b2n.ir/u84928 https://cutt.ly/GQWKVBa
yun.ir/bwe6x2 shorturl.at/dgowQ https://tinyurl.com/t5a3prf6
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.