پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟

اولئوم چیست ؟

 

سولفوریک اسید اولئوم یا اسید سولفوریک دودکننده اصطلاحی است که به محلول‌ هایی از ترکیبات مختلف تری اکسید گوگرد در اسید سولفوریک یا گاهی اوقات به طور خاص به اسید دی سولفوریک (همچنین به عنوان اسید پیروسولفوریک نیز شناخته می‌شود) اشاره دارد. اسید اولئوم دارای تری اکسید گوگرد در ترکیبات مختلف در اسید سولفوریک می باشد.

 

فرمول شیمیایی اسید سولفوریک دودکننده ,  y SO 3 .H 2 O است که در آن “y” محتوای مولی کل تری اکسید گوگرد را نشان می دهد. وقتی مقدار y تغییر کرد، می توانیم یک سری اولئوم به دست آوریم. فرمول معادل دیگر H 2 SO 4 است. x SO 3 . در آنجا “x” محتوای تری اکسید گوگرد مولار آزاد می دهد.

 

فرآیند تولید این ترکیب “فرایند تماس” است. در آنجا ابتدا گوگرد را به تری اکسید گوگرد اکسید می کنیم. سپس می توانیم این محصول را در اسید سولفوریک غلیظ حل کنیم. علاوه بر این، اگر اسید اولئوم را رقیق کنیم، اسید سولفوریک را بازسازی می کند.

 

کلمه اولئوم به معنی نفت است. ماده شیمیایی اولئوم دارای فرمول شیمیایی Yso3.H2O می باشد و Y در آن مولد سولفورتری اکسید است که می تواند متنوع و شامل حالات مختلف باشد. واکنش اسید سولفوریک با آب گرماده است، بنابراین الئوم را به آب می افزایند. اینگونه اسید سولفوریک به روش صنعتی تولید می شود.

 

در واقع اولئوم، اسيد سولفوريک غليظی است که در آن مقدار زيادی SO3 حل شده باشد.

 

برخی از ترکیبات اولئوم در دمای اتاق جامد هستند و بنابراین نسبت به مایع نسبت به حمل و نقل ایمن تر هستند. با گرم کردن بخار یا رقیق شدن یا غلظت، اولئوم جامد می تواند در مقصد به مایع تبدیل شود. این امر نیاز به مراقبت دارد تا از گرمای بیش از حد و تبخیر تری اکسید گوگرد جلوگیری کند. در واقع اولئوم بسیار خورنده است.

 

 

سولفوریک اسید اولئوم

 

 

کاربردهای سولفوریک اسید اولئوم

 

در گذشته سازندگان از فرآیند محفظه سرب برای این تولید استفاده می کردند، اما اکنون به دلیل خوردگی سرب از اسید سولفوریک از آن استفاده نمی شود.

 

کاربردهای مهمی از سولفوریک اسید اولئوم وجود دارد:

 

 • به عنوان یک واسطه برای تولید اسید سولفوریک مهم است.
 • به عنوان وسیله ای برای انتقال اسید سولفوریک مهم است.
 • این ترکیب بسیار خورنده است. از این رو به عنوان یک معرف خشن در تحقیقات مفید است.
 • ما می توانیم از آن در ساخت مواد منفجره به استثنای نیتروسلولوز استفاده کنیم.
 • در تهیه نیتروگلیسیرین استفاده میشود.
 • ساخت و تولید رنگ
 • در تهیه مواد شیمیایی
 • در پالایش نفت و روغن
 • تهیه صابون
 • تولید اسید سولفوریک با کیفیت بالا برای صنعت الکترونیک
 • تهیه و تولید کاتالیست

 

سولفوریک اسید اولئوم شکل مفیدی برای انتقال ترکیبات اسید سولفوریک، به طور معمول در واگن های مخزن ریلی، بین پالایشگاه های نفت (که ترکیبات گوگردی مختلف را به عنوان محصول فرعی پالایش تولید می کنند) و مصرف کنندگان صنعتی است.

 

ترکیبات خاصی از اسید سولفوریک دودکننده در دمای اتاق جامد هستند و بنابراین حمل و نقل آنها به صورت مایع امن تر است.

 

 

تفاوت بین اسید اولئوم و اسید سولفوریک چیست؟

 

اولئوم “اسید سولفوریک دودکننده ” است که دارای تری اکسید گوگرد در ترکیبات مختلف در اسید سولفوریک است. می توانیم فرمول شیمیایی این ترکیب را به صورت y SO 3 .H 2 O یا H 2 SO 4 بنویسیم . x SO 3 . علاوه بر این، جرم مولی این ترکیب با ترکیبات مختلف تری اکسید گوگرد متفاوت است.

 

اسید سولفوریک یک اسید معدنی است. فرمول شیمیایی این ترکیب H 2 SO 4 است. علاوه بر این، جرم مولی آن 98.07 گرم بر مول است. این تفاوت اصلی بین اولئوم و اسید سولفوریک است.

 

 

تفاوت بین اولئوم و اسید سولفوریک در شکل جدولی

 

مشخصات فنی اسید اولئوم یا اسید سولفوریک دودکننده

 

نام محصول اسید اولئوم یا اسید سولفوریک دودکننده
وزن مولکولی 178.15 گرم بر مول
فرمول شیمیایی اسید اولئوم Yso3.H2O
شکل ظاهری پودری در دمای اتاق
حلالیت در آب کاملا محلول در آب
نقطه ذوب 36 درجه سانتیگراد
فشار بخار 20 کیلوپاسکال در 40 درجه سانتی گراد

 

 

خلاصه – اسید اولئوم در مقابل اسید سولفوریک

 

اولئوم منبع مهم اسید سولفوریک است. تفاوت بین اولئوم و اسید سولفوریک در این است که اولئوم تری اکسید گوگرد در اسید سولفوریک است در حالی که اسید سولفوریک یک اسید معدنی با فرمول شیمیایی H 2 SO 4 می باشد .

 

 

اسید سولفوریک دودکننده

 

 

سوالات متداول در مورد اسید سولفوریک دودکننده

 

چرا اسید سولفوریک دودکننده به نام اسید اولئوم نامیده میشود ؟

 

این کلمه یک کلمه لاتین است که به معنای روغن یا اسید سولفوریک دودکننده محلولی است از ترکیبات مختلف سولفورتری اکسید در اسید سولفوریک یا گاهی به طور خاص به اسید دی سوفوریک و همچنین به عنوان اسید سولفوریک پریو شناخته می شود.

 

 

خطرات سولفوریک اسید اولئوم کدامند؟

 

این ماده در اثر بلع، استنشاق یا تماس با پوست و چشم خورنده و سمی است. اثرات می تواند فوری باشد. در صورت مواجهه با پوست یا چشم، ناحیه مورد نظر باید حداقل به مدت 30 دقیقه با آب شسته شود.

 

اگر اسید سولفوریک دودکننده را لمس کنید، پوست شما را می سوزاند. اگر اسید سولفوریک دودکننده به چشم‌هایتان وارد شود، چشم‌هایتان را می‌سوزاند و باعث آبریزش آن‌ها می‌شود. دقت کنید که اصطلاح “سوختگی” استفاده شده در این بخش ها به سوختگی شیمیایی اشاره دارد، نه سوختگی فیزیکی ناشی از تماس با جسم داغ.

 

 

 

 

 

سایر مقالات پربازدید :

 

آنچه باید در مورد رزین پلی استر محلول در آب بدانیم ترکیبات شیمیایی چایی کدامند ؟  
از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟ مواد شیمیایی پرکاربرد را بشناسید ! مونو پروپیلن گلایکول و اطلاعات کاملی از این ماده معرفی اسیدهای پرکاربرد و ۱۰ اسید رایج و کاربردی ترکیبات آلی در افزودنی های غذایی کدامند ؟

تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده

مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مشخصات و کاربردهای تولوئن تیتان و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی
اسید فسفریک در نوشابه نقش اسید فسفریک در پسته فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟ اسید اگزالیک و معرفی این ماده اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟

 

 

 

منابع:

differencebetween.com

famcocorp.com

 

https://bit.ly/33JO2Fg https://b2n.ir/y00517 https://cutt.ly/bIQGo8v
shorturl.at/sJRUY https://tinyurl.com/7myatf97 yun.ir/hmx1kd
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.