پلی وینیل کلراید (PVC) چیست ؟ ساختار/کاربردها

پلی وینیل کلراید (PVC) چیست ؟ ساختار/کاربردها

پلی وینیل کلراید چیست ؟

 

 

پلی وینیل کلراید ( در لفظ انگلیسی :‌ Polyvinyl chloride ) پلیمری است که بیش از نیمی از وزن آن از کلر تشکیل شده است. پلی وینیل کلراید با پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید تولید می شود. PVC در دو شکل اصلی وجود دارد: سفت و سخت (گاهی RPVC) و انعطاف پذیر.

 

 

ساختار PVC

 

 

ساختار PVC مواد اولیه ضروری برای PVC از نمک و روغن حاصل می شود. الکترولیز آب نمک کلر تولید می کند که با اتیلن حاصل از روغن ترکیب می شود و مونومر وینیل کلرید (VCM) ایجاد می کند. مولکول های VCM برای تشکیل رزین پی وی سی پلیمریزه می شوند که در آن مواد افزودنی مناسبی برای ساخت یک ترکیب PVC سفارشی در آن گنجانده شده است.

 

 

کاربردهای پلی وینیل کلراید

 

 

پلی وینیل کلراید (PVC) اقتصادی ، همه کاره (پی وی سی یا وینیل) در کاربردهای مختلف زیر استفاده می شود:

 

 

 1. پنجره PVC
 2. سیم کشی و کابل پلی وینیل کلراید (PVC)
 3. لوله های آب پلی وینیل کلراید PVC
 4. بسته بندی پی وی سی
 5. ساختمان و ساخت و ساز
 6. مراقبت های بهداشتی
 7. الکترونیک
 8. اتومبیل و سایر بخشها
 9. سیم
 10. عایق کابل
 11. اجزای سیستم شیشه جلو اتومبیل

 

پلی وینیل کلراید

 

پنجره PVC

 

 

وینیل به تولید قاب پنجره کمک می کند که بسیار بادوام ، مقرون به صرفه بوده و در هنگام گرمایش و خنک سازی خانه ها به صرفه جویی در انرژی کمک می کند. در حقیقت ، پنجره های وینیل دارای سه برابر عایق حرارتی پنجره های آلومینیومی هستند.

 

 

سیم کشی و کابل پلی وینیل کلراید (PVC)

 

 

وینیل قادر به مقاومت در برابر شرایط سخت پشت دیوارهای ساختمان است – مانند قرار گرفتن در معرض تغییر دما و رطوبت – برای عمر ساختمان. در نتیجه ، این یکی از متداول ترین و قابل اعتمادترین مواد مورد استفاده در سیم کشی برق و کابل ها است.

 

 

لوله های آب پلی وینیل کلراید PVC

 

 

پی وی سی با ایجاد لوله های تقریباً بدون نشتی که مستعد خوردگی نیستند و در برابر فشار محیطی مقاومت می کنند ، به صرفه جویی در مصرف انرژی و آب کمک می کند. میزان شکستگی پی وی سی به اندازه یک درصد از میزان شکستگی سیستم های فلزی ریخته شده پایین است. عدم تجمع در لوله کشی پی وی سی باعث بهبود عملکرد و افزایش بازده انرژی می شود.

 

 

خرید پلی وینیل کلراید

 

 

بسته بندی پی وی سی

 

 

از آنجا که دوام ، قابل اعتماد و سبک وزن است ، PVC انعطاف پذیر به بسته بندی کمک می کند تا وظیفه خود را برای حفظ یکپارچگی محصولات داخل ، از جمله داروها انجام دهد. وینیل شفاف در داروهای بدون نسخه و انقباض محصولات ضد مصرف مقاوم در برابر دستکاری استفاده می شود. از فیلم وینیل صلب در بسته بندی تاول و تاشو برای محافظت از داروها ، محصولات مراقبت شخصی و سایر کالاهای خانگی استفاده می شود.

 

 

ساختمان و ساخت و ساز

 

 

PVC استفاده گسترده ای در محصولات ساختمانی دارد. ویژگی های قوی ، سبک ، بادوام و همه کاره آن را برای محصولاتی مانند پروفیل های پنجره ایده آل کرده و انعطاف پذیری ، خاصیت ضدعفونی کننده شعله و عایق الکتریکی آن را برای کاربردهای کابل کشی ایده آل می کند.

 

 

نمونه هایی از محصولات ساختمانی PVC شامل:

 1. پروفیل های پنجره و درب.
 2. لوله و اتصالات.
 3. سیم و کابل برق ، داده و مخابرات.
 4. روکش داخلی و خارجی.
 5. کابل و کانال
 6. غشا بام
 7. کفپوش
 8. دیوارپوش

 

 

تست شده ، موثر ، مقرون به صرفه

 

 

وینیل عمدتا از نمک – یک منبع فراوان و ارزان قیمت – و اتیلن که از گاز طبیعی گرفته می شود ، حاصل می شود. محصولات وینیل انرژی کمتری مصرف می کنند ، تولید گازهای گلخانه ای کمتری دارند و انرژی بیشتری را نسبت به بسیاری از محصولات دیگر صرفه جویی می کنند.

 

 

پی وی سی در تولید صدها محصولی که مصرف کنندگان در زندگی روزمره با آن روبرو می شوند و بسیاری دیگر که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. اما با این وجود در ساخت و ساز ، الکترونیک ، مراقبت های بهداشتی و سایر موارد مهم دارای اهمیت هستند.

 

 

از PVC به دلیل کم هزینه بودن و خواص فیزیکی و مکانیکی مطلوب در این برنامه ها استفاده می شود. این محصول به طور کارآمد در طیف گسترده ای از محصولات سخت و انعطاف پذیر ساخته می شود.

 

 

PVC همچنین دارای مقاومت ذاتی در برابر شعله است. ممکن است مواد جایگزین برای مواد پی وی سی در دسترس باشد ، اما غالباً مواد و فرآیندهای جایگزین به اندازه کارآمد نیستند و یا هزینه های جانشینی زیاد است.

 

 

پلی وینیل کلراید

 

منبع :

https://www.bpf.co.uk/

https://bit.ly/38MZfnN https://b2n.ir/e47002 https://cutt.ly/FWDdTWf
yun.ir/f9xte8 shorturl.at/qvOS4 https://tinyurl.com/98t7ecws
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.