پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی پلیمری

۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵

انیدرید فتالیک

انیدرید فتالیک

انیدرید فتالیک چیست؟

فتالیک انیدرید (PA) جامدی سمی و بی رنگ است که در الکل و دی سولفید کربن حل می شود. فتالیک انیدرید جزو مواد شیمیایی مهم است. این ماده واسطه ای همه کاره در شیمی آلی به حساب می آید و یک ترکیب کریستالی سمی و سفید است.

از انیدرید فتالیک در ساخت فتالئین ها ، رنگ و رزین ها ، نرم کننده ها و حشره کش ها نیز استفاده می شود.

خطرات PA :

 

گرد و غبار حاصل از این ماده محرک بوده و برای دستگاه تنفسی حساسیت زا میباشد . همچنین گرد و غبار حاصل از آن برای چشمها نیز خطرناک میباشد . PA با آب واکنش نشان میدهد. بخار آن و مخصوصاً آب داغ به سرعت از خود واکنش میدهد و فتالیک اسید تولید می‌کند و از بین می‌رود. لذا باید دور از آن‌ها نگهداری شود.

 

در حال حاضر PA از اکسیداسیون نفتالین یا ارتو زایلن در فاز گازی در جریان هوا با پنتا اکسید وانادیم و دی اکسید تیتانیوم تولید می شود. این واکنش گرمازا میباشد و انیدرید مالئیک نیز به عنوان یک محصول جانبی تولید می گردد .از حرارت دادن انیدرید فتالیک, اسید نیز به دست می آید.

 

کاربرد انیدرید فتالیک :

 

استفاده اولیه از PA به عنوان واسطه شیمیایی در تولید نرم کننده ها از پلی ونیل کلراید است. یکی ازکاربرد انیدرید فتالیک، در تولید رزین های پلی استر و سایر کاربردهای جزئی در تولید رزین های الکیدی می باشد.

 

بدین صورت که در رنگ ها و لاک ها هم مورد استفاده قرار می گیرد . مواد دفع کننده حشرات و پلی اتیلن های پلی استر یورتان هم از موارد دیگر در استفاده از انیدرید فتالیک می باشد .

 

یکی از موارد مصرف عمده و بزرگ انیدرید فتالیک در رزین های پلی استر غیر اشباع است . که معمولا با الیاف شیشه مخلوط میشوند و پلاستیک های تقویت شده با فایبر گلاس تولید می کنند.

 

این ماده در تولید رزین های اکلیدی که بر مبنای پوشش های حلال برای کاربردهای معماری ، ماشین الات ، مبلمان و وسایل استفاده میشود. از موارد دیگر استفاده از انیدرید فتالیک در تولید مواد شوینده ، علف کش و حشره کش ها می باشد .

 

از انیدرید فتالیک در تولید سنتز پلاستی سایزرها، رزین های آلکیدی و رزین های پلی استر غیر اشباع استفاده میگردد . مشتقات این ماده فتالات استرها هستند که خود عامل اصلی تهیه نرم کننده هایی مانند DIDP، DOP، BBP و DINP می باشند.

 

این ترکیبات اصلی ترین نرم کننده ها برای رزین های پلی وینیل کلراید می باشند. که بیشترین مصرف آن در تولید طناب های پلاستیکی، شیلنگ های باغبانی و وسایل خانگی می باشد.

 

انیدریک فتالیک
انیدریک فتالیک
انیدریک فتالیک
انیدریک فتالیک

فرایند تولید و ساخت فتالیک انیدرید (PA)

 

انیدرید فتالیک ابتدا با اکسیداسیون نفتالین در اسید سولفوریک غلیظ و در حضور سولفات جیوه تولید شد. این مسیر بعداً با حضور کاتالیزور اکسید وانادیوم با اکسیداسیون فاز بخار کاتالیزوری نفتالین جایگزین شد.

 

امروزه مواد اولیه نفتالین به طور کلی با استفاده از ارتوکسیلن جایگزین شده اند. در حال حاضر نفتالین تنها 16٪ از مواد اولیه مورد نیاز را تأمین می کند. در ایالات متحده هم اکنون کل تولیدات از طریق اورتوکسیلن انجام می شود و فقط کوپرس دارای امکان تغییر منابع اولیه است. در اروپا تولید کنندگان بیشتری توانایی استفاده از نفتالین را دارند.

 

در فرآیند مبتنی بر ارتوکسیلن ، یک مخلوط هوا و ارتوکسیلن با نسبت وزنی 20: 1 به یک راکتور حاوی پنتا اکسید وانادیوم با کاتالیزور دی اکسید تیتانیوم – آنتیموان تری اکسید منتقل می شود. کاتالیزورهای جایگزین شامل تری اکسید مولیبدن و اکسید کلسیم یا اکسیدهای منگنز هستند. واکنش در دمای 375-425 درجه سانتیگراد و فشار زیر 1 بار انجام می شود.

 

گازهای پساب قبل از ورود به کندانسورهای سوئیچ در جایی که انیدرید فتالیک روی دیواره ها به عنوان ماده جامد جمع می شود ، خنک می شوند و با تصعید مجدد بازیابی می شوند. تصفیه شامل تقطیر در خلا است و محصول در حالت مذاب یا کیسه ای به صورت پوسته ذخیره می شود.

 

فناوری فرآیند کمی تغییر کرده است اگرچه کاتالیزورها سه سال بیشتر عمر می کنند و بازده آنها نیز بهتر شده است. تحول در این زمینه کاهش نسبت وزن هوا به ارتوکسیلن به 9.5: 1 بوده است که باعث کاهش هزینه های سرمایه و صرفه جویی در انرژی می شود.

 

پک هاوس تامین و تولید کننده انواع محصولات شیمیایی با کیفیتی بی نظیر و قیمتی رقابتی می باشد.

 

جهت تهیه انیدرید فتالیک با کیفیت و قیمت مناسب, با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

و چنانچه هر گونه سوالی در این زمینه دارید, جهت مشاوره رایگان, نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد نموده تا کارشناسان بخش فنی در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

منبع : ‌icis.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارخانه اصفهان