پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست

فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست

فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست

List of Contents

 

خواص اسید سیتریک برای پوست ( benefits of citric acid for skin ) بر هیچ کس پوشیده نیست . این ماده یک آلفا هیدروکسی اسید یا AHA است که پوست را ترمیم می کند و می تواند نتایج چشمگیری برای پوست شما ارائه دهد، احتمالاً به همین دلیل است که به فرمول های مختلف اضافه می شود! اما چه چیزی در مورد این ترکیب صدای زرق و برق دار وجود دارد که پوست ما بسیار آن را دوست دارد؟ بیایید در مورد فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست بیشتر بدانیم.

 

نوع ماده تشکیل دهنده: آلفا هیدروکسی اسید

 

این ماده بخشی از خانواده گسترده تر آلفا هیدروکسی اسید است و می تواند فواید زیادی برای پوست شما داشته باشد. به عنوان یک لایه بردار شیمیایی روی اپیدرم یا بیرونی ترین لایه پوست شما عمل می کند تا سلول های مرده پوست را از بین ببرد، منافذ پوست را مسدود کند و رنگ پوست شما را یکدست کند.هم چنین به عنوان تنظیم کننده موثر pH در فرمولاسیون های مراقبت از پوست استفاده می شود.

 

اسید سیتریک برای پوست فواید مختلفی دارد که می تواند برای رفع مشکلات پوستی مورد استفاده قرار گیرد. برای همه سنین و انواع پوست مناسب است و یک ماده حمایتی ایده آل برای افزودن به محصولات زیبایی و مراقبت از پوست است.

 

 اغلب با سایر اسیدهای آلفا هیدروکسی و اسیدهای بتا هیدروکسی جفت می شود، اگرچه این امر به طور بالقوه می تواند باعث تحریک بیشتر افرادی شود که پوست حساسی دارند.

 

 

چرا باید از اسید سیتریک برای پوست استفاده کنم ؟

 

همانطور که قبلا ذکر شد، خواص اسید سیتریک برای پوست بسیار است و این فواید می تواند برای از بین بردن مشکلات پوستی استفاده شود. از آنجایی که برای همه سنین و انواع پوست مناسب است، یک ماده حمایتی ایده آل برای افزودن به محصولات زیبایی و مراقبت از پوست می باشد .

 

از آنجایی که اسید سیتریک یک AHA است، همان نوع خاصیت لایه برداری را دارد که هر AHA خاصیت لایه برداری دارد. اما چند مزیت اضافی نیز دارد که ارزش توجه را دارد.

 

 

از  اسید سیتریک خشک و  اسید سیتریک آبدار بیشتر بدانید !

 

 

خواص اسید سیتریک برای پوست عبارتند از:

 

 

لایه برداری

 

لایه برداری پوست با اسید سیتریک

 

 

پوست را لایه برداری می کند و به عنوان یک لایه بردار شیمیایی عمل می کند ، در نتیجه منافذ پوست را باز و سلول های مرده را از سطح پوست پاک می کند. این به نوبه خود باعث رشد پوست جدید می شود که می تواند لکه های پیری، جای جوش و لکه ها را از بین ببرد. همچنین از تجمع سلول های مرده که منجر به ایجاد جوش های سرسیاه و لکه های خشک می شود، جلوگیری می کند.

 

تمام اسیدهای آلفا هیدروکسی، از جمله اسید سیتریک، با کمک به حل کردن “چسب” که سلول های مرده را روی سطح پوست به هم چسبیده نگه می دارد، عمل می کند. فریلینگ می‌گوید با تقویت گردش سلولی و کمک به از بین رفتن این سلول‌های مرده، به باز کردن منافذ، یکنواخت شدن رنگ پوست و بهبود بافت کلی کمک می‌کند.

 

با این حال، شایان ذکر است که آنچه اسید سیتریک را بیشتر از سایر AHA ها متمایز می کند اندازه مولکولی آن است: “مولکول های اسید سیتریک بزرگتر از اسید گلیکولیک است که کوچکترین AHA است، اما از اسید لاکتیک نیز بزرگتر است.

 

این بدان معناست که جذب این اسید برای پوست سخت تر است، به این معنی که ضعیف تر و قوی تر است. اما نتیجه این است که ممکن است تحمل اسید سیتریک برای کسی بسیار آسان تر از اسید گلیکولیک باشد.

 

اسید سیتریک کمی متفاوت از سایر AHA های موجود است، زیرا می تواند سطح pH فرمول های محصولات مراقبت از پوست را تنظیم کند که از قلیایی بودن آنها جلوگیری می کند. این امر در محصولات آرایشی مهم است زیرا سطح pH طبیعی پوست معمولا اسیدی تر است، بنابراین با استفاده از مواد قلیایی بیش از حد  چربی های طبیعی حیاتی پوست را از بین می برد.

 

با این حال، استفاده از محصولی که بیش از حد اسیدی نیز باشد باعث ایجاد سوزش و سوزش می شود. خوشبختانه متعادل کردن pH برای اسید سیتریک کار آسانی است و خواهید دید که اغلب به شکل پودر است که ترکیب آن را در فرمول آسان‌تر می‌کند.

 

 

به حفظ سطح pH پوست کمک می کند

 

به عنوان یک تنظیم کننده pH شناخته شده است. ویژگی منحصر به فرد دیگری در اینجا وجود دارد.اسید سیتریک با pH طبیعی حدود 2 یک متعادل کننده عالی pH است.

 

و حالا چرا این مساله مهم است؟ به این دلیل که حفظ pH پوست از قلیایی شدن بیش از حد به حفظ عملکرد طبیعی سد پوست کمک می کند. و یک سد پوستی با عملکرد خوب، ریشه سلامت و زیبایی پوست است. برای اطمینان از اینکه محصول خیلی اسیدی یا بازی نیست در محصولات زیبایی استفاده می شود. همچنین مشخص شده است که سطح pH پوست را متعادل می کند که به عملکرد سد پوستی سالم کمک می کند.

 

از آنجایی که این اسید به عملکرد سد سالم پوست کمک می کند، می تواند آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید را ترمیم کند.

 

 

حاوی آنتی اکسیدان های محافظ

 

آنتی اکسیدان اسید سیتریک برای پوست

 

 

 

این اسید در مقایسه با سایر اسیدها منحصر به فرد است زیرا فواید آنتی اکسیدانی نیز دارد. این خاصیت به محافظت از پوست در برابر مهاجمان ناشناخته ای که ممکن است به طور اجتناب ناپذیر روزانه با آن ها مواجه شوید، کمک می کند. این متجاوزان شامل آلودگی، سموم و غیره است.

 

آلودگی، محیط زیست و سموم، همه آماده آسیب به پوست هستند که منجر به جوش و پیری زودرس می شود. با اسید سیتریک که در حال مبارزه با گوشه شماست، مطمئن باشید که با کاهش اولین علائم پیری، پوست شما سالم خواهد ماند.

 

مهاجمان خارجی، مانند آسیب های ناشی از نور خورشید، می توانند سلول های پوست را تخریب کنند. آنتی اکسیدان هایی مانند اسید سیتریک می توانند به مبارزه با برخی از استرس اکسیداتیو کمک کنند تا پوستی روشن تر داشته باشید.

 

 

تعادل رنگ پوست

 

با هدف قرار دادن رنگدانه ها و لکه های تیره ,‌ پوست را روشن و نرم و صاف می کند. می تواند به تعادل رنگ پوست کمک کند.

 

 

از بین بردن چین و چروک

 

چین و چروک پوست و اسید سیتریک

 

 

خطوط ریز و چین و چروک را با هدف قرار دادن ماتریکس حمایت کننده آبرسان پوست کاهش می دهد.

 

 

بدون محدودیت استفاده

 

برای تمام سنین و انواع پوست ایده آل است

 

 

خاصیت قابض دارد

 

برای انواع پوست های چرب این اسید یک قابض طبیعی است که به خشک شدن چربی اضافی کمک می کند و پوست را زیبا و تمیز می کند.

 

 

از بین بردن لکه و جوش

 

از بین بردن جای جوش با اسید سیتریک

 

 

جوش های خفیف مانند لکه ها و جوش های سرسیاه را از بین میبرد.از نظر بالینی ثابت شده است که ظاهر رنگدانه ها و لکه های تیره روی پوست را بهبود می بخشد.

 

هنگامی که به صورت موضعی استفاده می شود می تواند در لایه های بیرونی پوست عمل کند و عملکرد سد پوست را ترمیم کند و آن را قادر می سازد از نفوذ اشعه ماوراء بنفش به مناطقی که از آسیب عکس رنج می برند و باعث عمیق شدن رنگدانه ها می شود جلوگیری کند.

 

مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه می تواند به درمان آسیب اشعه ماوراء بنفش کمک کند، اما همچنین پوست را به نور حساس تر می کند، بنابراین استفاده از SPF روزانه بسیار مهم است.

 

 

سوالات رایج 

 

خواص اسید سیتریک برای پوست مناسب چه افراد و چه نوع پوستهایی میباشد؟

 

این اسید به طور کلی برای همه انواع پوست بی خطر در نظر گرفته می شود، به جز برای کسانی که دارای آلرژی های شناخته شده یا پوست حساس هستند. با این حال، می تواند به ویژه برای کسانی که پوست چرب دارند مفید باشد.

 

تقریباً همه انواع پوست از استفاده از اسید سیتریک سود می برند. اما این کار را با احتیاط انجام دهید.

 

اگر نوع پوست چرب تری دارید و متوجه شدید که منافذ برجسته ای دارید، اسید سیتریک می تواند پاسخی باشد که به دنبال آن بودید. این اسید می‌تواند راه خود را به سمت پوست باز کند و منافذ چربی و باکتری‌های اضافی را که می‌تواند منجر به ایجاد جوش‌های سرسیاه و لکه‌های پوستی شود، باز کند، که برای هر یک از شما با نوع پوست مستعد لک نیز کمک بزرگی است.

 

در مورد پوست های حساس و خشک که ترجیح می دهند اسید سیتریک را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنند، نباید آن را سهل انگاری کرد، این AHA ممکن است درخشندگی فوق العاده ای به صورت بیاورد، اما اگر اشتباه کنید که کمی زیاده روی کنید و از آن استفاده کنید. اغلب اوقات می تواند منجر به احساس سوزش، سوزش و تحریک پوست شود. برای پوست های حساس، بهتر است اسید سیتریک را ترک کنید و شاید AHA دیگری را امتحان کنید.

 

 

هر چند وقت یکبار می توان از اسید سیتریک برای پوست استفاده کرد ؟

 

این مساله تا حد زیادی به محصول خاصی که استفاده می کنید بستگی دارد، اما به طور کلی، حدود دو تا سه بار در هفته.

 

 

نحوه استفاده از اسید سیتریک برای پوست به چه صورت میباشد؟

 

باز هم، مانند بسیاری از اسیدهای دیگر، کارشناسانی که با آنها صحبت کردیم موافق هستند که بهتر است دستورالعمل‌های خاص محصول را برای کاربرد و استفاده دنبال کنید. این اسید اغلب با اسیدهای دیگر – اعم از AHA ها و BHA ها – جفت می شود، زیرا همه آنها به طور هم افزایی با هم کار می کنند، اما اگر پوست حساسی دارید با احتیاط عمل کنید.

 

از استفاده همزمان از هر نوع لایه بردار فیزیکی مانند اسکراب یا ابزارهای ساینده خودداری کنید. به طور مشابه، اگر رتینوئید بخشی از رژیم مراقبت از پوست شما است، آن را همزمان با اسید سیتریک استفاده نکنید.از اسید سیتریک در صبح و از رتینوئید در شب یا روزهای متناوب استفاده کنید.

 

 

آیا استفاده از اسید سیتریک روی پوست  بی خطر است؟

 

کاملاً ایمن است، اما فقط محتاط باشید. دستور العمل های مراقبت از پوست برای ماسک ها، اسکراب ها، حتی پاک کننده برنزه کننده اغلب شامل اسید سیتریک است. سعی نمی کنیم شما را از ارائه برخی از دستور العمل های خانگی منصرف کنیم، اما چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که این اسید چقدر قوی است و اگر مقدار نادرست آن را اندازه گیری کنید، می تواند برخی از واکنش ها مانند خارش,‌سوزش و قرمزی را در پوست ایجاد کند.

 

اگر می‌خواهید ببینید که این اسید چگونه می‌تواند چهره را بهبود بخشد، بهترین راه این است که محصولات مراقبت از پوست را امتحان کنید که با غلظت‌های صحیح اسید سیتریک فرموله شده‌اند که باعث تحریک یا مشکلات دیگر نشود.

 

 

چگونه اسید سیتریک را وارد برنامه روتین پوستی خود کنیم؟

 

این اسید ممکن است یکی از اسیدهای ملایم تر باشد، اما همچنان باید به تدریج به پوست تزریق شود تا از هرگونه واکنش پوستی جلوگیری شود. محصولات بدون نسخه حاوی این ماده به دلیل دارا بودن درصد کمتر کنسانتره، عموماً برای استفاده در خانه بی خطرتر هستند.

 

پس از تست پچ، هفته ای یک بار از محصول استفاده کنید تا پوست خود را تنظیم کند و سپس اگر پوست شما با این اسید سازگار بود ، می توانید آن را صبح و عصر ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید. استفاده از SPF با فاکتور بالا را بعد از استفاده از اسید سیتریک در صبح ها فراموش نکنید.

 

دستور العمل‌های ماسک‌های صورت اسید سیتریک در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار محبوب هستند، و اگرچه وسوسه تکرار آن‌ها در خانه بسیار زیاد است، بهتر است به محصولات فرموله‌شده و لایه‌بردارهای شیمیایی حرفه‌ای پایبند باشید.

 

 

آیا اسید سیتریک برای پوست بی خطر است؟ عوارض جانبی اسید سیتریک چیست؟

 

مانند همه اسیدها، هنگام استفاده از این اسید نیز باید به عوارض جانبی توجه کرد. پوست به طور فزاینده ای نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس می شود، استفاده از SPF روزانه برای جلوگیری از آسیب ماندگار خورشید مهم است. اگر نوع پوست حساسی دارید ممکن است متوجه شوید که با مقداری سوزش مواجه می شوید.

 

قبل از وارد کردن این اسید به روتین پوستی خود، بهتر است یک آزمایش پچ انجام دهید، مقداری به اندازه یک نخود را روی ساعد بمالید و بگذارید ۲۴ ساعت بماند و برای هر گونه علائم واکنش و تحریک مراقب باشید. درست مانند همه محصولات مراقبت از پوست، تصمیم گیری در مورد استفاده از آن به عهده شماست، اما اگر همچنان نگران هستید، با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود تماس بگیرید.

 

متوجه خواهید شد که حتی در طبیعی ترین شکل خود، این اسید نتیجه می دهد. در اینجا یک نکته مهم برای شما وجود دارد – اگر متوجه شدید که دچار مشکل خود برنزه شدن شده‌اید، نصف لیمو را روی نواحی که می‌خواهید حل شوند بمالید و سپس زیر دوش بشویید، به همین سادگی و مثال دیگری از اینکه چقدر این AHA درخشان است.

 

 

چگونه می توانم اسید سیتریک را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهم؟

 

اگر قبلا هرگز از اسید سیتریک برای پوست استفاده نکرده اید، یک تست پچ انجام دهید تا ببینید پوست شما چگونه به این ماده واکنش نشان می دهد. اگر بعد از گذشت چند ساعت، متوجه تغییرات غیرطبیعی در بافت پوست خود مانند قرمزی، بثورات و غیره شدید، تا زمانی که با متخصص پوست مشورت نکردید، از این ماده استفاده نکنید.

 

اگر پوست شما تحت تاثیر آن قرار نگرفت، به آرامی این ماده را وارد برنامه مراقبت از پوست خود کنید. اگرچه خرید محصولات از فروشگاه آسان تر است، اما می توانید از مزایای اسید سیتریک از طریق دستور العمل های خانگی نیز بهره مند شوید.

 

در اینجا چند راه وجود دارد:

 

 

اسکراب اسید سیتریک:

 

با تهیه اسکراب می توانید از این اسید به عنوان لایه بردار استفاده کنید. ¼ فنجان ماست را با 2 قاشق غذاخوری جو دوسر و 1 قاشق غذاخوری پودر اسید سیتریک مخلوط کنید. هم بزنید تا خمیری یکدست شود. این اسکراب را حدود دو دقیقه با حرکات دایره ای روی پوست خود بمالید. آن را با آب خنک بشویید. این اسکراب می تواند سلول های مرده را از بین ببرد، منافذ را باز کند و پوست شما را نرم و جوان کند.

 

 

برخی از مزایای اسکراب مرکبات عبارتند از:

  • حذف سلول های مرده پوست.
  • پوست لایه برداری شده.
  • باز کردن منافذ روی پوست شما.
  • پوست نرم و جوان شده.

 

ماسک شیر اسید سیتریک:

 

می‌توانید این اسید را با اسید لاکتیک مخلوط کنید تا سلول‌های مرده پوست و آثار روی صورت‌تان از بین برود. ¼ فنجان شیر کم چرب، 2 قاشق غذاخوری پودر اسید سیتریک و ¼ فنجان آب را با هم مخلوط کنید. این خمیر را به صورت خود بمالید و بگذارید پانزده دقیقه بماند. آن را با آب گرم بشویید.

 

 

چگونه اسید سیتریک را در حمام اضافه کنید؟

 

راه دیگر برای بهره مندی از فواید اسید سیتریک برای پوست این است که برش های لیمو یا پودر لیمو را به حمام خود اضافه کنید. لیمو در آب حمام برای پوست شما مفید است، زیرا روشنایی پوست شما را افزایش می دهد و آن را شاداب نگه می دارد. لیمو یکی از محبوب ترین مواد در میان بسیاری از آب میوه های دیگر است که برای شفافیت پوست استفاده می شود. سایر فواید پودر لیمو عبارتند از:

 

  • طراوت پوست را بهبود می بخشد
  • بوی بدن را بهبود می بخشد.
  • خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهد.
  • آب لیمو آکنه را کاهش می دهد زیرا منافذ را باز می کند و ناخالصی ها را از بین می برد.

 

نتیجه گیری:

 

در این مقاله با انواع فواید و خواص اسید سیتریک برای پوست آشنا شدید. همانطور که تفصیل بیان شد,‌حتما قبل از استفاده از این ماده,‌تست مرتبط را انجام دهید تا از سازگاری آن با پوست خود اطمینان حاصل کنید. همچنین برنامه ها و روش های مختلف استفاده از این اسید نیز برای پوست شرح داده شد که میتوانید از آن استفاده کرده و از زیبایی پوست خود لذت ببرید!

 

سایر مقالات پربازدید :

 

از مونو اتانول آمین چه میدانید ؟        
سولفوریک اسید اولئوم چیست ؟
حلال ویژه یا وایت اسپریت چیست ؟ اسید فرمیک زنبورداری اسید اگزالیک و معرفی این ماده اتیلن گلیکول مونو استئارات چیست؟
تیتان آناتاز ( آناتاس ) و معرفی این ماده نقش اسید فسفریک در پسته اسید فسفریک در نوشابه و خطرات آن اسید نیتریک و طلا از پیل سوختی متانولی چه میدانید ؟
خطرات اسید سولفوریک معرفی کامل اسید انیدرید تولید استون و ۳ روش اصلی ساخت این ماده معرفی کامل اسید سولفوریک استون و همه اطلاعات از این ماده
اسید نیتریک / کاربردها , روش ساخت و خطرات اسید فسفریک و همه چیز در مورد این ماده شیمیایی اسید استیک و همه اطلاعات از این ماده مواد شیمیایی و همه چیز در مورد آن اسید سیتریک و همه اطلاعات از این ماده شیمیایی
تیلوز و همه موارد در مورد این ماده ی شیمیایی نرمال بوتانول و همه چیز درمورد این ماده شیمیایی مشخصات و کاربردهای تولوئن متیلال ( دی متوکسی متان – DMM ) یا استون ایرانی چیست ؟ مونومر استایرن چیست؟ کاربردها, ایمنی , مراحل تولید و فواید

 

منابع:

https://www.exuviance.com

https://www.byrdie.com

https://procoal.co.uk

https://bebodywise.com

 

https://bit.ly/32PhDfS https://b2n.ir/w65471 https://cutt.ly/fUTpTO4
yun.ir/hvjiha shorturl.at/cqzBQ https://tinyurl.com/bdc7mw42
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.