پک هاوس : تولید تامین و بسته بندی مواد شیمیایی

کربنات سدیم ( جوش شیرین – سدیم کربنات) و همه چیز درباره آن !

کربنات سدیم ( جوش شیرین – سدیم کربنات) و همه چیز درباره آن !

کربنات سدیم چیست ؟

چگونه کربنات سدیم درست کنیم؟ ( راحت و آسان )

کربنات سدیم ( در لفظ انگلیسی : Sodium carbonate ) یا همان جوش شیرین ماده ایی شیمیایی با پایه قلیایی قوی می باشد که در محصولات پاک کننده کاربرد دارد . شکل ظاهری این ماده اکثرا به صورت پودری است و در گستره وسیعی از صنایع مانند تمیز کردن و مراقبت های شخصی و به عنوان قارچ کش و باکتری کش استفاده می شود.

این ماده همان جوش شیرین معروف است که در تمیز کردن محصولات ، تولید شیشه ، به عنوان افزودنی غذایی و موارد دیگر استفاده می شود.

مترادف های کربنات سدیم

 • جوش شیرین
 • خاکستر سودا
 • کربنات دی سدیم
 • سودای کلسینه شده
 • نمک دی سدیم اسید کربنیک

خواص کربنات سدیم

این ماده وقتی در محلولهای غلیظ قرار دارد قلیایی و دارای pH بالایی است. و وقتی به آب اضافه شود به  هیدروکسید سدیم و اسید کربنیک  تبدیل می شود.

کاربردهای پاکیزگی کربنات سدیم

سدیم کربنات خاصیت ضد عفونی کنندگی بالایی دارد. به دلیل همین خاصیت و همچنین قابلیت عبور روغن و نرم کردن آب, در محصولات پاک کننده استفاده میشود. به عنوان مثال :

 • مواد شوینده لباسشویی
 • شوینده های اتوماتیک ظرفشویی
 • پاک کننده های همه منظوره
 • شیشه پاک کن ها
 • مواد پاک کننده لکه ها
 • پاک کننده های میز
 • اسپری های ضدعفونی کننده
 • سفید کننده ها

برای استفاده از “جوش شیرین” به عنوان پاک کننده و ضد عفونی کننده, باید نسبت این ماده با آب را رعایت کنید. بدین منظور استفاده از ۲ اونس در هر گالن آب توصیه میشود. از این محلول جوش شیرین و آب میتوان در تمیز کردن سطوح سخت مانند کف زمین ، دیوارها ، وان ها ، کاشی ها استفاده کرد.

بنابراین هنگام مخلوط کردن محلول های تمیز کننده این ماده ، این نکته را بخاطر بسپارید که دستکش تمیز کننده بپوشید و از تماس آن با چشم یا دهان خودداری کنید.

 

 

 

سایر کاربردهای جوش شیرین

 این ماده علاوه بر استفاده در محصولات پاکیزگی ، در موارد زیر نیز استفاده می شود:

 • تولید مواد شیمیایی
 • غذا (به عنوان ماده ضد انعقاد)
 • ساخت شیشه
 • محصولات مراقبت شخصی (به عنوان مثال ، خمیر دندان ، نمک ، و اسکراب)
 • محصولات کاغذی و خمیر کاغذ
 • نگهداری استخر شنا (برای تنظیم pH)
 • درمان های انسانی (به عنوان مثال ، برای درمان درماتیتیدها)
 • درمان های دامپزشکی (مثلا برای درمان کرم حلقوی ، پاکسازی پوست و درمان اگزما)
 • مارک های محصول حاوی این ماده

مقررات

وقتی “کربنات سدیم” در محصولات مراقبت شخصی ، غذا یا داروها استفاده می شود ، توسط سازمان غذا و دارو کنترل می شود. برای سایر کاربردها مانند سموم دفع آفات و محصولات تمیزکننده نیز توسط سازمان غذا و دارو  کنترل می شود.

سلامت و امنیت

سازمان غذا و دارو این ماده را به عنوان یک پاک کننده ی ایمن در نظر می گیرد . همچنین طبق اعلامیه سازمان غذا و دارو در استفاده سدیم کربنات هیچ خطری برای سلامتی انسان وجود ندارد.

 

See the source image

 

 

مراقبت های خانگی

در ادامه برخی از راهنمایی های مربوط به مراقبت های خانگی و راهنمایی های اولیه برای مراقبت های پزشکی فوری آورده شده است:

خوردن کربنات سدیم :

در صورتیکه شخصی از این ماده خورد, به وی یک لیوان شیر بدهید بنوشد ، مگر اینکه توسط دکتر توصیه دیگری شده باشد. اگر فرد علائم جدی مانند استفراغ ، تشنج یا خواب آلودگی را دارد و نمی تواند چیزی بخورد یا بیاشامد ، از نوشاندن آنها خودداری کنید. فرد نباید استفراغ کند مگر اینکه توسط پزشک یا مرکز کنترل سم گفته شود.

تماس با چشم یا پوست:

حداقل 15 دقیقه با آب فراوان بشویید.

استنشاق:

فرد را به هوای تازه منتقل کنید.

تاثیرات محیطی

سازمان حفاظت محیط زیست این ماده را ماده ای شیمیایی طبیعی می داند که در خاک و آب یافت می شود و در صورت انتشار مقادیر کم در محیط زیست ، هیچ گونه اثر سو بر حیات وحش یا آب ها ندارد. بنابراین ، می توان آن را ایمن در نظر گرفت.

منبع

بیشترین میزان تأمین سدیم کربنات در جهان از فرآوری سنگ معدن ترونا حاصل می شود که در جنوب غربی وایومینگ استخراج می شود.

مضرات کربنات سدیم

اگرچه این ماده به خودی خود ماده ای غیر قابل اشتعال است ، اما خاصیت اکسیداسیون شدید سایر مواد را دارد و در اثر گرما ، ضربه ، اصطکاک و غیره تجزیه می شود و مقدار زیادی اکسیژن آزاد می کند.  بنابراین به شدت در برابر مواد قابل احتراق اطراف می سوزد. خطر ایجاد آتش دارد و مخلوطی با مواد قابل اشتعال ، مواد آلی و سایر مواد قابل اکسیداسیون آسان ممکن است به دلیل گرم شدن ، ضربه ، اصطکاک و غیره منفجر شود.

علاوه بر این ، برای چشم ، پوست ، غشاهای مخاطی و غیره تحریک کننده است و اگر به چشم وارد شود ، ممکن است باعث درد و آسیب شود. و همانطور که در بالاتر گفته شد,‌در صورت تماس با چشم و پوست,‌باید حداق ۱۵ دقیقه با آب فراوان شستشو دهید.

جهت تنظیم دقیق کربنات سدیم,‌چه میزان از این ماده نیاز هست؟

کالاهای خطرناک با توجه به خصوصیات آنها در دسته های 1 تا 6 طبقه بندی می شوند ، و بیشتر بر اساس “نام محصول” و “دارایی” برای هر دسته ، و مقدار تنظیم شده هنگام ذخیره یا حمل و نقل تقسیم می شوند.

کمیت موضوع این آیین نامه را “مقدار تعیین شده” می نامند و هنگام ذخیره یا جابجایی کالاهای خطرناک بیش از مقدار تعیین شده ، نیاز به کسب اجازه از مقام مسءول را دارد . مواد خطرناک فقط در تأسیساتی که مطابق با استانداردهای قانونی شناخته شده است قابل نگهداری هستند.

علاوه بر این ، هنگام ذخیره یا حمل و نقل کالاهای خطرناک که بیش از یک پنجم مقدار تعیین شده و کمتر از مقدار تعیین شده باشد ، آنها با دستورالعمل پیشگیری از آتش تنظیم می شوند و از قبل به مسئول آتش نشانی اطلاع می دهند تا از استانداردها پیروی کند.

کربنات سدیم به کالاهای خطرناک کلاس 1 (جامدات اکسیدکننده) اضافه شده است ، اما کالاهای خطرناک کلاس 1 به دلیل خصوصیات متفاوت آنها در دسته مواد اکسیدکننده کلاس 1 و اکسید کننده کلاس 2 طبقه بندی می شوند. این ماده جامد است و مقدار مشخص شده برای هر خاصیت به شرح زیر متفاوت است.

خصوصیات پرکربنات سدیم برای ذخیره یا استفاده از آن بسته به ماده متفاوت است.

طبیعت مقدار مشخص شده مروری بر مقررات
جامد اکسید کننده نوع 1 50

کیلومتر

گرام

هنگام ذخیره یا استفاده از مقدار 50 کیلوگرم یا بیشتر ، اجازه از شهردار شهرداری بر اساس قانون خدمات آتش نشانی لازم است.

هنگام ذخیره یا جابجایی مقادیر 10 کیلوگرم یا بیشتر (25 کیلوگرم یا بیشتر هنگام ذخیره سازی در خانه های خصوصی) و کمتر از 50 کیلوگرم ، اطلاع به رئیس آتش نشانی صالح بر اساس دستورالعمل پیشگیری از آتش سوزی شهر الزامی است.

جامد اکسید کننده نوع 2 300

کیلومتر

گرام

هنگام ذخیره یا کار با مقداری 300 کیلوگرم یا بیشتر ، اجازه از شهردار شهرداری بر اساس قانون خدمات آتش نشانی لازم است.

هنگام ذخیره یا کار با مقادیر 60 کیلوگرم یا بیشتر (150 کیلوگرم یا بیشتر هنگام ذخیره در محل های زندگی خصوصی) و کمتر از 300 کیلوگرم ، اطلاع به رئیس آتش نشانی صالح بر اساس دستورالعمل پیشگیری از آتش سوزی شهر الزامی است.

نوع 3 جامد اکسید کننده 1000

کیلومتر

گرام

هنگام ذخیره یا استفاده از مقدار 1000 کیلوگرم یا بیشتر ، اجازه از شهردار شهرداری بر اساس قانون خدمات آتش نشانی لازم است.

هنگام ذخیره یا کار با مقادیر 200 کیلوگرم یا بیشتر (500 کیلوگرم یا بیشتر هنگام ذخیره در محل های زندگی خصوصی) و کمتر از 1000 کیلوگرم ، اطلاع به رئیس آتش نشانی صالح بر اساس دستورالعمل پیشگیری از آتش سوزی شهر الزامی است.

———————————————————————

 

پک هاوس تامین کننده و فروشنده کربنات سدیم با کیفیت بالا و قیمتی رقابتی در بازار می باشد.

جهت تهیه و خرید این ماده با کارشناسان بخش شیمیایی به شماره ۰۲۱۸۶۰۵۳۱۷۵ تماس گرفته و یا نام ایمیل و شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کرده تا همکاران بخش فنی جهت مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند.

———————————————————————

 

جهت مشاهده مشحصات سدیم کربنات سنگین کلیک کنید.

جهت مشاهده مشخصات و خرید مشاهده مشحصات سدیم کربنات سبک کلیک کنید.

 

منابع:

https://www.thespruce.com/

http://www.city.seto.aichi.jp/

 

https://bit.ly/2SLH5hJ https://cutt.ly/FnNgfYd shorturl.at/lMNP3
https://b2n.ir/b06309 https://tinyurl.com/a6bt9n6r yun.ir/ch2kx7

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.