پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟

مونو اتانول آمین چیست ؟

 

مونو اتانول آمین (MEA) یک ترکیب آلی چسبناک شفاف و مایع با بوی ملایم آمونیاک مانند است که از اکسید اتیلن و آمونیاک به دست می آید. این ماده یک واسطه شیمیایی است که در تولید طیف گسترده ای از مواد شوینده و صابون های سنگین و به شکل تمیز برای تصفیه پالایشگاه ها و گازهای طبیعی استفاده می شود.

 

فرمول شیمیایی آن C 2 H 7 NO و شماره CAS آن 141-43-5 می باشد . این ماده جزء لسیتین است و به طور گسترده در بافت بیولوژیکی توزیع می شود. این ماده زیر 51 درجه فارنهایت است و به عنوان یک سورفکتانت، معرف فلورمتری و برای حذف CO2 و H2S از گاز طبیعی و سایر گازها استفاده می شود. MEA از واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک آبی تولید می شود.

 

کاربردهای مصرف کننده شامل ساخت محصولات الکتریکی و الکترونیکی، محصولات فلزی و کاغذی و همچنین محصولات مراقبت شخصی است.

 

مونو اتانول آمین مایعی است که به صورت فله (راه آهن، کامیون تانک، ایزوتانک)، توت (مخزن IBC) و درام بسته بندی می شود. بسته بندی ویژه در صورت درخواست موجود است.

 

 

آیا می توان از مونو اتانول آمین بدون آسیب به سلامت استفاده کرد؟

 

 

 

پاسخ بلی می باشد. نهادهای نظارتی با نفوذی مانند آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) به این نتیجه رسیده اند که اتانول آمین ها برای انسان خطر سرطان ایجاد نمی کنند.

 

مونو اتانول آمین به دلیل اثرات خورنده اش در اتحادیه اروپا طبقه بندی شده است. گروه بخش آمین های CEFIC معتقد است که داده های علمی موجود از این نتیجه گیری حمایت می کند که اگر MEA مطابق با توصیه های ایمنی سازنده باشد، خطری برای سلامتی کارگران ایجاد نمی کند، و از ادامه استفاده از این ماده شیمیایی مهم حمایت می کند.

 

 

آیا مونو اتانول آمین در اروپا نگران کننده است؟

 

خیر. در سال 2002، گروه کاری کمیسیون اروپا در مورد طبقه بندی و برچسب گذاری مواد خطرناک، کارشناسان اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیدند که هیچ طبقه بندی برای MEA با توجه به سرطان زا بودن تضمین نمی شود. اگرچه MEA برای اثرات خورنده طبقه‌بندی می‌شود، اما در صورت رعایت توصیه‌های ایمنی سازنده، می‌توان آنها را به راحتی کنترل کرد و خطری در استفاده از MEA ایجاد نمی‌کند.

 

آمین با الکل و ویژگی های آمین مورد استفاده در مواد شوینده، مراقبت شخصی، تکمیل نساجی و محصولات تصفیه چوب، و همچنین چاه نفت و محصولات فلزکاری برای جلوگیری از خوردگی. همچنین می تواند به عنوان کمک آسیاب سیمان استفاده شود.

 

 

کاربردهای مونو اتانول آمین :

 

کاربردهای مونو اتانول آمین

 

 

این ماده به عنوان ماده اولیه در تولید مواد شوینده ، امولسیفایر ، داروها ، بازدارنده های خوردگی و مواد شیمیایی واسطه استفاده می شود.

 

 • مواد شوینده
 • امولسیون کننده
 • جلا
 • دارو
 • بازدارنده خوردگی
 • واسطه شیمیایی
 • سورفکتانت
 • شیرین کننده گاز
 • پاک کننده ها
 • افزودنی های بتن
 • کاتالیزورهای فوم اورتان
 • داروسازی
 • محصولات مراقبت شخصی
 • مواد شیمیایی کشاورزی

 

به طور گسترده ای به عنوان ماده ی واسطه در تولید سورفکتانت ها مورد استفاده می گیرد. سورفکتانت ها به عنوان مواد شیمیایی پاک کننده ، مواد شیمیایی مورد استفاده در نساجی و چرمی و امولسیفایر کاربرد فراوان دارند. از آن ها همچنین در حفاری و روغن های استفاده در عملیات برشکاری و نیز صابون های دارویی و لوازم آرایشی با کیفیت بالا استفاده می شود.

 

سورفکتانت های تولید شده بر پایه ی اتانول امین می توانند به عنوان محصولات بازی ضعیف خنثی به دست آیند و به همین دلیل بر پوست اثرات سمی نمی گذارد و می تواند در تولید صابون به کار برده شود. علاوه بر این، مونواتانول آمین غیر خورنده هستند و می تواند در تولید تمام پارچه ها بدون آسیب به آن ها استفاده شود.

 

صابون های جا.ی این ماده عموما با مواد دیگری نظیر: اسید اولئیک ، استئاریک اسید، اسید لوریک یا اسید کاپریلیک تهیه می شوند که در بسیاری از لوازم آرایشی و صابون های دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

صابون های ” مونو اتانول امین ” که از اسیدهای چرب تولید می شود، از مهم ترین امولسیفایر های مورد استفاده در صنعت هستند. این مواد در لوازم آرایشی، مواد پولیش، کرم کفش، محصولات مراقبت از ماشین، حفاری و برش کاری، و پماد دارویی استفاده می شود. صابون اتانول امین همراه با موم و رزین ها به عنوان پوشش های محافظ و محصولات برای مراقبت از کالاهای تولید شده در صنعت نساجی و نیز کالا های چرمی استفاده می شود.

 

ویژگی های مونو اتانول آمین

 

خواص فیزیکی

 

ماده ای ویسکوز، بی رنگ، شفاف، و جاذب آب در دمای اتاق است. مونو اتانول آمین آب و دی اکسید کربن را از هوا جذب می کند و با آب و الکل ها به هر نسبتی امتزاج پذیر هستند.. نقطه ی انجماد آن می تواند به طور قابل ملاحظه ای با اضافه شدن آب به آن کاهش یابد.

 

 

خواص شیمیایی

 

به علت وجود گروه آمین و گروه هیدروکسیل، این ماده دارای خواص شیمیایی آمین و الکل به طور هم زمان است. این ماده در واکنش با اسید ها نمک تشکیل می دهند و گروه هیدروکسیل تشکیل دهنده استر است. وقتی مونو اتانول آمین با اسیدهای ارگانیک واکنش می دهد، تشکیل نمک بر تشکیل استر در واکنش انجام شده ارجحیت دارد.

 

در واکنش با اسید های معدنی ضعیف، مانند H2S و اسید کربنیک، در محلول آبی نمک هایی تشکیل می شوند که از لحاظ گرمایی ناپایدار هستند. این واکنش اتانول آمین ویژگی پایه ای است که باعث کاربرد آن در تصفیه ی گازهای اسیدی، گاز پالایشگاهی و گاز سنتز است.

 

در واکنش کاتالیستی سولفوریک اسید با مونواتانول آمین مقدار قابل توجهی از این ماده به اتیلن ایمین (آزیدرین ) تبدیل می شود. در واکنش این ماده با اسید ها یا اسید کلریدها آمید تشکیل می شود. در واکنش ذکر شده ابتدا MEA با اسید واکنش داده و پس از آن با حرارت دادن آمید به وجود می آید.

 

گروه هیدروکسیل موجود در اتانول آمین می تواند با کلر طی واکنش با تیونیل کلرید یا فسفر پنتاکلرید حا به جا شود.کلرو اتیل آمین یک ترکیب خطرناک تلقی می شود زیرا در تماس با پوست اثرات سمی ایجاد می کند.

ویژگی های مونو اتانول آمین

خواص MEA

 

این مقادیر برای استفاده در تهیه مشخصات در نظر گرفته نشده اند.

 

 • مزایای عملکردبازدارنده خوردگی
 • کمک سنگ زنی
 • واسطه
 • عامل خنثی کننده
 • تنظیم کننده pH
 • عامل پردازش
 • عامل واکنشی

 

 

قصد خرید MEA‌ را دارید ؟

 

پک هاوس فروشنده و تامین کننده این ماده شیمیایی می باشد. جهت خرید مونو اتانول آمین و آگاهی از شرایط فروش مونو اتانول آمین کلیک کنید.

 

 

سایر مقالات پربازدید:

 

ترکیبات آلی در افزودنی های غذایی کدامند ؟
     
اسید اگزالیک و معرفی این ماده اتیلن گلیکول مونو استئارات و معرفی کامل این ماده مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید ! مونو پروپیلن گلایکول و اطلاعات کاملی از این ماده معرفی اسیدهای پرکاربردو ۱۰ اسید رایج و کاربردی

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

مونومر استایرنچیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مشخصات و کاربردهای تولوئن تیتان و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی
اسید فسفریک در نوشابه نقش اسید فسفریک در پسته فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟ حلال ویژه یا وایت اسپریت اسید فرمیک زنبورداری – کنترل کنه واروا

 

 

منابع:

 

thechemco.com

tehran-chem.com

 

https://bit.ly/3LyQVue https://b2n.ir/e35579 https://cutt.ly/KPeaKZq
https://tinyurl.com/yckztf77 shorturl.at/xPQ29 yun.ir/5h1gla
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.