معرفی کامل پلی بوتیلن ترفتالات (PBT)

معرفی کامل پلی بوتیلن ترفتالات (PBT)

پلی بوتیلن ترفتالات PBT چیست ؟

 

پلی بوتیلن ترفتالات (PBT) ( در لفظ انگلیسی : Polybutylene terephthalate ) یک ترموپلاستیک مهم با خواص خوب مقاومت شیمیایی ، عایق بندی ، روغن کاری و فرآوری است. این ماده به طور گسترده ای در صنعت خودرو و ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است.

 

این مساله نرخ بالایی از تبلور را نشان می دهد ، که اجازه می دهد زمان چرخه کوتاه شود. با این حال ، مقاومت کششی و مقاومت در برابر ضربه پلی بوتیلن ترفتالات کم است. PBT برای بهبود خصوصیاتش  می تواند با سایر پلیمرها مخلوط شود.

 

ترکیب پلیمر با پلی بوتیلن ترفتالات یک روش محبوب و کارآمد است که در آن می توان مواد جدیدی را تولید کرد تا خواسته های خاص و متنوعی را برآورده کند. پلیمرهای مخلوط بر انواع همگن ترجیح داده می شوند زیرا می توانند مزایای بیشتری داشته باشند .

 

 به عنوان مثال ، پلی بوتیلن ترفتالات نیمه کریستالی دارای برخی معایب مانند مقاومت در برابر ضربه کم و قدرت ذوب کم است. بنابراین ، می توان آن را با انواع پلیمرهای پلی اتیلن مانند پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ، پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) ، پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) و پلی پروپیلن (PP) مخلوط کرد تا مواد ترموپلاستیک ایجاد شود که معمولاً در صنعت بسته بندی استفاده می شود.

 

 

پلیمرهای مخلوط شده با پلی بوتیلن ترفتالات

 

پلیمرهای مخلوط شده همچنین با مخلوط کردن یک نوع پلیمر دیگر از مواد زائد پلاستیکی بازیافت شده ، وسیله ای جایگزین را فراهم می کنند.

 

 

مخلوط PBT و PA

 

موی مسواک اغلب از مخلوط الیاف پلی آمید (PA) و PBT ساخته می شود. برای بازیافت ، این مخلوط باید در فیبر پلی آمید PA و فیبر پلی بوتیلن ترفتالات PBT طبقه بندی شود. پس از جدایی ، PA معمولاً به دلیل هزینه زیاد دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پس همانطور که گفته شد, “پلی بوتیلن ترفتالات” یک رزین پلی استر ترموپلاستیک است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اما هنوز معایب خاصی از جمله مقاومت کم ، نقطه ذوب پایین و دوام کم دارد.

 

PBT غالباً با رزینهای دیگر مخلوط می شود تا خصوصیات آن بهبود یابد. با این حال ، مخلوط کردن دو یا چند پلیمر با هم اغلب منجر به ناسازگاری می شود. علاوه بر این ، نشان داده شده که مخلوط را می توان با استفاده از سازگار کننده مناسب به خوبی پراکنده کرد.

 

 

مخلوط PBT و PC

 

به گفته محققان ، مخلوط PBT و PC ( پلی کربنات ) با استفاده از روش پخت لیزر انتخابی (SLS) می تواند با روش فاز مایع پخت شود. محققان HDPE را با یک هسته سفت و سخت پلی آمید ۶ / پلی بوتیلن ترفتالات بررسی کرده اند.

 

مشخص شد که قدرت نمونه مخلوطی از سه ماده مختلف ، پلی اتیلن PA-6 / PBT (10/10/80) ، 43.87 کیلوژول بر متر مربع بود ، دو برابر بیشتر از HDPE خالص.

 

مشاهدات ریزساختار نشان می دهد که افزودن پلی بوتیلن ترفتالات و پلی آمید ۶ منجر به ظهور ذرات پراکنده هسته ای در یک ماتریس HDPE می شود ، که دلیل اصلی سخت شدن HDPE است.

 

 

مخلوط PBT و TPU

 

در تحقیقی ، پلی یورتان ترموپلاستیک (TPU) و نانوذرات رس در PBT ادغام شده اند تا خصوصیات ضربه و مقاومت در برابر کشش را بهبود بخشند.

 

نمونه های PBT / TPU (90/10 ، 80/20 و 70/30) با مخلوط شدن مذاب با استفاده از اکسترودر دو پیچ کواکسیال و به دنبال آن قالب گیری تزریقی تهیه شد. در مرحله بعدی ، نانو ذرات رس با کسرهای وزن متفاوت به مخلوط PBT / TPU (20/80) اضافه شدند. تصاویر SEM سازگاری خوبی بین TPU و PBT را نشان می دهد.

 

افزودن TPU به PBT به طور قابل توجهی مقاومت در برابر ضربه را افزایش می دهد اما مقاومت کششی و مدول الاستیک را کاهش می دهد. اختلاط نانو ذرات رس در مخلوط PBT / TPU خصوصیات کششی را بسیار بهبود بخشیده است. تعادل خصوصیات کششی و ضربه ای در سیستم نانوکامپوزیت PBT / TPU / رس (80/20/3) پیدا شده است.

 

محققان در مورد مخلوط PBT / TPU که با ذوب شدن مخلوط آنها تهیه شده است تحقیق کردند. انعطاف پذیری ، رفتار بلوری و مکانیسم سخت شدن مخلوط های PBT / TPU بررسی شده است. نتایج ثابت کرده است که افزودن TPU به بهبود سختی مخلوط کمک می کند.

 

 

مخلوط PBT و PA-12

 

محققان ساختار و خصوصیات نمونه های مخلوط PA-12 و PBT را بررسی کردند. مقادیر بالاتر برای مدول خمش و مقاومت کششی بیان شده توسط نمونه 90/10 PA-12 / PBT اثر سخت شدن ذرات PBT در ماتریس PA-12 را نشان می دهد.

 

این نتایج نشان دهنده کاربرد بالقوه در ساخت 90/10 PA-12 / PBT با سختی بالا و مقاومت در برابر خستگی است.

 

 

مخلوط PBT و پلی الفین

 

توسعه کامپوزیت های میکرو همگن با ناپیوستگی ساختاری در حال تبدیل شدن به یکی از روندهای مهم در تولید مواد جدید پلیمری مصنوعی است. مخلوط دو پلیمر سازگار می تواند خصوصیات کامپوزیت را افزایش دهد. یک سیستم پلیمر-پلیمر کامپوزیت محبوب رزین های PBT و پلی الفین است.

 

مطالعات پلی بوتیلن ترفتالات و کامپوزیت های مبتنی بر پلی الفین ، بهبود قابل توجهی در خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آنها هنگام افزودن PBT 2-5wt نشان داده است. تفاوت در مقادیر کششی برای نمونه های PBT و PBT / پلی الفین با تشکیل یک لایه سطحی بسته بندی شل (LIL) بین پلیمرهای ناسازگار ترمودینامیکی ، که در آن شکل گیری بلور امکان پذیر نیست ، توضیح داده شد.

 

در دمای بالا و تغییر شکل ، توزیع وزن مولکولی پلیمرها ممکن است تغییر کند ، زیرا برخی از کسرهای کم مولکولی تشکیل می شود و به روند نرم کننده کمک می کند.

 

 

مخلوط PBT و HDPE

 

محققان ثابت کرده اند که پلی اتیلن با چگالی بالا HDPE یکی از مناسب ترین ترین موادی است که می تواند خواص پلی بوتیلن ترفتالات را بهبود بخشد. با این حال ، PBT / HDPE به دلیل عدم اتصال روی سطح این دو ماده ، مخلوطی ناسازگار است و در نتیجه منجر به خواص مکانیکی ضعیف آن می شود.

 

 

منبع

 

https://bit.ly/2XCCQqM https://b2n.ir/b08070 https://cutt.ly/JEfW2ir
yun.ir/dkip5d shorturl.at/nwyD6 https://tinyurl.com/rd7ehvvc
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.